Bugün 5 Haziran 2020, Cuma
Ahmet Külekçi,Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı
Haber Tarihi :20.09.2019
Kayıp çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır il bi nası önünde oturma eylemi başlatan ailelere destekler devam ediyor.

Yusufeli Haber Çoru’un Sesi:

  Kayıp çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi başlatan ailelere destekler devam ediyor. Aileleri ziyaret edip-destek verenler arasında gazeteci-yazar aynı zamanda kardeş şehirler projesi koordinatörü Ahmet Külekçi’de vardı. Külekçi ile hem ailelerin direnişini hem terörü hem de Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde yaşana n son süreci değerlendirdi.Külekçi Gazetecilerin sorularını cevapladı: PKK ARTIK KÖŞEYE SIKIŞTI SORU:HDP Diyarbakır il binası önündeki annelerin eylemini nasıl değerlendiriyorsunuz. Oradaki annelerin duygularını nasıl özetlersiniz?

Ahmet Külekç:Öncelikle şunu belirteyim ki özellikle sosyal medya üzerinden çok önemli ve çok değerli bulduğum annelerin bu haklı direnişi başka noktalara taşınmaya çalışılıyor.İşin özünü anlamak için oradaki annelerle buluşmak ve neden orada olduklarını anlamak gerek.Ben gazeteci-yazar aynı zamanda Trabzon Şehit Aileleri  ve Trabzon Artvinliler Derneğini de temsilen Diyarbakır’da anneleri ziyaret ederek gözyaşlarına ortak oldum ve 2 saat boyunca tek-tek hepsini dinledim.

       Bu ziyaretimize destek veren Diyarbakır Anadolu Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı Ahmet Büyükburç’a ve şehit aile yakınlarına teşekkür ediyorum.PKK tarafından kaçırılan kayıp evlatlarını arayan annelerle evlatlarını şehit veren annelerin gözyaşları aynı. Anneler bu kirli oyunu bozacak PKK’ya diz çöktürecek inşallah. HDP binası önünde evlatlarını arayan annelere her gün yenileri ekleniyor.Herkes şunu bilsin ki bütün riskleri göz-önüne alan anneler  teröre lanet okuyarak evlatlarını geri alma noktasında kararlı.

SORU:HDP binası önünde Türk bayrağı açtınız? Anneleri dinlerken ne hissettiniz.Size yaklaşımları nasıl oldu? Külekçi:Diyarbakır’a gelirken iki-şey yanıma aldım.Bir Türk bayrağı birde Trabzonspor forması.Öncelikle Diyarbakır’da şehit ailelerimizi ziyaret ettim. Trabzon Şehit Aileleri Derneği başkanımız İsmail Karaca ile Trabzon’daki bütün şehit aileleri ve yakınlarının selamını ilettim. Formaları oradaki şehit ailelerimize verdim.  

     Şehit eşi Nuran Akgüneş forma ile HDP binası önüne geleceğim dedi.Beraber gittik. Şehit annesi aynı zamanda Şehit Gazileri Aileleri Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Sultan Bilden anamız bize rehberlik yaptı.Sağ-olsun hepsi yürekli güzel insanlar.Annelerle ilk buluşmamız oldukça duygusal bir ortamda geçti. Anneler bir-birine sarılırken gözyaşlarına. Necla anne ,Ayşegül anne, Mevlüde anne,Hüsnüye anne, Sulat anne ve diğerleri hepsi yıllardır görmedikleri haber alamadıkları evlatlarını arıyorlar.      

   Anneler  evlatları hain PKK örgütü tarafından kaçırılan çocuklarını diri yada ölü geri almak istiyor bu olana kadar da eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyorlar.

 SORU: Anneler arasında eylemden kaynaklı tehdit edilen yada başka sorunlar yaşayan var mı?

