Bugün 15 Temmuz 2020, Çarsamba
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Yusufeli’nde
Haber Tarihi :02.08.2019
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli 30 Temmuz 2019’da Yusufeli’ne geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakde mirli,"Yusufeli Barajı devreye girdiği zaman senelik 300 milyon dolar doğal gazdan tasarruf edeceğiz." dedi.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli 30 Temmuz 2019’da Yusufeli’ne geldi.   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yusufeli Barajı devreye girdiği zaman senelik 300 milyon dolar doğal gazdan tasarruf edeceğiz." dedi. Bakan Pakdemirli,Cumhurbaş kanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ile Yusufeli Yeniden Yerleşim Yerinde incelemelerde bulundu. Yusufeli Barajı'nın yerden 275 metre yükseklikte olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, "Dünyanın üçüncü ya da dördüncü en yüksek barajı, Türkiye'nin de en yüksek barajı. 550 megavatlık bir gücü olacak. Yusufeli Barajı devreye girdiği zaman senelik 300 milyon dolar doğal gazdan tasarruf edeceğiz.    

  Haziran 2021'de bu baraj devreye girecek.Zor coğrafi koşullar altında böyle bir mega proje üretiliyor.Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, öngörüsü ve vizyonu sayesinde yapılan işlerden bir tanesi." dedi.Türkiye'de hayata geçirilen mega projelere işaret eden Pakdemirli, "Bunlardan Türki ye'de onlarca,yüzlerce var. Dünyanın en büyük havalimanı, boğazın altından, denizin altından geçilmesi,bu ve bunun gibi onlarca proje var.Bunların hepsi belgesellik mühendislik harikası projeler." değerlendirmesinde bulundu. Yusufeli Barajı'nda dağ oyularak ulaşım tünelleri açıldığını anlatan Pakdemirli, yakın zamanda barajın ekonomiye kazandırılması için çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi. Yeniden yerleşimlerde vatandaşların tereddüt yaşayabildiğini belirten Pakdemirli,konuşmasına şöyle devam etti. 

  "Ilısu örneğine bakacak olursak, Hasankeyf ilçesinden çok daha güzel bir ilçe yapıldı.Evleriyle, çarşısıyla,yeniden yerleşimiyle düzeniyle hakikaten çok güzel oldu.Yusufeli'nde aynen o şekilde.Devlet vatandaşına yeniden yerleşim yeri yapıyorsa konforu en maksimum düzeye getirecek şekilde yapıyor ve tamamlıyor." "Geçen yıldan yüzde 50 daha fazla"   Gazetecilerin Kurban Bay ramı öncesi hayvan sayısına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Pakdemirli,"Geçen yıl 866 bin büyükbaş,2 milyon 682 bin küçükbaş kesilmiş.Bu yıl ise hazırlığımız1 milyon 217 bin büyükbaş,3 milyon 895 bin küçükbaş.Yani Türkiye geçen yıl kesilen hayvan sayısından yüzde 50 daha fazla hayvan hazırlamış durumda.Kesimlerden yaklaşık 300 bin ton et bekliyo ruz.Et fiyatlarında da önemli bir değişiklik beklemiyoruz." dedi. Pakdemirli,vatandaşların kurbanlık hayvanların türk,ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla geliştirilen HaySag mobil uygulamasını cep telefonlarına indirmelerini önerdi.  

     Bakan Pakdemirli,"Uygula maya hayvanın küpe numa rasını yazarak,nerede doğmuş,kaç yaşında,hangi aşıları olmuş,annesi kim,babası kime kadar hayvanın şece resini öğrenme şansı var. Özellikle hayvan sağlığı takibi acısından bu son derece önemli." diye konuştu. İller arası sevkiyatlar ile ilgili tüm tedbirlerin alındığını da kaydeden Pakdemirli, şunları kaydetti: "Gönül rahatlığıyla vatandaşlarımız hayvan pazarlarından kurbanlarını alsınlar, ibadetlerini yapsınlar ondan sonra kesimlerini gerçekleştirsinler.Kesimler konusunda da görevli veteriner eşliğinde mezbahanelerimiz hayvan sahiplerimizin,vatandaşlarımızın emrine amade. Bunların mümkün mertebe hep mezbahalarda kesilmesini biz arzu ediyoruz.Bu vesileyle yaklaşmakta olan Kurban Bayramı'nı da vatandaşlarımızın kutluyorum. Sevdikleriyle,aileleriyle inşallah nice bayramlar geçirsinler." Pakdemirli daha sonra yapımı devam eden,Yusufeli Barajı ve HES projesi inşaatında incelemelerde bulundu. İncelemelere Artvin Valisi Yılmaz Doruk,Yusufeli Kaymakamı Eyüp Kaykaç, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ve Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ile bakanlığın ilgili amirleri katıldı.

     Yusufeli Esnaf Sanatkarlar Odası Başakanı Mehmet B.Özdemiroğlu Bakan Pakdemirli’ye bir dosya sundu.Kısa zaman önce Ankara’da çeşitli kurum ve bakan yardımcıları ile görüşerek İlçe esnafının mağduriyetlerini hem sözlü hemde hazırlamış olduğu dosyaları iletmişti. Ankara’daki bu görüşmeden sonra Yusufeli’ne gelen Özdemiroğlu,Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilçe esnafınn sorunlarıyla ilgili dosyayı verdi.Başkan Özdemroğlu’na yakın ilgi gösteren Bakan Pakdemirli Başkan Ödemir oğlu’nun Ankara ya geldiğinden haberdar olduğunu belirterek esnafın sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi.

Bu haber 486 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 117.741 -0,56%
  • DOLAR 6,8687 0,07%
  • EURO 7,8316 0,07%
  • ALTIN 399,37 0,46%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!