Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Osman Alkan;Asıl Artvinli Artvin’i Terk Etmeyenlerdir
Haber Tarihi :06.04.2019
Gebze Artvinliler Dernek Başkanı Osman Alkan;Yusufeli Habere yaptığı açıklamada aslında şu var asıl Artvin’li olan Artvin bölgesini terk etmeyen insandır.Yani bizler uyanık Artvin’lileriz.Çünkü orayı terk ettik orada kalanlar, gerçek Artvin’li olanlar onlardır. Bizler memleket sevdasından çok para sevdasını tercih ediyoruz dedi.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman (Gebze)  

Bugün 1 Nisan 2019 Yusufeli Haber Gazetesi olarak Türkiye’nin değişik illerinde, ilçelerinde, köylerinde,caddesinde,sokağında söyleşilerimiz, konuşmalarımız, röportajlarımız  devam ediyor. Şimdi de Gebze’ Arvinliler Derneği Başkanı’ Osman Alkan’ın makamındayız. Osman Alkan; yürekli bir insan, değerli bir insan,performanslı bir yürek,  sözü de bir, özü de bir insan. Ben Türkiye’de ki ‘ Artvinli’ler Derneğinin ‘  %90’nını gezmiş adamım, buradaki derneğin faaliyetlerini ,değerlerini, fiziki ortamı, masası,sandalyesi de çok farklı.Bir Artvin’li olarak böyle bir derneğe başkanlık yaptığınız için Osman Bey’e hürmetlerimi sunarak, samimiyetimle teşekkür ediyorum. Şimdi bir söyleşi yapacağız. Bunu Yusufeli Haber Gazetesinde haber yaparak güncel haber olması yanı sıra tarihe, torunlara not düşeceğiz.  Sayın Osman başkan öncelikle sizi tanıyalımefendi.  Osman Alkan kimdir?

Gebze Artvinliler Derenk Başkanı Osman Alkan: Öncelikle Gebze Artvinliler Derneğini ziyaret ettiğinizden dolayı Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi Gazetesinin yönetim kurulu başkanı Cevdet abimiz bugün bizleri onurlandırdığınız için Gebze Artvinliler Derneği adına sizlere teşekkür ediyorum.Osman Alkan 1964 yılında Samsun’ da doğmuş,Artvin’li, Şavşat’lı bir annenin, babanın evladı olan ve 1985 yılından beri Gebze’de ikametgah eden, 2012 yılından beri Gebze ‘Artvinliler Derneği Başkanlığını’ yapan emekli bir vatandaştır.

Cevdet Ağduman: Peki Osman Bey  burada Artvinliler Derneği olarak faaliyetleriniz nedir? Bu dernek ne zaman kuruldu? Siz kaçıncı başkanısınız? Burda Artvin’liye, hemşerilerimize ne gibi ekonomik, sosyal, siyasal, hastasına, ustasına, ölüsüne, dirisine nasıl yardımcı oluyorsunuz? Ne yapıyorsunuz burada dernek olarak ? Osman Alkan: Şimdi şöyle; Gebze Artvinliler Derneği 1993 yılında Gebze’de kurulmuştur.Daha  da geçmişi 1985’li yıllarda Çayırova  Artvinliler Derneğine dayanıyor. Yani buradaki Gebze’de ki bulunan insanlarla ve Çayırova’da ki yaşayan insanlarla 1985 yılında bir geçmişi olan dernektir.Fakat Gebze sınırları içerisinde 1993 yılında kuruldu ve 1993 yılından bugüne kadar dernek baskanlarımız,dernek yöneticilerimiz geldi geçti.    Bu bayrak yarışıdır ve 2012 de Gebze Artvinliler Dernek Başkanlığı bize nasip oldu.Bu bizim 3’üncü dönemimiz.İnşallah bundan sonra ki süreçte ya yine devam ederiz ya da yeni gelecek olan yönetime onurumuzla,gururumuzla o görevi kendilerine takdim ederiz.Gebze Artvinliler Derneği olarak bizde bu bölgede tabi ki sosyal olsun diğer ekonomik boyutu olsun, manevi boyutu olsun, kültürel boyutu olsun mümkün olduğu kadar imkanlar doğrultusunda her türlü faaliyetlerde insanı mıza destek vermeye çalışıyoruz. Yani şimdi Gebze Artvinliler Derneğinde şuan da 700’e yakın üyemiz var.  

