Bugün 3 Aralık 2021, Cuma
Hak Sahipliği Toplanısı Yapıldı
Haber Tarihi :20.08.2015
Yapımı devam eden Yusufeli Barajından dolayı baraj suyu altına kalacak olan ilçe merkezi ile Köylerin bulundukları yerleşim yerlerinden kaldırılmaları zorunlu bulunanların yeni yerleşim yerine nakilleri,hak sahiplikleri ve borçlandırmalarına ilişkin Yusufeli ilçe merkezinde 19.8.2015 tarihinde ilgili kurumlar tarafından ilçe merkezinde oturanlara yönelik toplantı yapıldı.Su altına kalan Köyler için bilgilendirme toplantısı ise 20.8.2015 tarihinde (bugün) saat 10:00 da Halitpaşa İlkokulunun toplantı salonunda yapılacak.
Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman
Yapımı devam eden Yusufeli Barajından dolayı baraj suyu altına kalacak olan ilçe merkezi ile Köylerin bulundukları yerleşim yerlerinden kaldırılmaları zorunlu bulunanların yeni yerleşim yerine nakilleri,hak sahiplikleri ve borçlandırmalarına ilişkin Yusufeli ilçe merkezinde 19.8.2015 tarihinde ilgili kurumlar tarafından ilçe merkezinde oturanlara yönelik toplantı yapıldı.Su altına kalan Köyler için bilgilendirme toplantısı ise 20.8.2015 tarihinde (bugün) saat 10:00 da Halitpaşa İlkokulunun toplantı salonunda yapılacak.
   Yusufeli yeni yerleşim yerleri hak sahiplikleri ve borçlandırılmalarına ilişkin yapılan toplantıya iştirak eden katılımcılar şöyle;İlçe kaymakamı sayın Ömer Dereci,
Belediye Başkanı  Eyüp Aytekin,Ak Parti Artvin
Millet Vekili İsrafil Kışla,Dsi Genel Müdür Yardımcısı  Ergun Üzücek,
DSİ 26. Genel Müdürü Dinçer Aydoğan,İskan Daire Başkanı  Altan Özmen,
Devlet Eliyle İskan Şube Müdürü Mehmet Ali Nakipoğlu,
Devlet Eliyle İskan Şube Müdürlüğü  Hakan Bozkurt, Canan Dinler,Fiziksel Yerleşim Şube Müdürlüğü  Ayhan Erdoğan, Fisun Tan,Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü  Murat Cavunt,
Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Mesut Yüksel, Asu Koç katıldı.
DSi Genel Müdür Yardımcısı Ergun Üzücek yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
Bugün Yeni Yusufeli’nin hak sahibini bilgilendirme toplantısını gerçekleştiriceğiz.5 Temmuz 2015 de bakanlar kurulu kararı bu hak sahipliğinde bi takım düzenlemeler yapıldı.Gerçekten örnek bir düzenleme oldu,şükranlarımı sunuyorum.Bununla beraber Hasankeyf ilçesinde buna benzer bir düzenleme oldu.Orada yaptığımız toplantıda faydalı oldu.Burda da faydalı olacağını düşünüyoruz.
  Bakanlar kurulu kararı neler getirdi,hak sahipliği için neler gerekli ,kimler hak sahibi olabilir. Konumuz bu.Kamulaştırma konusu bu toplantının konusu değil.30+60 günlük bir süremiz var o askıya çıkacak.Askıya çıktığında hak sahipliği için Bakanlar Kurulu kararı ile 1000 lira bedelini DSi’ye yatırma suretiyle hak sahibi olacaksınız.
   Bir diğer konuda hak sahibi olarak konut mu arsa mı dükkan mı tercihinizin ne olduğunu belirtme niz gerekmektedir.Hangi konutları tercih edebile ceğiniz,konutların metrekareleri  sunulacak.Biz alt yapı ihalesine başladık.250 gün süre koyduk.2016 da konut ihalesine başlamamız lazım.O nedenle bu hak sahipliği olayını ne kadar çabuk çözersek ,vatandaşlarımız bize hangi konutu istediklerini bize bildirirlerse bizde 2016 da konutların inşaat faliyetine başlarız.     
     Toplantıya katıldığınız için teşekkür ediyoruz.
Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla:Yusufeli ilçemiz son beş yıldır çok önemli meselelerin sürekli ortasında.Barajın başlamasıyla bir ilçenin yerinin belirlenmesinden tutun yerleştirme politikasına kadar her gün yeni  bir meseleyle karşı karşıyadır.Ama bütün bu meseleleri sizlerle beraber çözeceğiz.Yusufeli halkının istekleri doğrultusunda çözeceğiz .Bundan iki ay önce Mayıs ayının 22 de Yüksel Proje  burada üst yapılarla ilgili sunumlar yapmış. Yeni yerleşim yerinde hak sahibi olmak.Bu en büyük problemlerden bir tanesi.Mevcut iskan kanununda hak sahibi olmak için 118 bin lira gibi bir para yatırman gerekiyor,sosyal güvencesi olanlar hak sahibi olamayacak gibi kanunlar bizim aleyhimize kanunlar vardı.
   Bu yüzden geçen yasama döneminde Yusufeli için kanun çıktı.Bu konuda da Bakanlar Kurulu’nu yetkili kıldık. Bu kanunun çıkması çok önemliydi.Bu mücadelede bana destek veren Ak Parti gurubuna ,DSİ yetkililerine, Bakanlar Kurulu’na ve emeği geçen herkese  çok teşekkür ediyorum.Çok sıkıntılı bir işimizi çözmüş olduk.Baraj altında akalacak köylerimiz var Oköylerin yakınında o köylüyü yerleştirecek bir yerleşim yeri bulamazsak ve o köylülerde şehir merkezinde iskan edilmek isterlerse onlarada şehir merkezinde hak sahibi olmanın hakkını getirdik. Bundan sonrada kamulaştırma bedeli konusunu da sizlerle birlikte aşarsak sıkıntılı bir durum kalmayacak dedi.  
 
