Bugün 18 Ekim 2021, Pazartesi
Kılıçkaya Köy Oldu
Haber Tarihi :08.05.2014
Yusufeli ilçemize bağlı Kılıçkaya (Ersis) Beldesi 30 Mart 2014 tarihinde yapılan genel yerel seçimlerde yeterli nüfusu olmadığı için Beldelikten düşerek Köy statüsüne girdi.Bundan sonra Kılıçkaya?yı Belediye Başkanı değil köy muhtarı Serkan Koptagit yönetecek.Kılıçkaya bu uygulamayla ilçemizin en büyük köyü oldu.
Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman
                (Kılıçkaya-Yusufeli)
Yusufeli ilçemize bağlı Kılıçkaya (Ersis) Beldesi 30 Mart 2014 tarihinde yapılan genel yerel seçimlerde yeterli nüfusu olmadığı için Beldelikten düşerek Köy statüsüne girdi.Bundan sonra Kılıçkayayı Belediye Başkanı değil köy muhtarı Serkan Koptagit yönetecek.Kılıçkaya bu uygulamayla ilçemizin en büyük köyü oldu.
Yusufeli Haber Gazetesi olarak 1 Mayıs 2014 tarihinde Kılıçkaya Köyüne yapmış olduğumuz seyahatte,köyün ve Yusufeli ilçemizin tanınan simalarından emekli öğretmen Zeliha Yıkıcı ve köy muhtarı Serkan Koptagit ile röportaj yaptık.
Cevdet Ağduman: İşte o röportajımız. Emekli öğretmen Zeliha Yıkıcı hocamızın görüşlerini alacağız.Hocam iyi günler.Beldeniz düştü köy oldu.Sizde burada eski eğitimcisiniz.Aynı zamanda esnafsınız yani Ersisimizin ilçemizin tanınan simalarından birisiniz. Duygu ve düşüncelerinizi söylermisiniz.
Zeliha Yıkıcı:1894’te bir kaza merkezi olan bir yerin aradan asırlar geçtikten sonra 1930’lu yıllarda Sadiye Ardahan kızlık soyadı Özarslan 1930 belgeleri bende var Ardahan’da Gazi Malül Atabel ile bunların kökü de Ardahan’a dayandığı için orda tanışmışlar. O bayan burada 1930’lu yıllarda iki yıl süreli ve hatta Mediha hanımda meclis üyeliği yapmış vali hafız paşanın kızı. 
Cevdet Ağduman: Bu bahsettiğin kişi Kılıçkayalımı hocam?
Zeliha Yıkıcı: Evet Kılıçkayalı oda orda azalık yapmış üyelik yapmış şimdi böyle tarihi olan bir yerin kaza merkezinden nahiyelere dönüşüm olmuş nahiyeler dönemi yine kendini korumuş belediyeye düşmüş belirli yasalarla nahiye kalmış. Sonra geldik bu ortama 2007’de bir yasa çıktı. Bu yasada diyordu bazı yerlerin büyük şehir belediyesine bağlanması ama o zaman 2011’de son nokta konulmamıştı. 2012’de yasa çıkıyor. 47 kişiyle 1953 nüfuslu beldemiz, 47 kişiyle kapandı. Hangi vicdan hangi edep hangi haya bunu kabul eder bu nasıl bir vicdandır. 
Cevdet Ağduman:Yani beldenizde 1953 kişi vardı belde nüfusunuzda 47 kişi daha olsaydı beldeniz belediyeden düşmeyecekti dimi efendim.     
Zeliha Yıkıcı:Düşmeyecekti ama ben Türk rakamlarına da birazda katılmıyorum.İşi suçlamaya gelirse orada farklı bir boyutu var işin ama her neyse çalıştık 2012’ye göre, yasa 2011’den geçerlidir. 2011 şartı konulunca 2011 deki geçerli yasa 2012’deki çalışmayı kabul etmiyor nüfusu da kabul etmiyor. 
Cevdet Ağduman: Orada bir oyun yok mu sizce? Önce böyle bir yasa getiriyorsun o belde nüfusunu tamamlıyor onu kabul etmiyorsun orda bir oyun var dimi hocam?          