   Bu üyelerimizin çoğunun aidatını da alamıyoruz.Ancak toplanan aidatlarla dışarıda ki iş adamlarının yardımlarıyla derneğimiz bir şekilde ayakta duruyor. Ama bunun yanı sıra da tabi ki Artvin kurtuluşu olan 7 Mart’ımızı her yıl kutluyo ruz.Yine mesela piknik şöleninde Çayırova, Darıca,Gebze Artvin  ve Yusufeliler Derneği olarak.

Cevdet Ağduman: Derenek olarak sosyal faaliyetleriniz nelerdir?

Osman Alkan: Burada işte biz sosyal faaliyetleri anlatırken,7 Mart Artvin’in kurtuluşu biraz önce söyledim.Görkemli bir şekilde Artvin’imizin kurtuluşunu dört dernek olarak yaptık.Yine piknik şölenlerimiz oluyor. Yine derne ğimiz de etkinliklerde şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okutuluyor.  Yani bir çok etkinliğimiz bulunuyor. Yine mesela kadın kollarımızın bir çok faaliyetleri de bulunmaktadır.

Cevdet Ağduman: Kadın kolarınız da var mı?

Osman Alkan: Evet. Kadın kollarımız var var, gençlik kollarımız var.Bugün mesela kültürel faaliyetlerimizde biz artık kültürel gezilerimiz de Çanakkale, Kapadokya, Bursa Uludağ Camii gibi bir çok yerlere üyelerimizle, kadın kollarının hazırlamış olduğu etkinliklerde yapıyoruz.Yani mümkün olduğu kadar bizler Artvin’de ki örf, adet, geleneklerimizi burada yaşatıyoruz.Sonuç irtibariyle, biz burada doğmadık fakat burada bizim doyduğumuz yer. Ama Artvin kültürünü Gebze’de ve dört ilçemizde Artvin’imizin örf, adet ve geleneklerini, yöresel yiyeceklerini, giyeceklerini, folklorümüzü, tulumunu, akordionumuzu, davulunu, zurnasını bu kültürü burada yaşatıyoruz.Aslında şu var asıl Artvin’li olan Artvin bölgesini terk etmeyen insandır. Yani bizler uyanık Artvin’lileriz.Çünkü orayı terk ettik orada kalanlar,gerçek Artvin’li olanlar onlardır.Bizler memleket sevdasından çok para sevdasını tercih ediyoruz.

Cevdet Ağduman: Doğru söylediğiniz için teşekkür ederim.

Osman Alkan: Ne demek. Biz her zaman Lehte ve aleyhte tepkide alsak,takdirde alsak, ne sunulmuşsa adam gibi onun cevabını veririz. Belki bir çok konularda mesela derler ki Gebze Artvin’liler Derneği Başkanı Osman Alkan söylemleri serttir. Ama benim merhametim taşar.Ben Artvin’im için, Artvin’li insan için gerçekten her türlü burada o insanlara hizmet verme gururunu yaşamaktayım.İnan hiçbir ilçe ayrımı yapmadım.Hiçbir siyasi düşünce ayrımı yapmadım. Benim Artvin’limin ister Ak Parti’li olsun, ister Chp ‘li olsun, ister Mhp’li olsun, ister Kominist partili olsun. Hepsi sözünde,özünde dürüst insanlar.  

    Tabi ki düşünceler farklı farklıdır. Bir babanın iki evladının biri A görüşüne, biri B görüşündedir. Ama bizim mesele Artvin olunca, mesele 08 olunca biz orda kenetleniriz bir ve beraber oluruz.

