Bugün 15 Temmuz 2020, Çarsamba
Başkan Mehmet B.Özdemiroğlu Esnafımızın Mağduriyetini Gidereceğiz
Haber Tarihi :26.07.2019
Özdemiroğlu yaptığı açıklamasında;17 Haziran tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı D.S.İ Sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin Bey’den randevu alarak makamında ziyaret ettik.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:

  Başkan Özdemiroğlu Yusufeli Esnafı için Ankara’daydı. Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu ve yönetimi Yusufeli’li esnafın sorunları için Ankara’ya gitti.    Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu göreve geldiği günden itibaren baraj sürecinde, Kamulaştırma konusunda Yusufeli esnafının yanında olduğunu, kiracı ve yer sahibi esnafının haklarını aradığına şahit olduk.  

  Yusufeli’de kamulaştırma ve yeni yerleşim yerine taşınma sürecinde Yusufeli esnafını bekleyen zorluklar ve mağduriyetleri şimdiden tespit edip gelecekte Yusufeli esnafının mağdur olmaması için  çalışmalar yürütüyor.Ankara’ya defalarca gidip Yusufeli esnafının sorunlarını dile getirerek mağduriyetleri ortadan kaldırmanın peşinde olan Yusufeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu Ankara’ya son gidişi ve orada neler yaptıkları hakkında gazetemize bilgi verdi. Özdemiroğlu yaptığı açıklamasında; 17 Haziran tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı D.S.İ Sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin Bey’den randevu alarak makamında ziyaret ettik.Barajdan dolayı yaşamış olduğumuz kamulaştırmalarla ilgili esnaflarımızın sıkıntılarını Sayın Bakanımıza ilettik.İş yerlerimizin ev fiyatlarıyla aynı değerde kamulaştırma yapıl dığını mağdur durumuna düştüğü müzü, müteahhitlerin bile bina yaptıkları zaman 3 daireye karşılık bir işyeri alırken bizim işyerlerimizin ev fiyatlarımızla aynı kamulaştırma yapılması biz esnaflarımızı mağdur etmektedir.   İş yerlerimizin kamulaştırmada konut fiyatlarının esas alınması gerçek değerinden kamulaştırılmasını engellemektedir.Kamulaş tırmalar esasında işyeri ile konutların değer tespitinde iş yerleri lehine farklılaştırılması istediği mizi.

    Anahtar parası ödeyen veya kiraladığı iş yerine işin özelliğine göre birtakım eklentiler yapan (fırıncı, marangoz,pastane ) benzer kiracı esnafı iş yerlerine yaptığı masrafları kamulaştırma esnasında alamadığı için mağdur olmaktadır. Kamulaştırma kanunda gerekli düzenleme yapılarak mülk sahibi olmayan ancak iş yerlerinde ticari faaliyette bulunan esnaflarımızın mağduriyetinin önlenmesi gerektiğini sayın bakanımız Fatih Metin Bey’e ilettik.Bizler doğduğumuz, büyüdüğü müz mezarlıklarımızı bıraktığımızı itiraz bile etmeden Devletimizin yararına olacaksa her şeyden vazge çtiğimiz ama Devletimizin de bizi mağdur etmemesini ilettik.Sayın Bakanımız da DSİ Genel Müdür lüğü’nü telefonla arayarak Yusufeli kamulaştırmamalarını sordu. En kısa zamanda DSİ Genel Müdür lüğü’ne program yapmasını Yusu feli'ne gelip yerinde görmek istediğini söyledi.Başka mağduriyet lere mahal vermeden çözümüne bakacağının sözünü aldık.  

    Sayın Bakanımızı Yusufeli Esnaf ve Sanatkârları olarak ilçemizde ağırlamaktan onur duyacağımızı ilettik.Sayın Bakanımıza ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ediyoruz.Daha sonra Türkiye Esnaf Ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanımız Sayın Bendevi Palandökeni ziyaret ettik.Sayın Genel Başkanımız zaten Yusufeli ile ilgi sorunları yakından takip ettiği için konulara hakimdi.Sayın Genel Başkanımızla beraber Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan‘ı makamında ziyaret ettik Bakanımıza esnafları mızın sorunlarını hak sahipliği ve kamulaştırma ve yeni yapılacak ilçe hakanda bilgi verdik ve bakanımız dosyayı aldı.    Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla gerekli görüşmeleri yapacaklarını bizlerin yanında olduklarını iletiler.Sayın Bakanımıza ve TESK genel başkanımıza ilgi ve alakalarından dolayı Yusufeli Esnaf ve Sanatkâr larımız adına teşekkür ediyoruz.    Bu ziyaretlerimizden önce Sayın İsrafil Kışla ve Erkan Balta vekilimizi de bilgilendirdik.Seçimlerde söz verdiğimiz gibi her platformda Yusufeli Esnaf ve Sanatkârlarımızın hakkını savunacağız.Başka Yusufeli yok hepimiz aynı geminin içindeyiz tüm esnafımıza hayırlı bol kazançlar dileriz dedi.Yücel Kaya

Bu haber 458 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 117.741 -0,56%
  • DOLAR 6,8642 0,00%
  • EURO 7,8390 0,17%
  • ALTIN 399,37 0,46%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!