Zeliha Yıkıcı: Onu ben demiyim orda ağır bir oyun değil oyun desek bu olayı oyun bilmem ne ile tarif etmek olacak bir iş değil. Ondan sonra beldemiz bu hale geldi. Şu anda idare edilmeye çalışılıyor. Muhtarımızı da yeni seçtik muhtarlığa 5 kişi aday oldu hepsini kutluyorum.Seçileni de seçilmeyeni de bu bir yürek meselesi. Hepsi köylerine sahip çıkmak için buradalar köyünü herkes seviyor ama bu köye bunca yıl bir belediye hizmeti olan bir yere Türkiye’de antika dosyasına koyulması gerekirken ne acı bir şey ki kapatmayla yüz yüze kaldık.
Cevdet Ağduman: Hocam Kılıçkaya belediyesi kaç yıllık bir belediye?
Zeliha Yıkıcı:1906’dan beri belediye teşkilatı ama 1894’te ilk kaza merkezi olarak kalmış.Tarihi tabi inceleyince onlar tabi ki çıkar ortaya. Ama benim şimdi üzüldüğüm şu burası şimdi kaza olmayı bekleyen bir yerdi. Artvin’in kültürüne bir bakalım hudutlarına bakalım ben demiyorum ki Şavşat’la Kılıçkaya mukayese edilsin asla bunun haricinde isteyen istediği yere gelsin bütün merasını etrafını yerleşim alanını izlesin baksın Artvin de dahil il olarak bu kadar yerleri,alanları varmı. 
Cevdet Ağduman: Konuyu toparlayacak olursak hocam bir şey sormak istiyorum. Tabi konu geniş sizde dolusunuz anlatmak istiyorsunuz ama anlatmakla bitmez çok iyi anlıyorum ama ancak bizde haber bazında haber boyutunda bunu yazabilmemiz için belli bir ölçüde yapmamız gerekiyor. Şunu sormak istiyorum peki Kılıçkaya beldeniz 30 Mart 2014 seçimlerinde kapandı beldelikten düştü belediye olarak bir sürü aracınız var gereciniz var belediye kültürüyle yaşamış insanlar var burada vatandaşlar var şimdi bu hizmet değişti bu hizmet kısıtlandı ister istemez. Muhtar yönetecek özel idareyle birlikte peki sizin bir Kılıçkayalı olarak bir beklentiniz var mı? Nüfusumuzu gereken nüfusun üzerine çıkartıp tekrar belde olacağız öyle bir çalışmanız var mı, öyle bir beklentiniz var mı?
Zeliha Yıkıcı: Yeni bir belde merkezinin kurulabilmesi için 5000 nüfus şart artık beldeleri 5 bine çıkardılar herhalde son yasada 5 bin olacak galiba 2000’i bulamayıp bu duruma düşmüş bir belde bu durumu yakalaması bence çok zor bir durum.Türkiye’de bu duruma neden düşülüyor. Biz burada nüfusumuzu çoğaltmamız için yetkililerin buraya yatırım getirmesi lazım iş istihdamının olması lazım. İnsanların burada aşı işi olsa Kılıçkaya kalkıp da diğer illere niye gitsin ki köyü mü çirkin, havası mı pis, suyu mu eksik,neyi eksik bakkalı mı yok, her şeyi var, kasabı var,fırını var,terzisi var aklına ne gelirse her ihtiyaca hizmet verecek marketidir,kahvesidir, hepsi var.Demek bu duruma düşmesini sistem getirmiş sistemden kaynaklanan bir sonuçtur.Eğer şehirlere bu şekilde yine insanlar göçe zorlanırsa bunun sonunda siyasilerde gideceği yolu şaşırır benim en son söyleyeceğim bu. 
Cevdet Ağduman: Bugün 1 Mayıs işçi bayramı Türkiye genelinde kutlanıyor bizde Kılıçkaya Beldesine geldik Yusufeli Haber Gazetesi olarak Kılıçkaya beldemiz tabi beldelikten düştü köy oldu. Kılıçkaya muhtarı sayın Serkan Koptagit’i köyünde ziyaret edelim. Bir hayırlı olsun diyelim yeni görevinde başarılar dileyelim. Böyle bir önemli göreve de geldi Vatandaş teveccüh gösterdi oy verdi. Çokta soru cevap sormak istemiyorum ama muhtarım genel hatlarıyla yapacaklarını belden köy oldu sorumluluğunu yükünü bizimle paylaşır mısın?
Kılıçkaya Köyü Muhtarı Serkan Koptagit:Tabi bende öncelikle teşekkür ediyorum sağolun belediye kapandıktan sonra çok zor bir süreç başladı bizim için yani bir ay kadar bir süre geçti. Ama bu süre içerisinde gerek ekibimde ki arkadaşlarımla beraber belediyenin kapatılmasını insanlara pek kabullendiremedik anladığım kadarıyla yani insanlar halen daha belediye varmış belediyenin hizmetleri aynı şekilde yürüyecekmiş gibi düşünüyorlar. 
