Bugün 3 Aralık 2021, Cuma
Kurban Nakillerine Dikkat
Haber Tarihi :20.08.2015
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, İlçemizde ve diğer İl ve ilçelerimizde hayvan sevklerinde önemli miktarlarda artış meydana gelmektedir. Sağlık kontrollerinden geçmemiş, gerekli aşıları ve kayıtları yapılmamış hayvanların yurtiçinde nakledilmeleri salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynamaktadır.Bu sebeple, kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın ilçemize bulaşmasını önlemek için, aşağıda belirtilen hususların hayvan yetiştiricilerine, hayvan nakliyeciliği yapan araç sahiplerine ve kurbanlık alacak vatandaşlarımıza duyurulmasında fayda görülmüştür.
 Yusufeli Haber Çoruhun Sesi:   Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, İlçemizde ve diğer İl ve ilçelerimizde hayvan sevklerinde önemli miktarlarda artış meydana gelmektedir. Sağlık kontrollerinden geçmemiş, gerekli aşıları ve kayıtları yapılmamış hayvanların yurtiçinde nakledilmeleri salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynamaktadır.
     Bu sebeple, kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın ilçemize bulaşmasını önlemek için, aşağıda belirtilen hususların hayvan yetiştiricilerine, hayvan nakliyeciliği yapan araç sahiplerine ve kurbanlık alacak vatandaşlarımıza duyurulmasında fayda görülmüştür.
-5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili yönetmelikler  gereğince ; İl merkezi ve İlçelerden başka illere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde; menşeine en yakın yerdeki İl Gıda ,Tarım Hayvancılık  Müdürlüğü  Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi veya İlçe Müdürlüklerinden  “Veteriner Sağlık Raporu” alınması mecburidir.Aynı  İl içinde yapılacak büyükbaş hayvan nakillerinde Hayvan Pasaportunun ,küçükbaş  hayvan nakillerinde ise Nakil Belgesinin bulundurulması yeterli olmaktadır.
-Sevk edilecek büyükbaş hayvanlara  sevk tarihinden ez az 15 gün en fazla 6 ay içerisinde şap aşısı ve küçükbaş hayvanlara da en az bir kez PPR (Koyun-Keçi vebası) aşısının yapılmış olması ve kulak küpesi bulunması zorunludur. Ayrıca Kurban olarak sevk edilecek hayvanlarda Sığırların Nodüler Ekzantemi(Lumpy Skin) hastalığına karşı aşılanmış olması şartı aranacaktır. Trakya bölgesine hayvan nakillerin de ise bunların yanı sıra Bakanlık tarafından yayımlanan Genelgelerde belirtilen ilave özel şartlarında yerine getirilmesi zorunluluğu vardır. 
-AB  hayvan refahı mevzuatına uyum kapsamında yayımlanan ilgili yönetmelikler gereğince ; Hayvan taşıyacak araçların sahiplerinin İl Müdürlüklerine müracaat ederek ,düzenlenen eğitime katıldıktan ve araçlarında teknik ekipman ve donanımı tamamladıktan sonra “Nakliyeci Yetki Belgesi” ve araç sürücüleri içinde “Sürücü Yetki Belgesi” almaları gerekmektedir.
-Hayvanların nakliyesi sırasında bakımlarından ve refahından sorumlu kişilerin de aynı şekilde eğitime katıldıktan sonra “Bakıcı Yeterlilik Belgesi” almaları gerekmektedir.
Üreticilerin, İl /İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri durumunda bu konularda kendilerine her türlü yardım yapılmaktadır. Belirtilen şartlara haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek ve önceki yıllarda olduğu gibi hayvan pazarlarına sokulmalarına izin verilmeyecektir. Kaçak sevk durumlarında ise 5996 sayılı kanunun 36. Maddesi gereğince hayvan sahiplerine ve nakil vasıtaları sahiplerine idari para cezası verilmektedir. Ayrıca  yine aynı kanun maddesi gereğince “tanımlattırılmamış yani numaralı kulak küpesi bulunmayan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçilerin nakil sırasında yakalanması halinde tüm masrafları sahibi tarafından karşılanarak en yakın kesimhanede kestirilerek, sahibine teslim edilmektedir”.
