Bugün 5 Ağustos 2020, Çarsamba
UNUTULAN YOLLAR VE HİKAYELERİ YUSUFELİ
Haber Tarihi :03.01.2020
Unutulan Yollar Ve Hikayeleri Yusufeli’ isimli kitap çıktı.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:  

  Cemil AYTEKİN’in ‘Unutulan Yollar Ve Hikayeleri Yusufeli’ isimli kitabı belediye yayınları arasında yerini aldı.   Kültürel belediyecilik alanında çıkardığı eser ve yaptığı çalışmalarla hem yayın hayatına hem de yöre kültürüne önemli hizmetlerde bulunan Yusufeli Belediyesi,” Unutulan Yollar ve Hikayeleri Yusufeli” adlı eseriyle de bu özelliğini korumaya devam ediyor. Yöremizin önemli yazarlarından Cemil AYTEKİN’e ait olan bu eser yöremizi,dağlarından nehirlerine, köprülerinden yeşilliklerine, kiliselerinden yetişen ürünleri ve komşu ilçelerine kadar,yörenin coğrafyasını detaylı bir şekilde bizlere tanıtırken,kitabın büyük bölümünde ise bu yörenin köy ve mahallelerinden yüzden fazla insanla yaptığı röportajlar neticesinde bu yöreninin yakın tarihine,insanına, kültürüne,gelenek ve göreneklerine ışık tutmaktadır.  

     Eser aynı zamanda gelecek nesillere yöremizin,coğrafi,tarihi ve kültürel özelliklerini aktarmak adına çok önemli bir boşluğu da dolduracağı düşünülmektedir. Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp AYTEKİN’in yaptığı değerlendirmede; “Yöre kültürüne büyük katkıları olmuş olan Cemil AYTEKİN’in kitabını Yusufeli Belediyesi olarak yayınlamış olmaktan son derece memnunuz.İçinde bulunduğumuz baraj sürecini de düşündüğümüzde,bugün kendi kültürümüze daha fazla sahip çıkmamız,onu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmamız gerektiğinin farkındayız.    Şuana kadar kültürel alanda yaptığımız,dergi,sempozyum,kitap ve bir çok çalışmada aynı bilinç ve heyecanla hareket ettik.Bundan sonrada ilçemizin kültürel birikimine aynı heyecan ve iştahla katkı sağlamaya devam edeceğiz.Kültürel Belediye cilik alanında çok önemli bir yere sahip olan bu eserin belediye yayınlarından basımı için bize izin veren Cemil AYTEKİN beye çok teşekkür eder herkese iyi okumalar dilerim.

    YAZARIN ÖZ GEÇMİŞİ VE ESERLERİ 1953 yılında Yusufeli’nin Esenyaka köyünde doğdu.İlkokulu da orada okudu.Yatılı okul sınavlarına girerek Kazım Karabekir ilköğretim okulunu kazandı.1972 yılında ilkokul öğretmeni olarak Göle’ye atandı.1979 yılında Erzurum Eğitim Enstitüsü Türkçe öğretmenliğini bitirdi.On beş yıl sınıf öğretmenliği yirmi yıl Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı.2008 yılında emekli oldu. Halen Sakarya da yaşamaktadır.Y.B.

Bu haber 554 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.091 0,37%
  • DOLAR 7,0139 1,67%
  • EURO 8,3538 2,30%
  • ALTIN 459,83 2,88%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!