Cevdet Ağduman: Sayın Başkan şöyle söylemek istiyorum. Buradan Artvin’e baktığınız zaman  Artvin’ le ilgili neler söylersiniz? Yapılan işlerle, yatırımlarla, çalışmalarla, eksilerle, artılarla, doğrularla, yanlışlarla… Bize bir Artvin profili çizer misiniz ? Arvin’e baktığınız zaman ne görüyorsunuz?

Osman Alkan: Eski milletvekilimiz, İsrafil Kışla Bey şuan da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak Artvin için çok büyük hizmetleri olmuştur. Yani bunu ben siyasi kimliğine değil Artvin kimliğiyle, Artvin’li olarak söylüyorum.Bugün geçmiş dönemde Orman Bakanımız olan Hasan Ekinci Artvin’imiz için güzel faaliyetleri olmuştur.Hakkın rahmetine kavuşmuş olan eski Cumhu riyet Halk Partisi Artvin Belediye Başkanı  Emin Bey, Allah rahmet eylesin mekanını cennet etsin bizim için çalıştı.Şimdi yok sayamayız.Şuan da seçimleri kaybetmesine rağmen Mehmet Kocatepe’de.En azından Artvin’de iki tane tepe var diyorum.

    Biri Atatepe biri de Kocatepe, biz bunlarla gurur duyduk.Bugün Mehmet Kocatepe Artvin için çok şey yapmıştır. Eskiden Artvin göç veren bir ildi. Ama Artvin’de yavaş yavaş göç durdu. Neden durdu? Artvin artık iş potansiyelini artırdı.

Cevdet Ağduman: Sayın Başkan toparlayacak olursak.Dernekle ilgili son cümlelerinizi almak istiyorum. Benim soramadığım,sormayı unuttuğum sizin söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı ?

Osman Alkan: Yusufeli Haber Gazetesi aracılığıyla yani sizlerin aracılığına Artvin’de bulunan hangi ilçe de yada mahallede olursa olsun her Artvin’linin Gebze’ye geldiğinde Gebze’de gurbette bir evleri olduğunu unutmasınlar.Biz onlara belki maddi olarak destek olamayabiliriz ama manevi olarak bir Artvin’li olarak her zaman yanlarında olduğumuzu sizlerin aracılığıyla iletmek istiyorum.

Cevdet Ağduman: Bende bir Artvin’li olarak çok teşekkür ediyorum.Yüreğinize sağlık.Birde Gebze Bağımsız Belediye Başkan Adayı Serap Çakır’ın adaylığıyla ilgili gili düşünce ve fikirlerinizi almak isterim neler söylemek istersiniz?

Osman Alkan: Öncelikle Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkan adayımız ve şuan da seçimi kazanmış olan Tahir Büyükakın Başkan oda bir Artvin kökenli, gürcü bir ailenin çocuğudur. Artvin’li olması ile gurur duydum. Niye? Artvin’li…  Gebze’de Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayı  Recep Dursun bir Artvin’liydi. Gebze Artvin’liler Derneğinin üyesiydi.Biz yine Gebze’de Artvin’li  Ülker Çakır’ın eşi Belediye Başkan adayı, Artvin’lilerin gelini Serap Çakır Belediye Başkanı adayı idi. Ben bugün Ahde Vefa diye bir konu vardı.

   Ahde Vefa İstanbul’da bir semt adı değil,Vefa’nın adıdır. İlker Çakır Artvin tanıtım günlerinde, 7 Mart Artvin kurtuluşunda Gebze’de dörDernek le ortaklaşa yapmış olduğumuz gecede bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı.Piknik şölenin de öyle,yine şuan Gebze Artvin’liler Derneğinin üst katında ki komple bütün mobilyalar İlker Çakır tarafından alınmıştır. Ve Osman Alkan olarak benim İlker Çakır’a bir vefa borcum vardır.Bu ne şahsımla ilgili, ne de memleketimle ilgili, tamamen Derneğimle ilgili idi. Eğer ben İlker Çakır’ın yanında durmasaydım,benim vicdani rahatsızlığım olacaktı. O yüzden ben inanır mısın 2007 yılından beri bir partinin il ve ilçe başkanlığını yapmış bir insanım.  

