Bugün 3 Aralık 2021, Cuma
Hopa'da Yaşam Felç
Haber Tarihi :27.08.2015
Aşırı yağan yağmur sele dönüşünce Borçka'yı kısmen Hopa'yı ise adeta felç etti.Edindiğimiz bilgiye göre,24 Ağustos 2015 tarihinde yağan yağmur Hopa merkezde ve köylerde ciddi hasar meydana gelirken,8 kişi yaşamını yitirdi.3 kişi kayıp 19 kişi ise yaralı.
Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman
     Aşırı yağan yağmur sele dönüşünce Borçka ve Hopa’da hayatı olumsuz etkiledi.Edindiğimiz bilgiye göre,24 Ağustos 2015 tarihnde başlayan yağmur Borçka ve Hopa’da ev,işyerleri,araçlar ve yaşamı olumsuz etkilerken,8 kişi yaşamını yitirdi.3 Kişi kayıp 19 kişi yaralandı.
    Yusufeli Haber Gazetesi olarak Borçka ve Hopa ilçelerimize gidip olayı yerinde görüntüledik.
Yaşanan selde gördüklerimiz.
    Borçka’nın Hopa’ya doğru çıkışındaki bulunan ev ve işyerleri maddi açıdan ciddi zarar görmüş.Cankurtaran dağında 8 yerde yolda çeşitli heyalanlar oluşmuş.Bu güzargahta bazı yerlerde yolun sağ şeridini sel götürmüş, tek şeritten servis yolu olarak geçiş veriyor.Hopa girişinde bulunan birket ocağı tamamen sel suları atında kalmış.Bu ocakta bulunan bir kamyon da sel sularına olduğu yerde gömülmüş.Kupasının ve kasasını ir kısmı görünüyor. Hopa sanayisinde ise durum daha vahim,iş yerleri sel suları altında kalmış.Hopa’dan Karadenize dökülen dere yatak değiştirmiş. Vatandaşların ev ve arazileri,iş yerleri ciddi anlamda zarar görmüş.Hopa merkezde  selin geldiği ve ertesi gün olan 25.8.2015 tarihinde elektrikler ve içme suları yoktu.Cadde  üzerinde bobrum katlarda bulunan işyerlerini sel suları basmış,işyeri sahipleri motorlarla işyerindeki sel sularını boşaltı
yor.Hopa merkezde işyerleri genelde kapalı.
İlçede yeterli sayıda lokanta ve çay ocakları açık değil.Çeşitli kurtarıcı ekiplerinde ilçeye gelmesinden dolayı bir hayli yoğunluk yaşanıyor.İlçede halk belediye parkında bir araya gelerek sivil kriz masası uluşturup Hopa merkezde ve köylerde yaşanan sorunları tespit ederek Hopa Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasına aktarmak için çalışma başlattılar.Sarp Sınır kapısına selin geldiği gün geçiş verilemedi.Daha sonra bu yol tek şerit olarak ulaşıma açıldı.Kemalpaşa Beldesinde de elektirkler kesildi.Sarp Sınır Kapsının tek şerit yolu ulaşıma kapanmıştı. Özel sektöre ait iş makinaları bu yolu açma çalışmalarını başlattı.Hopa merkezde bazı caddeler çamur içerisinde,Belediye ye ait iş makinaları temizlik çalışmalarına başladı.İlçe merkezinde içme suyu ve elektrik sıkıntısı çeki
liyor.Tam anlamıyla Hopa’da yaşam felç.Ciddi bir durum ve büyük sıkıntılar var.İlçe merkezinde edindiğimiz izlenimler bu şekilde.
      Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşkun ile yapmış olduğumuz telefon görüşmesinde kayde değer herhangi bir gelişmenin olamdığını belirterek,durumun aynı mecrasında olduğunu ve  Vali Kemal Cirit’in ise Hopa’da süreci yakınen takip ettiğini vurguladı.