   Biliyorsunuz İl Özel İdaresi Kılıçkaya beldesinin yapmış olduğu hizmetlerin %20’sini bu fiziki şartlarda ancak yapabilir onun için bizim üzerimize düşen yük çok büyük yani bunun altından kalkabilmemiz için İl Özel İdaresinin de bize destek vermesi gerekiyor insanların da yardımcı olması gerekiyor. 173 bin dönüm araziye sahip bir yer belediye imkanları olmadan bütçesiz bir muhtarla yönetilmesi imkansız bu mümkün değil. Bunu yapabilmeniz için ya bazı  köylerde ki gibi ya her şeyi başıboş bırakacaksınız ya da kanunlar nizamlar çerçevesinde ekonomik olarak güçlü olacaksınız yaptırımlı olacaksınız. 
    Şu anda bunların ikisi de bizde mevcut değil yani ne paramız var nede burayı başıboş bırakabiliriz düzensiz bırakabiliriz.Tabi ki bununla ilgili bir takım çalışmalar yapıyoruz.Şuanda önümüzde ki hafta içerisinde Artvin belediye başkanımızı ziyaret edeceğiz.Dün Yusufeli Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. İlçe Özel İdaresini zaten sürekli ziyaret ediyoruz. Boş dolu bir şekilde gidiyoruz amaç tabi insanların burada mağdur olmaması.Yusufeli ilçe merkezinden sonraki en büyük yerleşim yeri sorunlar çok altyapı sorunu olsun sulama suyu içme suyu çöp sorunu insanların şuanda tapu kadastro sorunu yani bir sürü sorunları var.
   Bunların hepsiyle belediye gibi bir organ varken uğraşılması çok farklı sıradan bir köy muhtarının uğraşması çok farklı. Ama bizim yasada da belli olan yasaların bize vermiş olduğu hakları İl Özel İdaresi bize verirse 5 yıl boyunca bizim haklarımızı bize teslim ederse 5 yıl boyunca bizim iller bankasına giren paramızı köydes aracılığıyla bize aktarırsa bizim araç gerecimizi envarterimizi kira gelirlerimizi bizim köyümüze hizmet olarak dönüştürebilirse,tabi ki eksikliği hissettirmeyiz.
   Ama borçsuz bir belediye aldılar meydancık belediyesinin 1 milyon borcu var şimdi Kılıçkaya belediyesinin 37 bin lira parası devlete kaldı.Borçsuz belediyeye haricen 15’e yakın araç gereç 24-25’e yakın gayrimenkul devir yapmışız.Maddi tutarı 1.5 milyon şimdi siz bunları aldıktan sonra eğer siz Kılıçkaya insanına hakkı olan şeyleri vermezseniz tabi ki insanlar sorun yaşar bizde onun mücadelesini yapıyoruz dedi.
Yusufeli Kılıçkaya Köyü Muhtarı Serkan Koptagit konuşmalarını şöyle sürdürdü: Geçen kaymakam beyle de konuştuk sağolsun oda ilgileneceğini söyledi. Ama tabi konuşmayla sorunlar çözülmüyor vatandaşta icraat bekliyor.İşin gerçeği şu anda insanlar diken üstünde yani ne olacağını nasıl yürüyeceğini işlerin nasıl paylaşılacağını işin gerçeğini bende bilmiyorum.Şu anda İl Özel İdaresi eğer burada belediye başkanlığı varmış gibi hizmet yapacaksa bizimle beraber ama eğer birkaç ay sonra buradan dükan kapatır gibi belediye yi kapatıp giderse ondan sonra bu insanlar nasıl olur bu insanlar nasıl yaşarlar. Vali bey kaymakam bey nasıl çözüm bulur orası da düşünülmesi gereken bir konu. Biz neyapacağız ne yapmyacağız bu arada tabi köy muhtarı bütçesi oluşturmaya çalışıyoruz. Ekibimizde ki arkadaşlar da yardımcı oluyorlar bu sayede küçük çaplı da olsa bu bütçeyle insanların hizmetini görmeye çalışacağız.Bazı sıkıntılarımız var sulama kanalı gibi. Bu sıkıntıları çözebilmek için de gerçekten ekonomik kaynaklara ihtiyacımız var. Bakın şimdi bir festival geliyor bu ayın Mayıs’ın sonunda bir festivalimiz var festivallerde her zaman belediye olan yerlerde olan yardımla köyler arasında ki yardım çok farklıdır. 