Yeni yerleşimde arsa paraları alınacak
 
  Yusufeli Barajından dolayı su altına kalacak ilçe merkezi ile Köyler için hak sahipliği ve borçlanmak için ilçe halkını bilgilendir me toplantısı 19.8.2015 tarihinde ilçe merkezinde bulunan Halitpaşa İlkokulu toplantı salonunda yapıldı.Su altına kalan Köylere yönelik bilgilendirme toplantısı ise 20.8.2015 tarihinde aynı yerde saat 10:00’da yapılacak.
 
Yusufeli Barajından dolayı su altına kalacak ilçe merkezi ile Köyler için haksahipliği ve borçlanmak için ilçe halkını bilgilendirme toplantısı 19.8.2015 tarihinde ilçe merkezinde bulunan Halitpaşa İlkokulu toplantı salonunda toplantı yapıldı.
  Su altına kalan Köylere yönelik bilgilendirme toplantısı ise 20.8.2015 tarihinde aynı yerde saat 10:00’da  yapılacak.
İskan Şube Müdürü Mehmet Ali Nakipoğlu:Yusufeli için çıkarılan kanun ve bu kanun sonucu kurulan bakanlar kurulu kararı bir ilk olma hususu taşıyor.1970 den beri yapılan iskanlar genel iskan kanunu çerçevesinde yapılmaktaydı. Ancak Yusufeli ilçesinin özel durumu nedeniyle bir kanun hazırlandı.Bu kanunla çok büyük kolaylıklar yazıldı. Yapılacak diğer barajlarda hep burası örnek gösteriliyor.
11 Eylül 2014 tarihle 5543 sayılı iskan kanunumuza geçici bir madde eklendi.Bu madde ile bakanlar kurulumuza Yusufeli Barajı’nda etkilenen ailelerin yeni yerleşim yeri ve nakilleri konusunda  düzenleme verildi. Bakanlar kurulu kararımız 5 Temmuz 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.Bu kanun ile Yusufeli Barajı ve Hes Projeleri inşaatı nedeniyle bulundukları yerleşim yerlerinden kaldırılmaları zorunlu bulunanların yeni yerleşim alanına nakilleri,hak sahipleri ve borçlandırılmasına ilişkin usus ve esaslar düzenlendi.
   Bu Husus ve esaslar çerçevesinde müracaatlar nasıl yapılacak diye sorulursa;iskan duyurusu yapılacak.Bu duyuru 30gün askıda kalacak.Askıda 60 günlük bekleme süresiyle beraber toplamda 90 günlük bir süremiz var.Bu süre içersinde müracaatta bulunulması şart.Bir diğer konuda iskan kanununda bir aile tanımı yapılıyor.Karı koca evlenmemiş  çocuklar,ana ve baba ile veya bunlardan sağ olanı ile birlikte,evli çocuklar, evli torunlar ile çocuksuz erkek ve kadın dullar başlı başına, anasız ve babasız kardeş çocuklar birlikte ve eşit hisselerle,bir aile olarak iskan edilirler.Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olarak çalışanlardan veya zorunlu olmayı gerektiren işlerde çalıştığı halde kaydı yapılmamış olanlardan veya ödeNmiş sosyal güvenlik kurumlarından gelir veya aylık bağlanmış bulunanlardan bir yıllık gelirleri toplamı tespit tarihinde onaltı yaşından büyük işçiler için yürürlükte olan asgari ücretin otuz günlük brüt tutarının on sekiz katından fazla olanlar ve iskan planlama etütlerinin başladığı tarihin takvim yılı başlangıcından geriye doğru üç yıl içerisinde taşınmazlarını ellerinden çıkaran aileler yerlerini terk etmiş olsalar dahi hak sahibi olamaz lar.