Hopa’da sel felaketi:8 ölü 3 kayıp.
    Artvin Valisi Kemal Cirit yaptığı açıklamada: “Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa Merkez Orta Mahallesinde çöken bir evde 3 vatandaşımız. Yoldere Köyünde birisi ana kız olmak üzere 3 vatandaşımız. Yeşil Köy’de enkaz altında bulunan bir vatandaşımız, Eşmekaya Köyümüzde bir vatandaşımız olmak üzere 8 vatandaşımızı kaybettik. Üç vatandaşımızda kayıp” dedi.
Afet dolayısı ile son durumu değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenleyen Vali Kemal Cirit kesin olmamakla birlikte 8 kişinin hayatını kaybettiğini 3 kişinin de kayıp olduğunu söyledi.
Vali Cirit,  Artvin Valiliği Toplantı Salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada “Maalesef  ara ara yağan yağışlar,24.8.2015 bugün 12’den sonra etkili ve şiddetli bir hale dönüştü. İlçemiz Hopa Arhavi ve Kemalpaşa Beldemizle, Hopa’nın köyleri ciddi anlamda etkilenmiştir.  
 Yağış sonrası Borçka- Hopa arası çeşitli noktalardaki heyelanlar sonucu yol ulaşıma kapanmıştır. Şuan itibariyle de trafiği vermiş durumda değiliz. Tek şeritten buradaki 20 aracımız yapılan çalışmayla kurtarılmış durumda. Tek şeritten ara ara geçiş vermenin yollarına bakmaktayız. 
 Özellikle bu taraftan giden araçlarımızı çektik. Fakat Hopa’dan geliş istikametinde yoğun bir birikme var. Henüz bunu tahliye edebilmiş durumda değiliz. Birde Hopa- Arhavi arasında karayollarımız yol açma çalışmalarına devam etmekte ve maalesef orada da deniz tarafı açık olmak kaydıyla, dağ tarafında trafik akışını sağlayabilmiş değiliz.
Şuan özellikle Hopa istikametine gidecek araçlarımızda bir elzemlik durum söz konusuysa Erzurum İstikametine yönlendirmekteyiz il merkezimizden itibaren. Son afet durumuyla birlikte yaşadığımız heyelanların sonucunda Valilik Kırız koordinasyon merkezi oluşturduk. Kırız koordinasyon merkezindeki üye arkadaşlarımızla şuan çalışmaktayız.Maalesef yine sahil ilçelerimizde ara ara yağan yağmurlar sebebiyle heyelanlar bulunmakta ve risk devam etmekte. 
Şuan için Koyuncular Köyü istikametinde çalışmalar yürütülmekte. Bizim ekiplerimiz, Karayolları ve Özel İdarenin iş makineleriyle özel sektörden aldığımız iş makineleriyle o alana doğru yoğunlaşmış durumdayız. 
      Koyuncular mevkisinde çalışmalar devam etmekte. Kaymakamlıklar, belediyeler, AFAD ekipleri ve Özel İdare Ekiplerimiz sahada bulunmaktadır. Ulaşılamayan alanlara helikopterle ulaşalım diye bir durum söz konusu oldu. Fakat hava şartları dolayısı ile gelen bir helikopter Arhavi’den geri dönüş yapmak durumunda kaldı. Görüş sahası 5 metreye kadar indiği için. Orada ki vatandaşlarımızın kurtarılmasıyla ilgilide komşu illerden gelen AFAD ekiplerini sevk etmekteyiz. 
Maddi kayıp konusunda bir şey söylemem mümkün değil. Konuyla ilgili içişleri ve başbakanlığımız bilgilendirilmiş durumda. Başbakanlık AFAD başkanlığı ve Başbakanlık Müsteşarlığıyla da değerlendirmeler içine gerilmiş, maddi ve manevi her açıdan yapılacaklarla ilgili hazır oldukları tarafımıza iletilmiştir.