   Yani şimdi bir Derekapı güreşleriyle Sarıgöl güreşi veya Derekapı göreşiyle burada ki Marant güreşi bir olmuyor. Belediyenin aracı gereci çalışanı maddi yardımı ekonomik her şeyi seferber oluyor ama Kılıçkaya da mesela festivaller içerisinde düşünüyorum. Şuan da seçimden çıktık belediye kapandı İl Özel İdaresi şu anda vermiş olduğu sözleri yerine getiremiyor festivalimiz geliyor festivalden sonra çok büyük bir sıkıntı olan sulama sıkıntısı geliyor bir nevi de işimiz Allaha kaldı. Bizde sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sonuna kadar Kılıçkaya’nın hakkını hukukunu parasını kaynağını şu görevde kalacağım 5 yıl boyunca sonuna kadar takipçisi olacağım. O paranın o hizmetlerin buraya dönebilmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Nereye gelip gidilmesi gerekirse oraya gideceğim. Bu konuda söyleyeceğim şeyler bu kadar.
Cevdet Ağduman: Muhtarım Şimdi siz burada muhtar seçildiniz buranın nüfusu ne kadar kaç oyu var kaç oy alarak muhtar seçildiniz?
Muhtar Serkan Koptağgit: Burada şu anda ki 2013 Türkiye istatistik kurumu açıkladığı nüfus 1386 bir önce ki sene 1957 idi şimdi 1468 tane nüfusumuz var 1240 seçmenimiz vardı bizim. 30 Mart itibariyle tabi seçmen sayısı çok fazlaydı ama oy kullanan insan sayısı azdı. Biz 5 arkadaş seçime girmiştik 680 civarında bir oy kullanımı oldu 250 civarında bir oy aldık biz beş rakipte biri 180 oy aldı biri 100 tane biri 70 tane biri 30 tane olarak bölündü oylar.
Cevdet Ağduman:Sekan bey  şimdi belediye fili olarak kapanmadı ama resmi olarak kapandı şimdi belediye binası açık dimi belediye personeli işlerine devam ediyormu?Belediyenin kaç aracı gereci var belediyenin genel yapısı nedir muhtarım demin dediniz ki 37 binlira parayla biz belediyeyi devlete devrettik. Borçlu değil paralı devrettik bunun yanı sıra belediyenin bünyesinde neler var belediye şu anda çalışıyor mu personeli binası aktif mi?
Muhtar Serkan Koptağgit:Bakın şimdi ben şunu ifade edeyim size belediye binası başkanlığı belediye meclisiği Kılıçkaya belediyesi Kılıçkaya da alt yapısından tutun her türlü sıkıntıyı çözen bir kurumdu. Şimdi devir yapıldıktan sonra İl Özel İdaresi şu anda bir personel bulunduruyor burada 4 işçi iki tane memur arkadaş şu anda burada duruyorlar.Belediyenin kadrosuydu bunlar almadılar şu an aynen yerlerinde Kılıçkaya belediyesinin levhası indi İl Özel İdare levhası geldi o şekilde onların bünyesi altında şu anda buradalar. Şu anda belediye de 6 personel var bunlar Özel  İdare bünyesinde.
Cevdet Ağduman: Bu 6 personelin nedir görevleri?
Serkan Koptagit: Şu anda iki tane arkadaşımız şoför kadrosunda 2 tane arkadaşımız memur kadrosunda 3 arkadaşımızda geçici olarak kadrolu işçi. 
Cevdet Ağduman: Peki onların başında yönetici idareci var mı yoksa siz mi ilgileneceksiniz?
Serkan Koptağgit: İdareci olarak iki tane memurda bir şef olarak atadılar İbrahim Uçkaç daha önce zabıta görevi yapıyordu arkadaş Malatyalıdır kendisi onu Yusufeli İl Özel İdaresi şef olarak atadı tabi bizimle kordineli olarak çalışmaları olacak.
Cevdet Ağduman: Sizde muhtar ve muhtarlık olarak beraber çalışacaksınız peki araç gereç neyiniz var belediye olarak? 
