Bugün 20 Eylül 2020, Pazar
Şirketokrasi
Haber Tarihi :20.02.2020
  Geçtiğimiz hafta Yusufeli Dereiçi Köyü yolunda,çalışma yapan şirketin dinamit patlatması sonucu meydana gelen, şans eseri can kaybının olmadığı ve aracın hurda olduğu kazaya vatandaşların vermiş olduğu tepkileri okuyunca,aklımıza “şirketokrasi” kavramı geldi.    

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:

  Geçtiğimiz hafta Yusufeli Dereiçi Köyü yolunda,çalışma yapan şirketin dinamit patlatması sonucu meydana gelen, şans eseri can kaybının olmadığı ve aracın hurda olduğu kazaya vatandaşların vermiş olduğu tepkileri okuyunca,aklımıza “şirketokrasi” kavramı geldi.     Çünkü vatandaşlar,çevreye, insana ve doğaya karşı sorumsuzca davrandığı için şirketi devlete şikâyet ediyorlardı! Kazanın ihmal sonucu değil, insan hayatını ve çevreyi önemsememekten kaynaklandığı bir gerçektir.  

     Dinamit atılan bir sahada çevre güvenliğinin alınmaması, “bir şey olmaz” duyarsızlığı ve iş yapan şirketin kendini dokunulmaz görüp pervazsız davranmasından başka bir şey değildir.   Şirketokrasi,Amerikalı yazar John Perkins’in ortaya attığı bir kavramdır.“Şirketlerin yönetimi” anlamına gelmektedir.  Büyük şirketlerin devlet yönetiminde baskın hale geldiğini anlatmak için kullanılmaktadır. Siyasetle büyük şirketlerin iç içe geçmesini ve ülkeyi birlikte yönetmelerine vurgu yapmaktadır.   İlk örnekleri ABD’de görülmüş ve buradan,bu ülke nin  nüfuz alanı içinde olan tüm ülkelere sirayet etmiştir.   İki temeli vardır:Büyük şirketler seçim dönemlerinde belirli parti ya da adaylara yatırım yaparlar.O parti ya da aday,seçimi kazandıktan sonra bu şirketlerin çıkarları doğrultusunda hareket eder ve siyaset büyük şirketlere hizmet etmeye başlar.  

 İkinci nokta,devletin üst bürokratik kademelerinde görev yapmış kişilerin emekli olduktan sonra büyük şirketlerde çalışmaları ve devletle bu şirketleri iç içe sokmalarıdır. Şirketokrasi ile yönetilen ülkelerde her şey büyük şirketlerin çıkarları içindir.Halkın ve devletin çıkarları önemsenmez. Devlet, büyük şirketlerin kendi çıkarları için kullandıkları enstrümandan başka bir şey değildir.Başta hukuk ve yargı olmak üzere diğer kurumsal yapılar da buna göre dizayn edilir. Türkiye şirketokrasi ile yönetilmektedir.

   Halkın ve çalışanların değil,büyük şirketlerin çıkarları ve sözleri geçerlidir.İlçemizde baraj inşaatı yapan şirkette bunlardan biridir ve siyasetle güçlü ilişkileri vardır.Yusufeli halkının, ilçenin bir inşaat sahasına çevrilmesinden, çevreye, insana ve doğaya önem verilmemesinden şikâyet etmesi yerindedir ve haklı bir tepkidir.Ancak kaçırılan bir nokta vardır. Yusufeli Barajını yapan şirketin, şirketokrasi ile yönetilen bir ülkede,yönetici güçlerle çıkarları ortak, ilişkileri iç içe ve birbirlerini savunmada omuz omuza olmalarıdır. İlçe halkının ise,yaşadığı mağduriyet ve haksızlıklarda dayanabileceği, kendi gücünden başka bir gücün olmadığı artık anlaşılmalıdır.

Bu haber 1120 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.112 0,12%
  • DOLAR 7,5616 0,20%
  • EURO 8,9900 0,40%
  • ALTIN 475,43 0,79%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!