Bizi üzen asıl husus can kaybı yaşamış olmamızdır. Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa Merkez Orta Mahallesinde çöken bir evde 3 vatandaşımız. Yoldere Köyünde birisi ana kız olmak üzere 3 vatandaşımız. Yeşilköy’de enkaz altında bulunan bir vatandaşımız, Eşmekaya Köyümüzde bir vatandaşımız olmak üzere 8 vatandaşımızı kaybettik. Hopa Merkez’de bir çocuğumuz ve bir vatandaşımız kayıp” dedi.
    17 Vatandaşın yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını kaydeden  Cirit;“ Bunlardan 5 tanesi ihtiyaca göre sevk edilmiştir. Rize’ye sevki yapıldı. Yukarı Kuledibi mahallesinde bir vatandaşımız için çalışmalarımız sürdürülmekte, Sugören, Çamlıkköy,Hendek Köylerimizde vatandaşlarımızın bir kısmı mahsur durumda bulunmakta. Bunları helikopterler almayı planlıyorduk, ama maalesef şuan AFAD’ın kurtarma ekipleriyle almamız gerekecek, onlarla ilgili çalışmalara başlamış durumdayız” diye konuştu.
Cirit,  ulaşılamayan bazı Köylere de çeşitli iş marinalarıyla ulaşmayı başardıklarını kaydederek  komşu illerden de iş makine talebinin söz konusu olduğunu kaydetti.
Hopa’da 255 Kilogram Yağış Düştü.
Cirit, konuşmasının devamında “AFAD’ın arama kurtarma birlikleri olarak da Artvin ,Trabzon ve Rize ekipleri burada çalışmaktadır. Borçka ilçemizde uzun süre karayolu kapalı olduğu için sahil ilçelerine ulaşımı sağlayamadık. Erzurum ve Artvin ekipleri ancak ulaşabildi. Bizim orada ki birimlerimiz tabi ki çalışmalarını devam ettiriyor. Ama böyle bir durum söz konusu oldu.
 Borçka’da metre kareye 161,7 kilogram yağış düştü. Arhavi’de metre kareye 128 kilogram yağış düşerken Hopa’ya da 255 kilogram yağış düştü. Gece 24’ten sonra yağış etkisi zaman zaman düşerek devam etmekte. Etkisinin daha da azalacağını ve yarın için daha da iyi olacağını şimdiden söylemek isterim. Sahil Güvenlik Komutanlığından gelen dalış ekibi kaybolan çocuğumuz için arama çalışmalarını dalarak sürdürmektedir” ifadelerine yer verdi.  
Cirit, ‘Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Başta ilimize ve ülkemize büyük geçmiş olsun.” dedi.  
    Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelanların ardından, AFAD ve AKUT ile çevre illerden gelen ekipler, kendilerine gelen kayıp ihbarları doğrultusunda arama çalışmalarına devam ediyor.
   Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce oluşturulan 10 kişilik ekip de bölgede hasar tespit çalışmalarına başladı.Hopa Kaymakamlığında vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için kriz merkezi oluşturuldu. Merkezdeki yetkililer, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda dilekçe alıyor. Kızılay ekipleri ise vatandaşların mağdur olmaması için bölgede ekmek ve su ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalarını sürdürüyor.
Öte yandan Artvin-Hopa yolu trafiğe kapandı. Sahil kesimindeki bazı dereler taştı, köprüler çöktü ve çok sayıda ev ve araç da hasar gördü.
Karayolları, belediye, DSİ ve İl Özel İdaresi ekipleri yol temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Gruplar halinde dere içlerinde kaybolan kişilerin bulunması için de arama çalışmaları yapılıyor.
Hopa Kaymakamlığına iki kız kardeşin daha kayıp olduğu yönünde ihbar gelmesi üzerine AFAD ekipleri, kayıp olan üç kişiye ulaşmak için çalışıyor.
