Bugün 3 Aralık 2021, Cuma
Abdülhamid'in Direnişi Yeni Türkiye'nin Dirilişi´ Konulu Program Düzenlendi
Haber Tarihi :31.03.2017
Yusufeli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Araştırmacı Yazar Mustafa ARMAĞAN´ın katılımıyla ´Abdülhamid?in Direnişi Yeni Türkiye?nin Dirilişi´ konulu 24 Mart 2017 tarihinde program düzenlendi.
Yusufeli Haber Çoruhun Sesi:
    Yusufeli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Araştırmacı Yazar Mustafa Armağan'ın katılımıyla 'Abdülhamid’in Direnişi Yeni Türkiye’nin Dirilişi' konulu 24 Mart 2017 tarihinde program düzenlendi.
     Tarihimizin en çok tartışılan konularından biri olan, Abdülhamit dönemine ışık tutan 'Abdülhamid’in Direnişi Yeni Türkiye’nin Dirilişi' konulu konferans Halitpaşa Ortaokulu salonunda yapıldı. Konferansta tarihçi yazar Mustafa Armağan, Abdülhamit’i anlatırken aslında kendi hikâyemizi öğrendiğimizi,Abdülhamit ’ten günümüze geçen sürede mücadele anlamında fazla bir şeyin değişmediğini söyledi. O gün Osmanlı’yı yıkmaya çalışan güçlerle bugün Türkiye’nin yeniden güçlü bir devlet olmasını engelle yen güçlerin aynı olduklarını ve yaşanan son gelişmelerde bunun ortaya daha net çıktığını vurgulayan Armağan, güçlü Türkiye’nin ve yeniden dirilişinin engellenemeyeceğini ve daha güçleneceğini ifade etti.Mustafa Armağan“O gün Abdülhamit’i hallettiler ancak bugün aynı şeye izin vermeceğiz. “ dedi.
Yusufelililerin yoğun ilgi gösterdiği konferansın açılış konuşmasını yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,belediye olarak birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Kültürel bilinci geliştirmek amacıyla çok sayıda eser yayımladık” diyen Başkan Aytekin şunları söyledi: “Şehirleri imar edenler eğer insanı doğru inşa etmezlerse, inşa etmedikleri o insanlar, imar edilen o şehirleri yakıp, yıkıp yok ederler.
   Onların imar ettikleri şehirlerin bir kıymeti kalmaz. Geçmişini bilmeyenlerin bugününü planlayamayacakları,yarınıyla ilgili hayal bile kuramayacağı gerçeği üzerin den hareket etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Ceddimiz,tarih içerisinde uzun süre padişahlığıyla iz bırakmış olan ve Osmanlı’nın çöküş döneminde bu devletin yönetimini üstlenmiş olan bir büyüğümüze,Abdülhamit Han’a dair bugün fikirlerimizi, düşüncelerimizi derinleştireceğiz.Biz o atalarımızla beraber üç kıtaya hükmediyor duk.Bugünse bir Anadolu yarım adasına sıkıştık,kaldık. Belki şu sorunun cevabını alacağız.
Ne oldu bize de bu durumdayız?
 Ümmet coğrafyasının bugünkü hali ne ve bundan çıkış için yapmamız gereken şey nedir? Onu göreceğiz. Hocamızın bizimle çok değerli paylaşımlarda bulunacağını umuyor,emeği geçen arkadaşlarıma Kültür İşleri Müdürümüz Erkin Bey’e, Ensar Vakfı Başkanımız Mithat Bey başta olmak üzere bu süreç içerisinde emeği geçen arkadaşlarıma, katılımızından dolayı siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.
    Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,Belediye encümenleri, STK temsilcileri, kurum amirleri ve halkın yoğun katılımının olduğu programda,Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Mustafa Armağan’a teşekkür etti ve Yusufeli Belediyesi yayınlarından kitap seti hediye ederek plaket sundu.

Bu haber 3467 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.880 1,22%
  • DOLAR 13,7157 0,38%
  • EURO 15,5372 0,18%
  • ALTIN 777,22 2,09%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!