Bugün 20 Eylül 2020, Pazar
Artvin’in Düşmandan Kurtuluşu Canlandırıldı
Haber Tarihi :12.03.2020
Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun düzenlendiği törende,kurtuluşunun temsili canlandırıldığı bir gösteri sunuldu.Gösteri kapsamında kağnı arabalarıyla yolculuk yapan vatandaşlarımızın düşman kuvvetlerince esir alınması, akabinde de Türk birliklerinin atlarla şehre gelerek esirleri ve şehri düşmandan kurtarması canlandırıldı.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun düzenlendiği törende,kurtuluşunun temsili canlandırıldığı bir gösteri sunuldu.   Gösteri kapsamında kağnı arabalarıyla yolculuk yapan vatandaşlarımızın düşman kuvvetlerince esir alınması, akabinde de Türk birliklerinin atlarla şehre gelerek esirleri ve şehri düşmandan kurtarması canlandırıldı.Büyük beğeni toplayan temsili kurtuluş gösterisi esnasındaki sembolik silah ve top atışları renkli görüntülere sahne oldu. Daha sonra tören Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Kerem Coşkun’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

    Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,Artvin’in 42 yıl süren esaretten kurtulup vatan topraklarına katılması nın 99. yılını kutlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi. Artvin halkının ilk günkü kurtuluş coşkusunu ilelebet yüreğinde yaşayacağını dile getiren Elçin,"Bundan 99 yıldan önce Halitpaşa komutasında zafer coşkusu ile ilerleyen Türk ordusu,düşmanla boğaz boğaza çarpışır ken,kadınıyla erkeğiyle çoluğuyla,çocuğuyla topa, tüfeğe karşı baltayla,sopayla, harmanındaki dirgeniyle kurtuluş mücadelesi veren halkla beraber 7 Mart 1921 sabahı Artvin'e girerek kenti ve çevresini zulümden kurtarmışlardır." dedi.Artvin Valisi Yılmaz Doruk ise yaptığı konuşmada,kentin düşman işgalinden kurtarılışı nın 99.yıl dönümünü idrak etmenin gururunu hep yaşa dıklarını söyledi.  

    Türk Milletinin tarih boyunca hür ve onurlu yaşamaktan asla taviz vermediğini kaydeden Vali Doruk,"Bin yıllık geçmişimiz boyunca istiklalimize yönelen saldırı lara karşı kazandığımız şanlı zaferler bu durumun en açık ispatıdır.   Günümüzden 99 yıl önce Artvinlilerin kahramanlığı ve fedakarlığıyla düşmana karşı kazandığı 7 Mart zaferi de bunlardan birisidir.    Kahraman Artvinliler,yü reklerindeki koşulsuz vatan sevgisiyle bu toprakları savunarak anavatana kazandırmışlardır.Böylesine kutlu bir anlayışla kazanılan bu kadim şehri korumak,birlik ve bera berlik içerisinde geleceğe taşımak için hep birlikte büyük bir azimle çalışıyoruz.  

      Bu durum nice şanlı zaferler ve kahramanlıklarla dolu tarihimizin omuzlarımıza yüklediği ağır bir yüktür. Bugün vatanımızın güney sınırlarında bir taraftan gözünü topraklarımıza dikmiş düşmana karşı verdiğimiz kahramanca mücadele diğer taraftan oradaki mazlum ve mağdurların yaralarını sarmamız da tarihin bizlere yüklediği bu önemli sorumluluğun gereğidir.  

    Bin yıldır bu topraklarda hüküm sürmemizin temelini oluşturan bu anlayış nesiller boyunca aziz milletimizin benliğinde mevcut olmaya devam edecektir.Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuri yetimizin Ganisi Gazi Musta fa Kemal Atatürk olmak üzere,kanlarıyla suladıkları bu toprakları bizlere vatan yapan bütün kahramanlarımıza minnettarlığımızı ifade ederken, geçtiğimiz günlerde İdlib’te düzenlenen hain saldırıda şehitlik mertebesine ulaşan kahraman Mehmetçiğimize ve tüm şehitlerimize Allah’ tan rahmet,gazilerimize ise acil şifalar diliyorum.  

     Bu vesileyle,saygıdeğer Artvinli hemşehrilerimin bu gurur gününü tekrar en içten dileklerimle tebrik ediyorum." diye konuştu.Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okurken, Artvin Halk Eğitim Merkezi Mehteran Takımı da bir gösteri sundu.Ardından gün dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Hatice Eldemir tarafından kumdan yapılan resim sergisinin gezilmesiyle tören sona erdi. Ayrıca etkinler kapsamında kurban kesilerek dua edildi.

  Törene, Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Fahrettin Tilki,İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz,İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen,bazı ilçe beledi ye başkanları,kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri,vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.BHİM.

Bu haber 341 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.112 0,12%
  • DOLAR 7,5616 0,20%
  • EURO 8,9900 0,40%
  • ALTIN 475,43 0,79%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!