BAKAN EROĞLU İLE VALİ CİRİT, SELDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE İNCELEMELERDE BULUNDU.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Artvin Valisi Kemal Cirit’te bölgede incelemelerde bulundu.Bölgede su ve elektrik olmamasından dolayı Hastane ve kaymakamlık binasında hizmetler jeneratör yardımıyla sağlanıyor.Telefon nakil hatları ve baz istasyonlarındaki sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar devam ediyor.
Enkaz altından çıkartılan vatandaşların cenazeleri de ailelerine teslim edildi.  
ARTVİN'E ARAMA KURTARMA EKİBİ VE 3 HELİKOPTER GÖNDERİLDİ. 
Genelkurmay Başkanlığından Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen sel ve heyelan sonrası 3 ayrı helikopter ile 10 kişilik arama kurtarma ekibinin bölgeye sevk edildiği bildirildi.
VALİ CİRİT: 19 KİŞİ YARALANDI.
Artvin Valisi Kemal Cirit, yaptığı açıklamada,Hopa’daki sel ve heyelan nedeniyle 8 vatandaşın yaşamını yitirdiği, biri çocuk olmak üzere 3 vatandaşın halen kayıp olduğu, 19 vatandaşın da yaralı olduğu bildirildi. 
Artvin'in Arhavi, Hopa, ve Borçka ilçelerinde yaşanan sel felaketinin ardından, 46 AFAD arama kurtarma ekibi ile 372 personelin arama kurtarma çalışmalarına ilişkin görev yaptığı belirtilen açıklamada, gelişmelerin AFAD tarafından 24 saat takip edildiği kaydedildi.
BAKAN EROĞLU İLE VALİ CİRİT’TEN ACILI AİLELERE TAZİYE ZİYARETİ.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Vali Kemal Cirit, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınlarını ziyaret ederek taziyelerini ilettiler. 
HAYATINI KAYBEDEN 7 KİŞİNİN CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ.
Sel ve heyelanlar nedeniyle enkaz altında kalarak yaşamını yitiren Ünsal Gedik ve oğlu Erdal Eren Gedik ile Emniyet Gedik için Yoldere Köyü Aşağı Mahalle Camisi'nde 25.8.2015 tarihinde öğle vakti cenaze namazı kılındı. Cenazeler, Yoldere Köyü mezarlığına defnedildi.
 Orta Hopa Mahallesinde heyelan nedeniyle yıkılan evin enkazında kalan Hacer ve Altan Kaya çifti ile kızları Sevinç Toksoy’un cenazeleri Orta Hopa Camisinde kılınan öğlen namazının ardından aile mezarlığına defnedildi.
Yukarı Kule Dibi Mahallesinde sel sularına kapılarak hayatını kaybeden Nermin Demir ise Hopa Merkez Camisinde kılınan namazın ardından  aile mezarlığına defnedildi. 
ANNESİNİ SEDYE İLE SON KEZ GÖRMEYE GELDİ.
Türk bayrağına sarılı cenazeler, enkaz altından çıkartılarak Rize Devlet Hastanesine kaldırılan Emniyet Gedik'in kızı Cansu Kaya'nın annesini son kez görmesi için yaklaşık 1,5 saat bekletildi.
Cenaze törenine Ambulansla getirilen Kaya, sedyeyle taşınarak annesinin tabutunun yanına götürüldü. Tabutu eliyle tutan Kaya, "Beni buraya, bunun için mi getirdiniz? Kim var orada, anne" diyerek gözyaşı döktü.
Emniyet Gedik'in enkaz altından çıkartılan diğer kızı Tuğba Gedik ise tedavisi devam ettiği için cenaze törenine katılamadı.Turan Şentürk.

 

Bu haber 4194 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.880 1,22%
  • DOLAR 13,7100 0,34%
  • EURO 15,5414 0,21%
  • ALTIN 777,22 2,09%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!