Bugün 12 Aralık 2019, Perşembe
Kocaeli Basını Yusufelinde
Haber Tarihi :05.07.2019
Kocaeli'de bulunan Artvin Batum Havelisi Federasyonu Başkanı Mikail Kalyoncu Kocaeli'de görev yapan yerel ve yaygın basın temsilcilerinden oluşan yaklaşık 38 gazeteciyi Yusufeli’ne getirdi.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman    

 Kocaeli'de bulunan  Artvin Batum Havelisi  Fedarasyonu  Başkanı Mikail Kalyoncu Kocaeli'de görev yapan yerel ve yaygın basın temsilcilerinden oluşan yaklaşık 38 gazeteci ve Federasyon ve dernek yöneticileriyle Yusufeli ilçemizi bir otobüsle 28 Haziran 2019 tarihinde  ziyaret ederek,Belediyenin vermiş olduğu kahvaltıda, Kültür Evinde Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ilçenin genel durumu hakkında bilgi verdi. Kocaeli  Artvin Batum Havelesi  Fedarasyon Başkanı Mikail Kalyoncu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; Çok kıymetli Belediye başka nım,Kocaeli'nin değerli basın mensupları,Yusufeli'nin güzel insanları Kocaeli  Artvin Batum Havelesi  Fedaras yonu  Yönetim Kurul adına saygı ve sevgiyle selamlıyor hoş geldiniz diyorum.

      Kıymetli  dostlar bizler gördüğünüz gibi bin dört yüz km’yi geride bırakıp buralara kadar geldik.Bizler Kocaeli 'nde birlikte yaşıyoruz,birlikte aynı havayı soluyoruz.Koca eli'nin diğer bir adının da Artvin olduğunu elbet teki biliyoruz.Kocaeli Artvin' imizin 1877 yılında Artvin Batum havelesinden göç almış bir metropol şehirde birlikte yaşıyoruz.Yaklaşık altı yüz bin Artvinlinin yaşadığı Kocaeli'nde  bugün sizler bizi kırmadan buralara gelip Artvin 'imizin güzelliklerini inşallah Türkiye ye hatta  Dünya ya tanıtacağız. Bir Temmuz da bu turumuzu tamamlayıp geri döneceğiz.  

    Bu vesile ile basın mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Kıymetli arkadaşlar Artvinimizi anlatmak bir iki saate sığmaz.Gerçekten Artvin insanımız çok tatlı bir insan.Artvin kültürü çok farklı bir kültürdür.Biz Artvinliler olarak herkese kucak açan ve her kültürdeki insanlarla birlik yaşamayı bilen uyumlu insanlarız.Artvin de Kocaeli için fevkale de önem taşıyan bir il.Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız aynı zamanda hemşerimiz  Doç.Dr.Tahir Büyükakın' bizim buralara gelmemiz için otobüs tahsis etti,kendilerine çok teşekkür ediyorum diye sözlerini tamamladı.  Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin yaptığı konuşmada şunları kaydetti: Çok değerli Federasyon başkanımız,Dernek başkanı mız değerli basın mensupları.İlçemizi ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Yusufeli görmek bir mekanda oturup bir kaç cümle ile tanıtmak veya tanımak asla müm kün değil.Yusufeli Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu 'nun hem coğrafi hem de kültürel anlamda  kesiştiği bir nokta.Yusufeli  67 yaşında  bir ilçe.Şimdi yedinci yerine taşınmaya hazırlanıyor.

     Bir baraj hikayemiz var.Bu baraj hikayesi ilçenin yaşıyla aynı devam ediyor,1954 ten beri.Yusufeli insanının yaşadığı yere kattığı değeri bu ilçe gösteriyor.Yusufeli  şehir merkezinde bir sürü bina göreceksiniz.Develet binası pek göremeyeceksiniz. Bu binaları ilçe insanlarımız kendi imkanlarıyla yaparak şehrini geliştirerek yaşam standart' ınıda  yükseltmiştir.  

    Yani Yusufeli insanını kendi kazanımıyla bu duruma gelmiş bir ilçe.80 ve 90' lı yıllardan sonrada baraj baskısıyla fazla  kamu yatırımı alamamış bir ilçe. Baraj süreci bizim canımızı yakıyor.Şöyle ki seçim tekrar ettirdi, bunun gibi diğer sıkıntılar.Yusufeli'nde  toprak menkuldür.Bu toprakları insanımız kendi imkanlarıyla çalışarak yapmıştır.Arazi dediklerimiz bunlar.Ama altını çizmek lazım bu ufak toprak parçalarını Yusufeli vatan ediyor.Yusufelililer ne reye giderse gitsin o coğraf yaya yük olmuyorlar yük alıyorlar.Büyükşehirlerde huzuru bozanlar,dilenenler ,dolandırıcılar,asla Yusufelili olamaz.Buna ben buradan kefilim.Birlikte yaşamayı, başkasını hakkını yememeyi  bu coğrafya insanımıza bunu öğretir.Biraz önce bir arkada şımız söyledi.  Yusufeli'nin en meşhur şeyi insanıymış onu da gördük. Başka bir şeye gerek yok. Ama sizin görmeniz çok daha önemli şeyler var tabi,ama buna bakıyorum ki vaktiniz uygun değil.   

   Ekonomik şarlar el verirse bir aksaklık olmazsa 3-5 yıl içerisinde toparlanıp yeni yerleşim yerine taşınacağız. Siz basın mensupları olarak bu yeni ilçe nerede kuruluyor bunu görmek istemeliydiniz.Bunu programınıza koymamışsınız bu büyük eksiklik.Tabi bu ilçe bir daha göreceğiniz bir ilçe değil.         Kilometrelerce temiz berrak akan Çoruh Nehrimizin kenarında bir çay içmek,rafting ve kanocularımızı, kaleleri,tarihi eserlerimizi vs. bunları görmek önemliydi tabi.Bu şekliyle de ilçemize yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı Federasyon başkanı mız Mikail Kalyoncu'ya Dernek başkanımıza ve sizlere teşekkür ediyorum.

 

Bu haber 199 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 107.922 -0,08%
  • DOLAR 5,8077 0,13%
  • EURO 6,4727 0,16%
  • ALTIN 275,08 0,60%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!