Bugün 15 Temmuz 2020, Çarsamba
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzde Bir Aradaydık
Haber Tarihi :19.07.2019
Türkiye genelinde olduğu gibi Yusufeli ilçemizde de 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günümüzde bir araya geldik. 15 Temmuz Milli Birlik etkinlikleri kapsamında ilçemizde Spor İlçe Müdürlüğünden başlayan Milli Birlik yürüyüşü cumhuriyet meydanında sona erdi.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman

Türkiye genelinde olduğu gibi Yusufeli ilçemizde de 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günümüzde bir araya geldik.   15 Temmuz Milli Birlik etkinlikleri kapsamında ilçemizde Spor İlçe Müdürlüğünden başlayan Milli Birlik yürüyüşü cumhuriyet meydanında sona erdi.Yürüyüşe İlçe Kaymakamı Eyüp Kaykaç,Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,ilçe protokolu ile siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

 Cumhuriyet meydanında saygı duruşunun ardından okunan istiklal marşıyla başlayan programda Merkez Camii imamı kur’anı kerim okudu,öğrenciler tarafındangecenin anlam ve önemini belirten şiirler oundu. Ardından Protokol konuşmaları yapıldı.Slayıt gösterilerinin sunumu yapıldı.Çeşitli etkinliklerle program devam etti. Yusufeli kaymakamı Eyüp kaykaç gecede yaptığı konuşmada şunları kaydetti;Şehidi eksik olmayan değerli Yusufelililer saygı ve hürmetlerimle geceniz hayırlı olsun diyorum.Bundan üç yıl önce vatanımızı,milletimizi ele geçirmek isteyen o kara gecede  aydınlık gibi doğan milletin cesaretiyle,ferasetiyle sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle bu darbe girişimi olumsuz sonuçlandırılmıştır.    

    Demokrasi ve milli birlik günümüz olarak bugün üçüncü yılını kutlamış bulunuyoruz. Bu 15 Temmuz gecesinde iki mesaj olduğunu düşünüyorum.Birinci mesaj dünya ya şöyle 1071 den beri bu milletin bu toprakları vatan ettiği tarihte bir çok göstergeleri olmuştur.En son göstergesi de her halde 15 Temmuz 2016 gecesiydi. İkinci bir mesajı da bir milleti güçlü kılan tankı, topu,tüfeği deyip o gün meydanlara çıkan yaşlı ve imanlı evlatlarıydı. Ben bu duygu ve düşünceler içerisinde,bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına da sabır,Gazile rimize de şifa diliyorum. Geceniz hayırlı olsun.

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için Yusufeli ilçemizde de çeşitli programlar düzenlendi. 15 Temmuz 2019 tarihinde gece düzenlenen programa  her yaş gurubundan kadınıyla,erkeğiyle,çocuğuyla katı lım yoğundu. Gecede Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin Yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; 15 Temmuz da hayın terör örgütünün  hedefi olan şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.Merhum Afik diyorki insan geçmişten hisse kapar mış.Değerli hemşerilerim bu coğrafya bedeli ağır bir coğrafya hakikaten bir çok ihanete,birçok içten ve dıştan hain saldırılara muhatap olan bu coğrafyayı atalarımız bize vatan kıldılar.Atalarımızı rahmetle yad ediyorum.Değerli hemşerilerim, günümüzde savaşların şekli değişti.Özellikle sevgili gençler,sosyal medya üzerin den 15 Temmuz direnişiyle alakalı hakikaten milletin o teröre haddini bildirmesiyle ilgili bir takım şeyler mutlaka okuyorsunuz.Tiyatro diyenler lütfen aynada kendilerine baksınlar tiyatroyu orada görürler.  

     15 Temmuz’un oyun olduğunu tuzak olduğunu söyleyenler biraz kendilerini sorgulasınlar.Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışını farklı emellerin kullananlar o günlerde vardı. Atalarımızın  gayretleri ile bu şanlı bayrağımızın altında devlet kurarak bugün burada oturuyoruz.15 Temmuz da böyle kalkışan içi dışı nalet kokan,bu oyunu ülkemizin başına oynamaya kalkıştılar.   Ancak milletimizin üstün cesareti ve gayretiyle bunu def ettik.Bugün 15 Temmuz'a hikaye diyenler çağı anlaya mayanlar,çağı kavrayamanlar.Kimse 15 Temmuz Şehitleri üzerine o kendi içlerinde gururlarına yediremeyip şu veya bu şekilde o kötü duygularını esir ederek,bizim Yusufeli'mizde 15 Temmuz da bakın 5 tane şehidimiz var.Bu insanlar hakikaten o gecenin kahramanlarıydı.    Bu milletin ve bu yiğit gençlerin göstermiş oldukları kahramanlıkları hiç kimse tiyatro diyerek,aşağılayamaz, küçümseyemez.Ben onları sizlerin ve bütün Yusufelili lerin huzurunda da kınıyorum.

     Bu vesile ile bu toprakları bize vatan kılan en son 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizi minnetle,şükranla yad eder ken onların bıraktıkları annelerine,babalarına ve geriye bıraktıkları aziz hatıralarını unutmayıp  her zaman yanlarında olarak sahip çıkacağımıza belediye başkanınız olarak söz veriyorum hepinize iyi akşamlar diliyorum dedi.

Bu haber 553 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 117.741 -0,56%
  • DOLAR 6,8660 0,03%
  • EURO 7,8404 0,18%
  • ALTIN 399,37 0,46%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!