Bugün 15 Temmuz 2020, Çarsamba
ŞAVŞAT'IN KALKINMASI İÇİN YENİ FİKİRLER,PROJELER
Haber Tarihi :26.07.2019
’’Gökyüzüne komşu topraklar Artvin ‘’ konulu fotoğraf sergimde sanat sever insanlarla paylaştım. Fotoğraf sanatıyla ve ilginç projeler hazırlamaktayım.Ülkemiz için faydalı bilim adamı olmasamda farklı fikirler üreterek hayata geçmesi için projeler geliştirmeyi seviyorum.

Yusufeli Haber Çoruhun Sesi:

  Yıllar önce merhum annem ve babam Şavşat’ın Dereiçi Köyüne bağlı,Ardıçlı (Niyolet) Mahallesin den Bursa İnegöl ilçesine göç etmişlerdir.Halen akrabalarımın yaşadıkları Şavşat’ta belirli  zamanlarda gelerek hasret gidermekteyim. En son 2010 yılında Artvin başta olmak üzere tüm ilçelerini otuz beş günlük seyahatimle çok güzel yerlerini fotoğraflarını çektim.Bu seyahatimde çektiğim fotoğraf larımı; İstanbul’da Tarık Zafer Tunaya Sanat merkezinde, Bursa’da Devlet Güzel sanatlar merkezinde,son olarak da İnegöl’de Belediye Kültür Merkezinde ‘’Gökyüzüne komşu topraklar Artvin ‘’ konulu fotoğraf sergimde sanat sever insanlarla paylaştım. Fotoğraf sanatıyla ve ilginç projeler hazırlamaktayım.Ülkemiz için faydalı bilim adamı olmasamda farklı fikirler üreterek hayata geçmesi için projeler geliştirmeyi seviyorum.

      İlk ciddi projemden bahsetmek istersem;’’1915 Çanakkale köprüsü ‘’ projemi söyleyebilirim.Cumhur Başkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan İnegöl’e teslim etmek istediğim halde korumalardan imkan olmadığı için kendisine teslim edemedim.Halen inşaatı devam eden bu köprü benim tasarladığım projeme sadık kalınarak hayata geçirilmiş olsaydı Avrupa’da birinci,dünyada ikinci köprü olacaktı. Bir başka köprü ihalesinde bu projemi gündeme getireceğim. Halen hazırlamakta olduğum diğer mega projemin adı ‘’ Türkiye’nin BİN YILLIK İÇME SUYU VE TARIMSAL SULAMA PROJESİ’’ devam etmekteyim.

    Bu yıl içersinde tamamlamayı düşünüyorum. Artvin’de yaşamasam da; memleketimizin gelişmesi ve kalkınması için herhangi bir menfaat talep etmeksizin; birkaç proje hazırladım.Dilerim bu fikirlerimi okuyan idareciler, ileri görüşlüdür ve en kısa zamanda haya geçirmek için harekete geçerler.   Daha önce sosyal medyada benzer fikirlerimi paylaştım ancak eski belediye yönetiminden olumlu yönde düşünenlerin fikirlerini göremedim.Dilerim bu sefer bu yazdığım fikirlerime sıcak bakan ve uygulamaya geçeceğini düşünerek  YUSUFELİ Gazetesine konuyu aktardığımda projelerimi yayınlayabileceklerini ifade eden gazetenin sahibi; Sn. CEVDET AĞDUMAN beye konuyu aktardığımda projelerimi yayınlayabileceklerini ifade etti.Projelerime destek verecek kişi ve kurumlara şimdiden teşekkür ederim. Şavşat'ımızın sosyal ve kültürel açıdan ekonomik olarak kalkınması için yapılabilecek turizmi canlan dırılması ile mümkündür.Her yıl dışarıya göç veren Şavşat'ımızın kalkınması için bir kaç proje hazırladım.Öncelikle Şavşat'ın tarihi sit alanlarının haritası çıkarılmalıdır, ve basılmalı.İlçeye gelecek yerli yabancı turistlere ücretsiz verilerek gelecek yıllarda onların sayesinde yüzlerce yeni turist demektir. Dünyanın en sakin şehirlerinden Şavşat için yeni Projeler;  

