Bugün 20 Eylül 2020, Pazar
DİK DUR ! EĞİLME!
Haber Tarihi :12.03.2020
Kocaeli Üniversitesi Hasta nesi Ortopedi ve Travmato loji doktorlarından Doç.Dr. Emre Karadeniz dik durmanın önemini anlattı.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:

Kocaeli Üniversitesi Hasta nesi Ortopedi  ve Travmato loji doktorlarından Doç.Dr. Emre Karadeniz dik durmanın önemini anlattı. Ortalama insan kafasının ağırlığı 5 kg kadardır. Kafamızı,gözler tam karşıya bakacak şekilde tutarsak boyun omurlarının taşıması gereken ağırlık 5 kg dır dedi. Ancak kafayı öne eğince boyun omurlarının taşıması gereken yük çok artmaktadır. Örneğin kafanızı 60 derece öne eğik tutarsanız boyun omurlarının taşıyacağı yük 25 kg’a çıkar,omurga erken eskir.

  Onun için günlük hayatta telefon,televizyon,bilgisayar kullanırken buynumuzu eğmememiz gerekltiğini  vurguladı.Bel omurlarının ile leğen kemiğinin birleştiği yerde;sırt üstü yatarken oluşan basınç 25 kg kadardır ve ayağa kalktığınızda 100 kg ’a çıkar.Dik bir şekilde otururken 140 kg’a çıkan bu basınç öne doğru eğildiğiniz de ise 185 kg’a çıkar omurga erken eskir.  

Onun için günlük hayatta telefon,televizyon,bilgisayar kullanırken DİK DUR! EĞİLME! Omurga günlük hayatta inanılması güç kuvvetlere direnmekte ve bu savaşın sonucu olarak zamanla özelliklerini kaybetmekte ve eskimektedir.  Bu eskime sürecini mümkün olduğunca geciktirmek için omurgaya gereksiz kuvvet yüklememek gerekmektedir.    

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Ortopedi  ve Travmatoloji doktorlarından Doç.Dr.Emre Karadeniz,bu sebeple dik durmak ve kilo almamak omurgamız için sağlıklı olacaktır dedi.   Basın danışmanı Özge Keçeci

Bu haber 464 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.112 0,12%
  • DOLAR 7,5616 0,20%
  • EURO 8,9900 0,40%
  • ALTIN 475,43 0,79%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!