Alt yapı devlet tarafından karşılanacak bu vatandaşa yansıtılmayacak.Bu önemli bir husus.
Kamulaştırması olanlar için borçlandırmayı takip eden 60.ayda ilk taksiti alınmak üzere  15 yılda 15 taksitle faizsiz olarak geri ödemek üzere borçlandırılacak.
KDV de hak sahipleri tarafından karşılanacaktır.
MHP İlçe Başkanı Recep Akyürek:Hak sahibi hakkını devredebilecek mi?
Devredilebilecek bir hak değil.2008 e kadar miras hükümleri bile uygulanmıyordu.Şimdi ancak miras söz konusu olursa o itikal gerçekleşiyor. Kaldıki bu bir hak sahipliği değil sosyal yardım kapsamında bir uygulama olduğu için direk bir haktan bahsetmekde doğru değil.
 Recep Akyürek:Diyelim ki benim 3 tane evim var 5 tane dükkanım var.Kat karşılığı mı olacak yoksa bir ev bi dükkan karşılığı mı alacam?
Tek tek ev tek dükkan olarak karşılanacak.Ama şuda mümkün aynı konut içersinde 3 ayrı konut alabilir.Evli çocuk babasıyla annesi oturuyor. Orada hem babası annesi hemde evli olduğu için kendisi ev sahibi olabiliyor.
MHP İlçe Başkanı Recep Akyürek:Şu anki Cumhur başkanımız 2013 de başbakanken bir genelge yayınladı.2013’e 5.20. maddesinde yeni yerleşim yerindeki arsa bedelleri nin alınmayacağına dair açık düzenlemeler var.Şimdi broşüre mi yanlış basıldı?Yoksa uygulamamı değişti arsa bedelleri alınacak diye yazılı?
Alt yapı giderleri alınmayacak. Bu 2013 Başbakanlık Genelgesi.Şimdi son tarihli olması dolayısıyla hemde kanun ve bakanlar kurulu kararı nedeniyle şuanki mevzuat geçerli olacak.Yani arsa bedelleri alınacak.Zaten arsa bedellerinden çok büyük bir rakam beklemeyin.
 Recep Akyürek:Yusufeli’ne doğal afet yardımı yapmıyoruz. Yusufeli’ni yıkıyoruz ve yeni bir Yusufeli yapıyoruz. Biz aciz bir durumda değiliz.Devlet yeni ilçeyi teşfik ediyor. Bir taraftan da hakkına razı ol diyor.Ben ev fiyatlarının belirlenmesini talep ediyorum.3. katı 100 bin lira birinci kat 70 bin lira densin ki bizde ne yapacağımızı bilelim. Ben ilk duyduğumda devlet Yusufeli’nde bin liraya ev veriyomuş diye anladım.Bu teknik konuları netleştirelim?
Biz konut tipleri hakkında genel duyurumuzu yaptıktan sonra seçenekler koyacağız.Yani sizlerden gelen talepler tekniğin yasaların el verdiği ölçüde dikkate alınarak uygulama yapılmaya çalışılacak.Ben katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.Tabiki bunları hepsi dikkate alınacak.Ama dediğim gibi kanun teknik imkanlar çerçevesinde olacak.
 Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.
 
 
 
 

Bu haber 5068 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.880 1,22%
  • DOLAR 13,7519 0,65%
  • EURO 15,5332 0,16%
  • ALTIN 777,22 2,09%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!