A) Festivallere yabancı ülkeler de davet edilmelidir. Özellikle,Gürcistan, Azerbaycan, İran,Ukrayna,Rusya’dan halk dansları ekipleri davet edilebilir.  İlçemizdeki festivallerin yapıldığı alanların güzergahları,yolların asfaltlanıp araçların rahatlıkla seyahat etmesi sağlanmalı.Festivallerin daha etkili olması için komşu ülkelerden misafir halk dansları ekipleri de dahil edilmeli.Çünkü bu ülkeden gelecek halk dansları ekipleri ülkelerine gittiklerinde ilçemizin reklamını bedava yapacaklarından gelecek yıllarda yüzlerce yeni turist gelmesi sağlanabilir.Festival alanlarında karavan severler kulüpleriyle irtibata geçilmesiyle,ilçemizin hem festivallere katılımı arttırılır,hem de ilçe esnafının ekonomik açıdan kalkınması sağlanır. Meydandık Satave festival alanında karavan ve kamp çadır turizmi için yer ayrılmalı ki gelecek yıllarda düzenlenecek festivallere değişik illerden ve ülkelerden turistlerce tercih nedeni olabilsin, katılım artabilsin. 

  Festival alanlarında karavan severler kulüpleriyle irtibata geçilmesiyle,ilçemizin hem festivallere katılımı arttırılır,hem de ilçe esnafının ekonomik açıdan kalkınması sağlanır. Meydandık Satave festival alanında karavan ve kamp çadır turizmi için yer ayrılmalı ki gelecek yıllarda düzenlenecek festivallere değişik illerden ve ülkelerden turistlerce tercih nedeni olabilsin, katılım artabilsin.Gelecek yıllarda, Şavşat'ta yapılacak Hidroelektrik santrali baraj göletinde su toplanmasıyla, ileriki senelerde kano ve yelkenli yarış sporları da gerçekleştirilebilir. İleriki yıllarda yelkenli ve kano sporları kulüpleriyle irtibata geçilerek ilçemizde su sporları etkinliklerinin gerçekleşmesi ve Turizmi mize yeni fikirlere yeni projeler hazırlanabilir.

B) Şavşat pancarcı festivali artık Sahara da değil, Karagöl kıyısında yapılmalıdır.  Çünkü, Borçka Karagöl'den daha güzel ve muhteşem doğasıyla gökyüzünden bakıldığında bir kalp şeklinde olduğu görülen Karagölün dünyaya tanıtılması için çok nedeni var.Turizmden hak ettiğini alması için yeterince tanıtımı yapılmadı ğını düşünüyorum. Bir kaç yıl önce Borçka Karagöl'e gittim.Yolları çok kötü ve sürekli zirveye çıkılmaktaydı.İki araç yan yana gitmesi mümkün olmadığını gördüm. Hatta dışarıdan gelen yerli turistlerin otobüsleri Borçka merkezdeki durakta yolcularını indirip, Borçkalı minibüslerle yolcuları alıp Karagöle geziye götürmektedirler. Bu sayede Borçkalı minibüs sahipleri çok iyi para kazandıklarını gördüm.Bizim Şavşat Karagöl öyle değil.Yolu asfalt ve düz olduğu halde diğerine göre daha az turistlerce ziyaret edilmektedir. İstanbul ve diğer şehirlerdeki turizm acenteleriyle işbirliği yapılmasıyla, Karagöl’e gelecek otobüslerin yolcuları ekstra bedel ödemekten kurtulabilecekleri vurgulanmalı.

C ) Meydancık merkez olması düşünlürse, Şartül köprüsü arasında; Yusufeli'nde yapılan rafting su sporlarının benzeri yapılabilir. Türkiye genelinde rafting, sever dernek ve kulüpleriyle iritibata geçilerek ilçemize davet edilebilir. Hatta bir bahar günü Şavşat Su Sporları festivali de tertiplenerek ilçemizin tanıtımına katkısı büyük olabilir.

  Kendi otobüsleriyle Karagöl’e de seyahat edebileceklerini anlatılmalı. Şavşat köy evleri tarzı ahşap 2 katlı ve köşklü birkaç yapı inşa edilmeli. İçi beton kaplaması tamamen ağaç lambriden kaplanmalı ki geçmişte Uzungöl’de yaşanan estetiği belli olmayan beton faciası Karagölde de yaşanmamalı.Karagöl’e yeni balık restoranları ve cağ kebap lokantaları kurulmalı ve rekabet imkanı sağlanmalı.Balık fiyatları pahalı olmamalı ki müşteriler kendilerini aptal yerine konduklarını hissetmemelidirler.