Ahmet Külekçi:Valla hepsi öyle kararlı öyle inançlı ki anlatamam.Daha önceki korkuları ve önyargıları yenmişler. Devlete olan güvenleri net.Bu eylem sadece annelerin kayıp evlatları adına değil aynı zaman da bundan sonra yaşanabilecek başka olaylar içinde büyük önem arz ediyor.Anneler aslında burada tarih yazıyor tarihe not düşüyor.PKK artık sadece devletten değil yıllardır sömürdüğü Kürt annelerden de korksun.Annelerin isyanı ve başkaldırışı hiç-bir şeye benzemez.Anneler ne kadar tehdit edilirse edilsin eylemde kararlı. Anneler ve kayıp evlatların yakınlarının sorunları noktasında Diyarbakır Valiliği ve Emniyeti gerekli müdahaleyi yapıyor.

 SORU: Sayın bakan Süleyman Soylu ile birlikte sanatçılarda anneleri ziyaret etti.Sizce buradaki annelere destek noktasında yeterli kamuoyu ve destek var mı?

Külekçi: İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu’nun annelere olan ziyareti devletin bu konudaki kararlılığın da ne kadar net olduğunun bir göstergesi.Terörle mücadele noktasında son dönemin en büyük tarihi başarılarına imza atan bakan Soylu’nun annelere desteği başından beri aynı.Bütün gelişmeleri anlık takip ediyor ve bilgi alıyor.Aynı şekilde anne lere destek için  yurdun dört bir tarafından Diyarbakır’a gelen sanatçı ve sivil toplum kuruluşları da HDP binası önünde günlerdir oturma eylemi yapan annelere moral oluyor. Toplumun herkesiminden insanların buraya gelerek buradaki annelerin ve babaların gözlerinin içine bakmasını,onları dinlemesini ve tepkilerine ortak olmasını isterim.Şunu bilin ki PKK artık köşeye sıkıştı.Bakın Diyabakır Kulp’taki hain saldırı sonucu şehit olan 7 vatandaşımızı son yolculuklarına uğurlarken cenazeye katılan herkes PKK’ya lanet okudu.Ve Ağrı’dan Mardin’e Tunceli’den Hakkari’ye Elazığ’dan Van’a tam 11 ilimizde PKK’ya lanet mitingleri yapıldı.Şehirlerde ellerinde Türk bayrakları ile onbinler yüzbinler teröre tepkisini koydu. SORU: Uzun zamandır bölgede kardeşlik projeleri ile çok önemli hizmetlere imza atıyorsunuz bölgede gönül köprüleri kurdunuz.Karadeniz ile Güneydoğu arasında kurulan bağlarda emeklerinizi kimse inkar edemez.Bu son ziyaretiniz de çok ama çok kıymetli.

  Size karşı tepkiler ve destekler nasıl? Ahmet Külekçi: Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz arasında kurulan gönül köprüleri hem kardeşli ğimizi pekiştirdi hem de önyar gıların kırılmasına neden oldu. Hayatın her alanında dayanışma ve kaynaşma ruhu anlayışı ile başlatılan kardeşlik projeleri meyvesini verdi.İçişleri Bakanlığımızın himayesinde gerçekleşen projeler sayesinde karşılıklı kültürel geziler ve ziyaretler yapıldı.Biz Anadolu’yuz projesi kapsamında doğudaki 22 ilimizden 60 binin üzerinden çocuk ülkenin değişik yerlerinde misafir edildi. Gazeteciler-muhtarlar-öğrenciler-dernekler toplumun her kesiminden insan terör yüzünden göremediği-gidemediği Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ile buluştu.

      Muhteşem doğal ve tarihi güzellikleri ile  bölgenin hoşgörülü-misafirperver insanları ile buluştular.Dağda terör bitiyor şehirlerde güvenlik ve huzur sağlanıyor.Bölgede artık bütün yük aş-iş-ekmek sorununu çözmekte.Bu sorun da inşallah yakın zamanda ortadan kalkacak.Çok mutluyum-gururluyum çok ama çok güzel dostlar kazandım.Bölgede her ilde yüzlerce-binlerce  fırsatım oldu. Bu projelerin hayata geçme sinde emeği olan yüreğini ortaya koyan bütün can dostlara gönülden teşekkür ediyorum.

Bu haber 383 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!