Bugün 28 Ekim 2020, Çarsamba
Kadın Girişimcilerimiz
Haber Tarihi :21.06.2020
Ümmügülsüm Yırtıcı:Biz Yırtıcı ailesi olarak ilçemerkezin de 2015 yılından beri arı malze meleri ile kendi imalatımız olan arı kovan cılığı işini yapıyoruz.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman

Yusufeli İlçemizde genç girişimci bir çok kadın esnafımz bulunmakta.Bizde Yusufeli Haber olarak bu bayan girişimci esnaflarımızdan bir kaçını iş yerleinde ziyaret ederek siz değerli okyucularımızla paylaşmak istedik. İlçemize bağlı Bıçakçılar Köyünden Hasan ile  Gülindar Yırtıcı çiftinin oğlu Mustafa Yırtıcı’nın eşi Ümmügülsüm YırtıcıMerkez Mahalle Gül Sokakta Çoruh Arıcılık ve Kovancılık iş yerini çalıştırıyor.  

  Genç girişimci esnaf Ümmü gülsüm Yırtıcı Yusufeli Habere yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:Ben aslen Antalya’ lıyım, Yusufeli’nin bir buçuk yıllık geliniyim.Biz ilçe merkezin de Yırtıcı ailesi olarak 2015 yılından beri Arıcılık üzerine, arı malzemeleri ile kendi imalatımız olan arı ko vancılığı işini yapıyoruz.Eşim Mustafa ‘nın işleri yoğun olduğu için,ben yaklaşık bir buçuk yıldır bu işi ve esnaflığı yapıyorum.    

İşyerimizde günlük Arı kovan çerçevelerine önce tel takarak ve ardındanda arıların ürettiği bal mumundan fabrikalar tarafından yapılan petekeleri çerçevelere takarak arıların kullanacağı hazır hale getiriyorum.Bunun yanında günlük müşterilerimizle alış veri şimizi yapıyorum.İşimizin mevsimi olduğu için biraz yoğunluk ve yorgunluk yaşıyoruz.  Bu da haliyla bizi biraz yoruyor ama ben esnaflığı seviyorum. Esnaflık aslında bir hayat okulu, günlük yaşayarak hayatı öğreni yorsunuz.

 Gülsüm Yırtıcı, Yusufeli Haber Gazetemize yapmış olduğu açıklamalarını şöyle sürdürdü.İnsanlarla içi içe ve pratik hayatın içinde olmak çok iyi bir şey, ticaret yapmamın yanı sıra bizi hem meslekte hemde hayatta daha iyi yetiştirip tecrübe sahibi yapıyor.

   İlçede arıcılık her geçen gün dahada önem kazanarak büyü yor,buda bizi sevindiriyor.Ancak bu mesleği genelde yaşlı kesim yapıyor.Gençlerimizinde bu arıcılığa ilgi duyup sahip çıkmasını istiyorum. Müşterilerimizle her hangi bir sorun yaşamıyorum, genel olarak Yusufeli insanı anlayışlı ve hoş görülü bir yapısı var.Ben bayanlara buradan tavsiye ediyorum kendi işlerini kurup ayaklarının üzerine dursunlar.

Ayşe Demirel- Esendal Köyünden İlçede,Eesnaf : Yılmaz ve Zübeyde kızı. Genç bir girişimci. Yusufeli Haber’e şunları söyledi: Sabit bir işimin olmamasından dolayı esnaflık yapmaya karar verdim. Aslında çocukluğumdan bu yana esnaflıkla iç içe oldum. Bu işin güzel yanları olduğu gibi zor tarafları da var.

  Genel olarak müşterilerle bir sorun yaşamıyorum. Arada bir tatsız durum olabiliyor tabi ki ama dediğim gibi çok seyrek durumlar bunlar. Tecrübe gerekiyor ve tecrübede, bilindiği gibi zamanla kazanılıyor. Bizden öncekilerden çok şey öğrendim. Bu işin satış bölümünden daha çok üretim bölümünde olmak isterdim. Ama imkânlarım dâhilinde ne yazık ki öyle bir şansım yok ve hiç olmadı da.

     Esnaflık sabır gerektiren bir alan. İşlerin iyi gitmediği dönemlerde hemen paniğe kapılmamak gerekiyor. Ülkemizin tekstil alanı bilindiği gibi çok yoğun. Bu yüzden giyim mağazası açmak ve çalıştırmak epey bir riski göze almayı gerektiriyor. Ben bunu göze aldım ve sabırla devam ediyorum.

Asiye Özdemir- Nazlım Çeyiz ve Dikimevi sahibi: Esendal Köyünden, Mehmet ve Yazgün kızı. 2007 yılında esnaflığa başlamış ve dükkân açmış. Gazetemize şunları kaydetti: 2007 yılında dükkân açtım ve esnaflığa başladım. 13 yıllık esnafım. Ben aslında daha önce Halk Eğitim Merkezinde dikiş ve nakış üzerine eğitim veriyordum. Bir an da kendimi esnaflıkta ve bu işin içinde buldum. Şimdi kendi işimi yapıyorum. Esnaflık güzel bir alan ve çaba gösterildiğinde, bu işi yapan hiç kimse aç kalmaz.

    Az da olsa, kazanmadığın gün hiç olmaz. Tabi, sabırlı ve dikkatli olmak gerekiyor. Müşteriye karşı saygılı ve nazik olmak gerekiyor. Bir şeyler yapmak ve gerçekten üretmek isteyen bayanlara bu işi tavsiye ederim. Kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durmaları ve ekonomiye katkı sağlamaları çok önemli. Böylece kendi ekonomik bağımsızlıklarını da kazanmış olacaklardır. Nakış işi ince, nazik ve çok dikkat gerektiren bir iş. Bu işin, bilindiği gibi erkek müşterisi yok. Alışverişimiz hep kadınlarla oluyor.

      Dolayısıyla pek fazla sorun da yaşamıyorum. Kadın kadına anlaşmak çok daha kolay oluyor. Yaptığım işten memnunum.

Bu haber 857 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.127 -2,22%
  • DOLAR 8,3048 1,47%
  • EURO 9,7488 0,93%
  • ALTIN 505,85 0,83%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!