Bugün 3 Aralık 2021, Cuma
Bu İş Ankara'lık İş Değil Başkan
Haber Tarihi :20.08.2015
Yusufeli´ne bağlı Çeltikdüzü Köyünden olup uzun yıllardır Çanakkale´de oturun Mustafa Seçgin Gazetemizi ziyaret ederek Yusufeli Tapu Müdürlüğünde kamulaştırmayla ilgi ilçe insanının çekmiş olduğu sıkıntılar hakkında Yusufeli Habere açıklamalarda bulundu.
Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman
Yusufeli'ne bağlı Çeltikdüzü Köyünden olup uzun yıllardır Çanakkale'de oturun Mustafa Seçgin Yusufeli Haber Gazetemizi ziyaret ederek kamulaştırmayla ilgi ilçe insanının çekmiş olduğu sıkıntıları yerinde gördüğü için gazetemize şu açıklamalarda bulundu:
Köyümde olan yerlerimiz barajdan dolayı DSİ satmak için ilçeye geldim işlerimi Artvin'de DSİ de yaptım.Yusufeli Tapu Müdürlüğünde işlemlerim eleman yetersizliğinden uzun zamana yaydığını gördüm ve yaşadım. Bu durumda insanlarımızı ciddi anlamda mağdur ediyor.Yusufeli’ndeki Tapuda  yapılacak acil iş bir kaç masa daha atılıp ek kadro getirilip istimlak işlerinin hızlandırılması lazım.Bu barajdan dolayı mağdur olan Yusufelililere seyyanen en az 150 bin TL verilmesi gerekir..Daha sonrada vatandaşın mal varlığının paraları ödenmeli.Yusufeli'nde arazi durumu çok kıt olduğundan dolayı insanlarımız aldıkları bu istimlak paraları ile hiç bir şey yapacak durumda değil.Bu sıkıntıyı ve yaşanan bu sorunları yöneticilerin  koltuklarından kalkıp vatandaşın sorunlarını görsünler. Kaymakam o lüsk koltuğundan kalsın vatadaşın kamulaştırma işlemlerini bir beraber yapsın ne çektiğini görsün.
   Hes projesi kapsamında su altında kalan köylerden biriside kendi  köyüm olan Çeltikdüzü Köyü’dür.
Yusufeli Hes projesi kapsamında su altında kalan köylerde kadastro çalışmaları yapılarak hak sahibiplerine tapularının verilmesi sağlanmış.
Bu tapu kayıtları üzerinden kanunlaştırma yapılarak isteyen hak sahiplerine DSİ ‘ye müracaatları halinde  kamulaştırma bedelleri tesbit edilmiş rayiç bedeller üzerinden ödemelerine de başlanmıştır.
   Su altında kalan köylerde arazi büyüklüğü dönüm olarak hane halkı üzerinden bakıldığında çok küçük anlamlarda kaldığı görülebilir. DSİ’nin uyguladığı rayiç fiyatlarla bu alanlar çarpıldığında hane halkını kurtaracak ona başka bir yörede iskan edip yaşama şansı tanıyacak rakamlar yok, çok komik rakamlar ortaya çıktığı herkes tarafından çok iyi bilindiği kanısındayım.      
    Vatandaşların şuan ikamet etmekte olduğu taştan yapılmış kagir taş evlere biçilen fiyatlar da içler acısıdır.
Yusufeli’nin kamulaştırma kapsamındaki sorunları buna  Köylerde dahil, siyasi parti temsilcileri ve konunun direk muhatabı yöneticilerimizin bence Yusufeli halkının bu can alıcı sorunuyla hiç ilgili olmadıkları iddia edilebilir.
İlgilenenler ise toplantılar yapıp sloganlar söylemekle ne yazık ki muhatap insanları uyutup onların zekalarıyla alay etmişlerdir.
   Şu anda  mal varlıklarını DSİ’ye devredenler;mevcut evde oturup arazisini kullanmaya devam ettiği için, henüz vatandaşlar olayın vahametinin farkında değiller. DSİ’nin alanı terk et dediğinde düştüğü içler acısı hazin sonu görünce peri şan olacağımızın farkında değiller.Devletin bu duruma düşülmesine fırsat vermemesi gerekir.
Arazimizin kıt olduğu coğrafyamızda dönüme verilen 57.540 TL çok gelse de olmayan araziyi bu rakamla çarptığımızda çıkan rakamın insanları kurtaramayacağı görülmektedir.Bu insanlara  iskan edilmeleri konusunda bu güne kadar net bir şey sunulmamıştır.
   Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda kamulaştırma kapsamındaki tüm köylerde hane halklarına seyyanen en az 150.000TL verildikten sonra mal varlık bedelleri de tespit edilip ödemeler yapılmalıdır.
Arazi devir işlemleri ve intikal yaptırmak için Yusufeli Tapu Müdürlüğü’ne giden insanlarımız burada bazı sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar.Bu sıkıntıların başında mesaj bilgileri ve bu sürenin uzun olmasıdır.
Ben bu kadar yoğun iş yüküne rağmen can hıraş bir şekilde  bu yükün altından kalkmaya çalışan Tapu Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etmemek olmaz.
    Yetersiz kadroyla bu hizmeti verirken elbette ufak tefek sıkıntılar olacaktır.Ama bizler evlerinden bizim gibi  insan olduğunu unutmamamız gerekir. Burada esas sorun lüks koltuklarında oturup bu sıkıntılardan bihaber olan yöneticilerdir.
Tapu Müdürlüğü’ne geçici görevle  getirilecek 2-3 iş bilen personelle  15-20 gün sonralara bir imza için verilen süre belki 3-5 güne çekilebilir.
     İlçe ve il dışından gelen onlarca insan bu gereksiz süre
ler yüzünde çok mağdur olmaktadırlar.Bu konuda görüştüğümüz bir ilçe başkanı, milletvekili ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile görüştüğünü,bu çalışmalar için eleman atanacağını söylediklerini anlattı.
   Bana göre bu işi Genel Müdür değil Artvin Valisi çözmelidir. Yusufel Kaymakamı çözmelidir.Bu iş Ankaralık iş değil sevgili başkan.Milletvekiline ise bu konuda hiç bişey söylemeye gerek yok.Allah selamet versin.Artvin’e bağlı  ilçelerden geçici atamalarla bu iş yapılabilir,yapılmalıdır.Yusufeli’nin düzeni kalitesini bozuyor.   
   Yusufeli’nde çok kahvehane var. Maşallah hiçbirinde okumak için gazete yok.Haber saatinde televizyon haberlerini dinleyeni görmekde pek mümkün değil.Bu konuda kaymakam ilgilenir,belediye başkanı ilgilenirse ,bu sosyal sorunda çözülürse güzel olur deriz.
 

Bu haber 3889 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.880 1,22%
  • DOLAR 13,7033 0,29%
  • EURO 15,5460 0,24%
  • ALTIN 777,22 2,09%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!