Kurbanlık hayvan sevki yapacak yetiştiricilerimizin madur olmamaları için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.
Kurbanlık Hayvan Seçimi ve Kesiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler.
Kurbanlık hayvanların alım ve satımları; belirlenen hayvan pazarları, sorumlu Veteriner Hekimi bulunan kasaplık-besi hayvan yetiştiricileri gibi yerlerden alınmalıdır. Canlı muayenesi yapılmış, sağlıklı ve gebe olmayan hayvan kurbanlık olarak kesilmelidir. Alınacak kurbanlık hayvanların kulaklarında o hayvanı tanımlayan küpelerin bulunması zorunludur. Hayvana ait pasaport bilgileri; hayvan ile uyumlu olmalıdır. İl dışından getirilen kurbanlık hayvanlarda Veteriner Sağlık raporu aranmalıdır.
    Kesilen hayvanların kulak küpe numaraları İl/ilçe Müdürlüklerine bildirilerek ulusal veri sisteminden düşümü sağlanmalıdır. Kurbanlık hayvanın alırken aşağıdaki durumlara dikkat edilmelidir.
•Durgun ve halsiz olmamalı
•Gergin ve kasılmış durumda olmamalı
•Yattığı yerden zor kalkmamalı
•Sallantılı yürümemeli ve topallamamalı
•Aşırı öksürük ve aksırık olmamalı
•Gözleri, derisi ve kılları parlak ve canlı olmalı
•Göz, ağız ve burunda akıntı olmamalıdır
•Cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntılar olmamalı
•Aşırı zayıf ve gebe olmamalıdır
•İştahlı olmalı ve geviş getirmelidir.
Benzer durumdaki hayvanlar satın alınmamalı veya kesin karar Veteriner Hekim kontrolünden sonra verilmelidir.Kurbanlık etin dayanma süresi kesim kalitesine göre değişmektedir. Bu nedenle kurbanlık hayvanların kesimi; mezbaha veya hayvan kesim yerlerinde kesim konusunda deneyimli kişilerce usulüne uygun şekilde yapılmalıdır. Kesim yeri temiz,yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir olmalıdır. Kesim mümkünse askıya alınarak yapılmalıdır. 
      Derinin yüzümü sırasında ekonomik değerinin kaybını önlemek için çok dikkat edilmelidir. İç organlar yüzme işlemini takiben en kısa sürede çıkarılmalıdır. Tüketilecek sakatatlar temiz bir şekilde çıkarılmalıdır. Kurban atıkları çöp varillerine atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemeli, gelişigüzel çevreye atılmamalı, çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıklar sokak hayvanlarının erişemeyeceği şekilde üzerine kireç tozu dökülerek derin çukurlara gömülmelidir.Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli (5-6 saati geçmemeli) daha sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda üst üste konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. 
    Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülür. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemelidir.Sonuç olarak tüketiciler kurban bayramında sağlıklı bir et elde edebilmeleri için, kurbanlık hayvanlarını Veteriner Hekim kontrolünde satış yapan yerlerden almalı, kesimleri bu konuda ehliyetli kimselere yaptırmalı, kesim sırasında ve sonrasında hijyenik kurallara uymalı, atık organ ve dokular gelişigüzel atılarak halk ve çevre sağlığı tehdit edilmemeli, etlerin olgunlaşmasından(kesimden sonra 12-14 saat bekledikten) sonra tüketilmeli ve etler soğukta muhafaza edilmelidir.                                        
                                                                                                                   Adem Çokadar
                                                                                                          Yusufeli  Tarım İlçe  Müdür V.
 

Bu haber 3899 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.880 1,22%
  • DOLAR 13,7519 0,65%
  • EURO 15,5332 0,16%
  • ALTIN 777,22 2,09%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!