   Hatta Karagöl’ün ormanlık içersinde suni alabalık tesisi kurulması teşvik edilmeli.Ve burada yetiştirilecek alabalıklar Karagöl’deki balık restoranlarda müşterilere satışı yapılarak buraya gelecek turistleri daha fazla  ko naklaması sağlanmalı. Karagöl’de sosyal tesislerin arttırılmasıyla bu cennet gölümüzü gör meye gelenlerin aç dönmemeleri, Şavşat ekonomisine katkı sağlamaları düşünülmelidir. Karagöl girişinde cüzi bedel alınmalı ki gelenler,geldiklerine pişman olmamalıdır.Unutmayın ki her şey para değildir. Kazıklandığını çevresine anlatarak karalamamalıdır. KAYAK TESİSLERİ ŞAVŞAT’IN KIŞ TURİZMİNİ CANLANDI RIR. D) Dereiçi Köyü ve Eski kale yaylalarında kayak tesisi kurulmasıyla kış turizmi canlandırılabilir.Bir süre önce bu yaylalara yaptığım seyahatimde Maden Köyünde kışın yaban cı turistlerin kayak yapmak için geldiklerin ve bu köyde ki pansiyonlarda konakladıklarını,öğrendim.

    Bursa Uludağ,Rize kadar olmasa da T.C.Turizm Bakanlığın dan ve ilgili mercilerden teknik ve maddi destek alınmasıyla.   Şavşat’ımızın kış turizminin canlandırılması için, gerekli hazırlıklara başlanması sonucunda bir kaç yıl içinde Şavşat yaz mevsiminde yapılan pek çok festivallerin yanında, kayak turizmi ile ben de varım diyebilir.Şu anda bu fikrimin uçuk bir proje olduğu sanılabilir.Ancak yeter ki Artvin’i, Şavşat'ı yönetenler bu projeye evet bizde istiyoruz diyebilsinler.   Şavşat'ın artı değerleri hayata geçirilirse, artık dışarıya göç vermekten kurtulur,geriye göçe dönüşebilir.Komşu ülkelerden, İran,Azerbay can,Gürcistan'dan dahi yabancı turistleri ilçemize gelerek konaklamak suretiyle ekonomik kalkınmasını destek sağlanacağına inanıyorum. KARAGÖL KARAVAN TURİZMİNE  AÇILMALI.

E) Karagöl civarında Orman işletmesiyle ortak proje hazırlanmasıyla, gölün belirli bölümü karavan turizmine açılabilir.Türkiye genelinde pek çok karavan kulüpleri faaliyet göstermekte.Bu kulüplerle irtibata geçilebilir,ayrıca sosyal medyada Karagöl’ün karavan turizmine hazır olduğunu reklamlarla tanıtımı yapılabilir. Karavanlarıyla gelen turistlerin araç başına belirli ücret alınabilir. Karagöl’e KÖY MARKET inşa edilmeli Bina modeli tıpkı Köy evi şeklinde ahşap olmalı betonarme olmamalıdır.

  Köy market içinde normal bakkaliye ürünleri yanı sıra köylülerin ürettikleri gıdalar on iki ay sürekli satışa sunulabilir.Ayrıca Karagöl'de Şavşat ev tipi inşa edilerek Şavşat market kurulabilir. Market ürünlerinin yanı sıra köylülerin ürettikleri; bal,pekmez,ıhlamur,vb tarhana gıda ürünleri satılarak Karagöle gelen yerli yabancı turistlerin alış veriş yapmaları sağlanarak,ekonomiyi canlandırılmış olur.

F) Ardıçlı Mahallesi ve Yavuzköy’e kurulacak alanlarda Paraşüt ve havacılık sporları merkezi kurulabilir.İlçemizin tanıtımına katkı sağlanması için ülkemiz genelinde pek çok il ve ilçede havacılık meraklısı,paraşüt, paramotor sporları kuruluşları faaliyet göstermektedir. İleriki yıllarda Şavşat''ta havacılık kursları düzenlenmesi sağlanabilir. Havacılık kursları ve gösterileri gerçekleşmesiyle; Şavşat'ın tanıtımına yepyeni bir vizyon kazandırabiliriz.

G) Şavşat merkezinde ve Dereiçi Köyünde pekmez atölyesi inşa edilebilir.Yıllar önce İspir’e fotoğ raf çekmeye gittiğimde dönemin Belediye başkanı Çoruh Nehri kıyısında kerpiçten inşa edilmiş 4 ocaktan meydana gelen atölyeyi görmemi istemişti. Atölyede tahminen 20 metrelik bir kerpiç bina içersinde, dört adet demir ayaklı ocak üstünde de bacaları bulunuyordu.    