      Serap Çakır aday oldu diye 9 Ocak 2019’ da mensubu olduğum partinin ilçe başkanı yardımcılığından istifa ettim.Niye etik olmaz diye, o günden beri 70 gündür ben Serap Çakır ile beraber yürüdüm. Ama beraber yürürken hiçbir siyasi partinin adayına olumsuz beyanda bulunmadım.Osman Alkan olarak yanında durdum.Ve Osman Alkan olarak 4 kişilik bir ailenin sözünün garantisini verdim.Çevremde ki insanlara kalkıp efendim şöyle yapalım, böyle yapalım demedim.Beni seven Osman Alkan’ın doğruluğunu görmek isteyenler benden dolayı vefası olanların yardımlarını bekledim. Buda benim hakkımdır. Serap Çakır bizim eski partinin adayı olduğu için o sözünden dolayı ve onu aday adaylığına ben çıkardığım için, o sözünden dolayı ben sözümde durdum.Ve siyaseten bedelimi de ödedim. 

Cevdet Ağduman: Yani Serap Çakır’ı MHP’den Gebze Belediye Başkan Adaylığına siz çıkardınız?

Osman Alkan: Ben davet ettim. İlçe başkanı dedi ki;Aday olarak çıksın ve ona teklifi ben götürdüm. Ve 3 aylık bir düşünme süresi oldu. Aslında İlker Çakır benim ticaret hayatım var beni siyasete sokmayın.Fakat bizleri kıramadığı için siyasete de girdi. Ama şunu isterdim; İlker Çakır’ın Gebze’de 30 yıllık bir mazisi var.İlker Çakır’dan bırak yerde gezen insanların, havada uçan kuşlar bile faydalanmıştır. Ama maalesef ve maalesef onun  ekmeğini yiyen, onun yanında olan, onun ekonomik açısından faydalanıp oy vermeyenlere yazıklar olsun.Bakın diğerlerine demiyorum. İlker Çakır bugün benim 100 bin sevenim var.

    Evet 100 bin seveni vardır.Erzaklarda, ramazanda kamyon kamyon erzak gönderirdik ki Muhtarlıklara demezdi.İsmimi söylemeyin derdi.İlker Çakır’ın kapısına gidipte yardım almayan bırak Artvin’liyi Gebze’de, bırak Gebze’yi İstanbul’dan. Kocaeli’nden, Bursa’dan, Yalova’dan, Sakarya’dan gelen insanlar vardı. Hiçbirini boş çevirmedi.  Batmış bir Gebze Sporun şeref ve haysiyetini kurtardı.Ve İlker Çakır o kadar onurlu bir adam ki… Dedi ki; ben hayal kırıklığına uğradım, Gebze’de bundan sonra kalmayacağım.Haklıdır. İlker Çakır’ın ekonomi boyutunun 10’da 1’i bende olsaydı ben Tuzla’dan bu tarafa gelmezdim. Ama İlker Çakır buranın berberinde tıraş oldu, buranın kahvesinde gitti okey oynadı, buranın konfeksiyonuna gitti elbisesini aldı ama buranın insanı ona sahip çıkmadı.Ben isterdim ki çok güzel oy alsın,kazanamama imkanı yoktu ama böyle imiş.

    Şu da vardır hiçbir logosu olmayan, siyaset desteği olmayan bir kişinin Gebze’de 16 bin oy alması,bu da küçümsenecek bir rakam değil. Her babyiğidin işi değil.O yüzden sonuç itibari ile yolun sonu değildir.İsterdik ki başarılı bir sonuç elde edelim,fakat sonuçta Gebze halkı böyle tercih etti.Saygı duyarız.Seçilmiş olan Belediye Başkanı’na görevinde başarılar dileriz.