Serkan Koptagit:Evet birlikte çalışmamız gerekiyor şimdi bizim araç gereç sayımız şöyle. Bir tane kepçemiz var bir tane 2011 model kamyonumuz, bir tane traktörümüz,  bir tane çöp arabamız var oda yeni geçen sene Erdoğan başkan getirmişti sağolsun yeni sıfır bir çöp arabası vidanjorumuz var bir adet itfaiyemiz var bir tane makam arabamızolarak taksimiz var. Bunun haricinde belediyenin harç makinesidir su pompasıdır bununla beraber 50'ye yakın araç gereç ile beraber demirbaş var.Ayrıca taşınmaz iş yerleri ve evleri var, belediyenin şu anda 8 adet lojmanı var aktif ve kullanılır durumda.Şu anda içinde duran insanlar var kira ödüyorlar lojmanların kirası 105TL aylık 13 tane dükkanı var.105 lira lojmanların ve dükkanların kirası ikisinin fiyatı aynı ayriyeten bir fırını var. Otel ve lokanta da belediyeye aittir kirası da 200TL’nin üzerindedir. Bunların da tamamı İl Özel İdaresine gidiyor.
Cevdet Ağduman: Şuanda köy bu gelirler köy  muhtarlığına gelmiyor, peki muhtarım ben teşekkür ediyorum bizde bu röportajı Yusufeli Haber Gazetemizde yayınlayarak ilgililere yetkililere ulaştıracağız. Ayrıca (yusufelihaberajansi.com) sitemizde de yayınlayacağız bize zaman ayırdınız çok teşekkür ediyorum benim unuttuğum sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı? Son olarak onları da alalım..
Serkan Koptagit: Ben son olarak şunu söylüyorum sizin aracığınızla Yusufeli Haber Gazetesini okuyan tüm Kılıçkayalı hemşerilerim şunu bilsinler ki biz eğer hakkımızı istemezsek bize kimsenin bir şey vereceği yok Kıllıçkaya’nın haklarını Kılıçkayanın şu anda alması gereken bütün yasal haklarını savaşıp mücadele edip isteyeceğiz. Kılıçkaya insanını inşallah mağdur etmeyeceğız. Bende böyle bir fırsat verdiğiniz için size çok çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.Bazı söylemek istediğini ikinci konuşmasında dile getiren emekli öğretmen Zeliha Yıkıcı  şunları kaydetti:Şimdi köy yasasına göre mi idare ediliceğiz yoksa köy kanununa göre mi yoksa neye göre bizim en büyük kafamıza takılanlardan biri bu. İçme suyumuz tamamen belediye olduğu için sayaçlara bağlı ben il genel sekreteriyle görüştüm onlar der ki yeni havuzlar su babında oluşturacağız. Köyler arası bir birlik kuracağız. Ama şimdi bizim bir tane sayacımız sökülse yarın bir gün suyumuz yetmeyebilirde şebeke suyu çünkü isteyen istediği gibi kullanır muslukları açar ötekine su gitmez bu bir sorun vatandaş diyor ki ben eğer köysem yetkililer beni duysun ben su parası ödemek istemiyorum.
Vatandaşın isteklerinden birisi bu. Tamam arazi vergisi vermiyorum diyor ama şimdi arazi bina vergileri Mart ayında belediye kapandığı için tahakkuk etmiş. 1 Ocaktan itibaren sen benim köyümü 30 Mart’ta kapatıyorsun 30 Mart’a kadar tahakkuk ettiği için benim vergilerim de vermeyenlerden zorla alınacak çünkü tahakkuk etmiş.
     Bu konu ne olacak şimdi asıl sorunlarımız bizim bunlar bizi sıkıntıya sokan şeyler bular. Bunlar kolay su işi sulama işi bunları muhtar da yapar halkta yapar halkın birbirine saygısı vardır Kılıçkaya 1100 nüfusu 2 ayın içerisinde 1953’e çıkarmıştır TÜİK’te bellidir bunlar. Peki şunu söylüyorum size yani TÜİK rakamlarına göre aslında ben ona da güvenmiyorum ama öyle söylüyorum. Bugün Kılıçkayalı istedikten sonra bu belediyeyi yeniden de 5 bini bulur yine inşa eder hem de memnuniyetle eder o potansiyel var 25 bin 35 bin arasında Kılıçkaya nüfusa kayıtlı nüfusa gidip sorabilirsiniz nüfus vardır diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu haber 9437 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.410 0,00%
  • DOLAR 9,2612 0,00%
  • EURO 10,7609 0,13%
  • ALTIN 526,36 -0,73%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!