  Dışarıda dutları sepetlerden süzmek için 4 adet özel sepet ve kap kacakları yıkamaları için 3 adet çeşmeden oluşuyordu. Köylüler Bahçelerinde dutları topladıktan sonra gece gündüz bu basit tesiste bedava dut ve üzüm pekmezi yapması imkanını belediye sağlamıştı.Benzer tesislerin ikisini Dere içi ve Şavşat merkezinde inşa ederek halkımızın hizmetine sunabilir. Ayrıca ileriki yıllarda yerli ve yabancı turistlerin de pekmezin nasıl zahmetle yapıldığını görme leri ve fotoğraf, video kamerasıyla çekerek ilçemizin tanıtımına katkısı olacaktır.   Belki gelecek yıllarda yeni ulusal ve dünyanın meşhur tv kanalının yolu Şavşat’a geldiğinde görüntü alacakları çok nedenleri olduğunu fark edecekler, ve bu kanallar tekrar bu şirin ve çok renkli, tarihi geçmişi olan, renkli ve sıcak kanlı misafirperver insanlarını yeniden görüntülemek için geleceklerine inanıyorum.

   ŞAVŞAT MÜZESİ PROJESİ. H) Şavşat merkezinde Şavşat’ın sembolü ahşap ev inşa edilerek şehir müzesi kurulabilir. Gerçekte betonarmeden inşa edilen ancak, içerden ve dışarıdan bakıldığında köylerdeki ahşap ev görünümünde gerçek İki ve ya üç katlı Şavşat evi inşa edilerek şehrimize kazandırılabilir.Öncelikle Belediye Başkanlığında bir komis yon kurularak,Kültür Bakanlığı mızdan binanın iç tasarımı konu sunda teknik ve maddi destek talep edilmelidir. Şavşat’ın tüm köy mahalle muhtarları toplantı tertip edilerek Şavşat Müzesi için tüm halkımızdan evlerinde kullanılmayan tarihi eser ve eşyaları tespit edilmeli.Alınacak tüm eşyalar,bir ajandada kayıt altına alınarak, kimden ne geldiği hatta müzede ismi de yer alacağı ifade edilmeli ki armağan edecek halkın ismi yaşatılacağı hatırlatılmalıdır.Şavşat’ın tarihi geçmişi köylerinde, evlerde işyerlerinde bahçelerde konulan tarihi değeri olan eşyalar bu müzede sergilenebilir.Müze ileriki yıllarda gerçekleşirse,Kültür Bakanlığı bünyesinde kaydı da yer almış olur.

   Proje hazırlanırken köylerde yaşayan yaşlıların köy ve geleneklerini Şavşat şivesiyle röportajları söyleşileri video çekimleriyle canlı ekranda müzeye gelenlere izletilebilir. I) YAVUZKÖY'DE İPEK BÖCE Ğİ ÜRETİM  TEŞVİK EDİL MELİ. KOZABİRLİK ile irtibata geçilerek,öncelikle Yavuzköy'ü Pilot bölge ilan edilmeli ve  Şavşat Halk eğitim merkezinde veya ilçe tarım müdürlüğünce ortaklaşa köylülere eğitim verilmeli. Bu sayede gelecek ilk bahar mevsiminde  kozabirlikten temin edilecek İpek böceği tohumları köylülere dağıtılırak,üretime geçilebilirse Şavşatımızın emekli ve geçn nesillere yeni iş imkanları temin edilmiş olacak. Zaten uzun yıllardır Artvin tüm ilçe ve köylerinde dut ağaçları mevcut ve köylüler dut pekmezi üreten halkımız aynı zamnada dut yapraklarının da zayti olması önlenir, ipek böceğinin tek yiyeceği.İpek böceği 45 günlük üretim sonrası çok güzel gelir kapısı açılmış olacaktır.

   Gelecek senelerde yeni dut ağacı fidanlarının da dikilmesiyle Şavşat dış göç vermekten ziyade yeni nesillerin memlekette kalmaları sağlacaktır. Zaman su misali geçip giderken; Şavşat ilçesi makus talihine yenil memeli ve böyle gelmiş, böyle gitmemeli.Hazırlamış olduğum yukarıdaki fikirler,projelerim gelişti rilebilir.Önümüzdeki yıllarda daha modern Şavşat bırakmak için; projelerimin hayata geçirilmesi, halinde mümkündür ve onur duyarım. Projelerim ilgi görmemesi ve hayata geçirilmemesi halinde;’’aynı tas aynı hamam’’ olmaya devam eder, Şavşat’ımız şuan ki durumundan, bir adım ileriye gitmez. Saygılarımla. Hüseyin ORAL Tel:0 535 212 83 53              e-mail:  huseyingezgin. 08@ gmail. com

   

Bu haber 581 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 117.741 -0,56%
  • DOLAR 6,8660 0,03%
  • EURO 7,8432 0,22%
  • ALTIN 399,37 0,46%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!