Bugün 15 Temmuz 2020, Çarsamba
Artvin’de Bir İşletmeye İlk Kez Hastalıktan Ari İşletme Belgesi Verildi
Haber Tarihi :19.07.2019
Artvin’de ilk kez,Yusufeli İlçesinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren Önder Temel büyükbaş işletmesi 'Hastalıktan Ari İşletme Belgesi' almaya hak kazandı.

 Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman

Artvin’de ilk kez,Yusufeli İlçesinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren Önder Temel büyükbaş işletmesi 'Hastalıktan Ari İşletme Belgesi' almaya hak kazandı. Yusufeli İlçemize bağlı Bakırtepe (Tünges) Köyünde Önder Temel köyde ilk defa fenni sistem hayvancılık yapıyor.Önder Temel Yusufeli Habere yaptığı açıklamada şunları kaydetti; Ben Köyümde süt ve ürünlerini üretmeye aynı zamna damızlık büyükbaş hayvan üretimi yapıyorum.Şu anda 80 ‘ne yakı büyükbaş sığırım var.

  Üerttiğim yağ,peynir ve sütü Yusufeli ,ilçe merkezi ve köylerine pazarlamasını yapıyoruz.  Bu işletmemizin daha verimli ve sağlıklı olması için hastalıktan ARİ işletmeye baş vurarak yapılan testler sonucunda Artvin’de ilk kez hastalıktan ARİ işletme Belgesi almaya hak kazandık.Bu işi bu bölgede benden başka yapan kimse yok.Bizim amacımız bölgemiz halkına doğadan sağlıklı ürün olarak,et,süt,yağ ve peynir vermek istiyoruz.Biz bu işi ailemizle birlikta yapıyoruz.Bu işletmemizin kurulmasında Yusufeli Tarım İlçe Müdürlüğü idarecilerine,veterinerlerine ve tüm personeline teşekkür ederim.   Bu işe yeni başlamamıza rağmen dahada geliştirerek büyütmek istiyoruz.Köyümüzde üretime dönük damızlık,Kurban lıklarımız,et ve süt ürünlerimiz alanında örnek bir faaliyet gösteriyoruz.Umarız bu işe bölge insanıda sahip çıkarak bize pazar payı oluşturulur.

Yusufeli İlçesinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren Önder Temel  büyükbaş işletmesi 'Hastalıktan Ari İşletme Belgesi' almaya hak kazandı. Konu ile ilgili bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur yapmış olduğu açıklamada: "Hayvan sağlığı ve halk sağlığının korunması, güvenli hayvansal üretim yapılması ve hayvansal ürünlerin ihracatının sürdürü lebilmesi için gerçek ve tüzel kişilere ait işletme veya işletmelerin,Bakanlık tarafından belirlenen hayvan hastalıklarından ari olarak üretim yapmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

   Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip olan süt sığırı işletmelerinde bulunan,damızlık boğa lar dışındaki,altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç,tüm sığırlar için ari işletme desteklemesi yapılmaktadır. Ari sığır başına ödeme birim miktarı ari hayvan başına 400 Türk Lirası olup, 500 başa kadar tam olarak, 501 baş ve üzeri için ise % 50'sine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanmaktadır.Bu işletmemiz sivil müteşebbis olarak Artvin’de ilk Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almaya hak kazanan işletmemizdir.Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelere örnek teşkil edeceğini düşünüyorum.İşletme anlayışlarından ve üretimlerinden do layı kendilerini tebrik ediyorum" dedi.Artvin Tarım İl Müdürlüğü

 

Bu haber 1193 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 117.741 -0,56%
  • DOLAR 6,8660 0,03%
  • EURO 7,8432 0,22%
  • ALTIN 399,37 0,46%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!