Cevdet Ağduman: Peki sayın başkan söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Osman Alkan: Sizlerin aracılığıyla 1400 km uzaklıkta olan 08 sevdamız olan Artvin’imize, Ardanuç’umuza, Arhavi’mize, Borçka’mıza, Murgul’umuza, Hopa’mıza, Şavat’ımıza, Yusufeli’mize, Kemalpaşa ‘mıza ve orada bulunan bütün Artvin’li hemşerilerimize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hepsini Allah’a emanet ediyorum. Cevdet Ağduman: Sayın Başkan bende çok teşekkür ediyorum. Kıymetli vaktinizi ayırdığınız için, çok kıymetli şeyler söylediniz. Biliyorsunuz Çoruh Nehri bizden geçiyor. Artvin coğrafyasından, Bayburt’tan doğuyor yaklaşık 460-470 km Batum’a akıyor. Barajlar Nehrin üzerine dizildi sırasıyla Muratlı, Borçka, Deriner, Artvin, Arkun,Ayvalı ve Yusufeli.Yusufeli Barajı bizi götürüyor su altına bırakıyor. Yusufeli’nde ciddi sıkıntılar var. Bir ilçe  bir tarih yok oluyor yeniden bir ilçe kurup yeniden ilçemizin tarihini yazacağız.Zor bir süreçten geçiyoruz, bizde orada bu barajın sıkıntısını çekiyoruz.Ama bizde devletimizi, bayrağımızı, cumhuriyetimizi Atatürk’ümüzü seven insanlarız. Biz Artvinliyiz Artvinli olmanın da gereği ve sorumluluğu vardır. Bizde Yusufelililer olarak bu sorumluluğumuzu yerine getiri yoruz devletimiz adına. Ben babamın kemiklerini Aşbişen köyü var su altına kalan oradan mezardan çuvala doldurdum Lök Morkaya Köyü var oraya götürdüm. Bizde zor bir dönemden geçiyoruz. Bende bu mağduriyetimi zi dile getiren Yusufeli ile özdeşleşen bu şiirimi çok yerde okuyorum.Bu mağduriyetimizi bu heyecanımızı ve bu söylrşimizi şiirle kapatmak istiyorum.

GİDER YUSUFELİM GELMEZ Kİ GERİ  

Yusufeli’m senin etrafın dağdır

Her mahsul yetişir sonunda nardır

Seni kaybedenler ölüyle sağdır

 Yeşildir Artvin’in Köylerin vardır

Seni kaybeden ölüyle sağdır

Gider Yusufelim gelmez ki geri  

 

Eyledin perişan yandık gönülden  

Gidiyoruz artık Artvin ilinden

Bozuldu yuvam Yusufeli’nden

 Ozanım Cevdet düşmez dilinden

Ah çeker ağlarım vatanım diye

Gider Yusufeli’m gelmez ki geri  

 

Barhal’ın suyu durmadan çağlar

Üretir balığı sulama sağlar

 Bu gidişine ağlıyor sağlar

Gider Yusufeli’m gelmez ki geri  

 

Çorbamı kaynattım işimi kurdum

Bu gidişinle bizi de vurdun

 Bozuldu yuvam kalmadı yurdum

Şiiri Reisi cumhura sundum

 Gider Yusufeli’m gelmez ki geri  

 

    Mükemmel bir vatan isterim

Mezarı suda yatan gösterin

Vatan aşkıyla yanar gözlerim

 İyi istimlak güzel bir ilçe isterim

Gider Yusufeli’m gelmez ki geri.

Cevdet Ağduman 5 Şubat 2000

**************************

Osman Alkan: Eyvallah ağzına sağlık çok teşekkür ederim. Cevdet Ağduman: Sayın başkan bnde çok teşekkür ederim kıymetli vaktinizi ayırdınız güzel bir söyleşi oldu.

 

   

Bu haber 220 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6574 0,04%
  • EURO 6,3610 0,12%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!