Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Turizme Sahip Çıkılmalı,Yusufeli'ndeki Eviniz ELİYA PANSİYON RESTORAN
Haber Tarihi :06.04.2019
Yusufeli Sarıgöl Yolu üzerinde bulunan ELİYA Pansiyon Retoran’ın sahipleri genç turizm girişimcileri Meral ve Selim Bati çifti 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Yusufeli Basını nı işletmelerinde ağırladı.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman  

Selim Bey burada  gerçekten 10 dönüm arazi var. Bu arazinin üzerine ciddi bir tesis yapmışsınız. 30 yatağınız var.Kıymetli bir hizmet sunuyorsunuz.Burada ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Bir turizmci olarak neler söylemek istersiniz? Çok da soru cevap şeklinde sormak istemiyorum ama bir özünü, yüreğini anlatır mısın?

Eliya Pansiyon Restoran  Sahibi Selim Bati:Bizim en çok zorlandığımız şey, yol problemi yani yol şartları biliyorsunuz ki Yusu feli’de bir baraj inşaatı devam edi yor. Yollarımız bu nedenle biraz sıkıntılı,gelen insanların en muzdarip olduğu şey yol…

Yusufeli’nin yeterince tanıtılmaması, yani turizm fuarları olsun, diğer mecralarda olsun… Yusufeli diğer ilçeler kadar tanıtılmıyor.

Cevdet Ağduman: Meral Hanım biraz da sizinle devam edelim. Sizin duygu ve düşünceleriniz ne lerdir bir bayan yatırımcı, işletmeci olarak.Ayrıca siz Borçka’lısınız. İlçemize gelin olarak geldiniz.

Eliya Pansiyon Restoran  Sahibi Meral Bati: Ben Borçkalıyım ama artık buralıyım.16-17 yıldır buradayım,buraya evliyim.Hem antrenörlük kariyerim var hemde böyle işletme…Turizm aslında böyle çok riskli hemde çok keyifli bir sektör.Bizde Yusufeli’nde olabildiğince ilçeyi tanıtmak, kendi otelimizi de tanıtmak için gayret sarf ediyoruz.Ama oncelikli olarak ilçeyi tanıtma peşindeyiz.Çünkü ilçeyi insanlara tanıtırsak,gösterirsek, insanlar geldikleri zaman sadece konaklamak için değil. Yusufeli esnafı,diğer pansiyonlar, her yer bundan faydalanabilecek. Bizim bu etapta Karadeniz Bölgesi dediğin zaman Yusufeli biraz es geçiliyor.Bizim en büyük sorunlarımız öncelikle yol, sonra tanıtım sorunu.  

 İnşallah bu yol sorunları ve barajın bize yaşattığı aksilikleri aşarsak çok daha güzel yerlere geleceğimize eminim. Cevdet Ağduman: Bir şey sormak istiyorum Meral Hanım? Yani biz de mesleki formasyonumuz gereği bir çok toplantılarda aşağı yukarı bulunuyoruz.Yani ilimizde, ilçemizde ki faaliyetleri,sorunları genel hatlarıyla biliyoruz. Artvin geneline baktığın zaman hep toplantılarda şu söyleniyor; Artvin’in, Yusufeli’nin, Borçka’nın, Şavşat’ın, Hopa’nın her neyse, yani bu coğrafyanın kurtuluşu turizmdir. Turizm ile yatı yoruz turizm ile kalkıyoruz ama tabiri caizse kimse mangalda kül bırakmıyor turizm adına da yeterli ilgi gösterilmiyor. Siz bir turizm işletmecileri olarak burada ne kadar destek görüyorsunuz ilgililerden, yetkililerden?  Yani bu konuda bir destekleri oldu mu memnuniyetiniz var mı?Nneler söylemek istersiniz?

Meral Bati: Bu durumda çok nankörde durmak istemiyorum ama çok da destek gördüğümüzü söylemem biraz yalan olur. Biz burada ailem ile eşim,çocuklarım ve ben zor şeyler başarmak için çabalıyo ruz.Gelen hiçbir misafirimize müşteri gözüyle bakmadık genelde misafirimiz olarak ağırlamaya çalışıyoruz, çabalıyoruz.   Ama biz şahsi olarak bir destek peşinde değiliz.

     Biz yöreyi tanıtabilelim yeter ki diye düşünüyoruz ve bunun peşindeyiz.Çünkü Karadeniz denildiği zaman Trabzon, Rize, Artvin veya ilçeleri olan Arhavi, Hopa, Borçka değil yani Yusufeli ’de karadenizin bir içeriği ve parçasıdır.Bunu tanıtmamız çok önemli,bu konuda maalesef başarısız ve çok üzülüyoruz.Biz kendi imkanlarımızla burayı tanıtmaya çalışıyoruz gelip memnun kalan insanlar çok ama bilmeyen kısım daha çok… Cevdet Ağduman: İşletmenize yılda ne kadar müşteriniz geliyor yerli veya yabancı,tespitiniz,varmı?

Selim Bati: Biz çeşitli turizm acentalarıyla da çalışıyoruz.Booking,Odamax vs. gibi acentalarla.Tabi orada kayıtlar tutuluyor.Yani bütün gelen müşterilerin kaydı orada tutuluyor. Zaten biz o acentalara komisyon ödüyoruz.Oradaki rakamımız geçen sene 1.500 civarıydı.Kayıtlı olmayanların dışında bir de günlük müşterilerimiz var. Yani yılda yaklaşık olarak 3 bin ile 5 bin kişi pansiyonumuza uğruyor.Biz aynı zamanda pansiyon değil,restorantız,balık restorantıyız. Alabalık,köfte,saç tava ve diğer çeşitler şeklinde.gelen misafirlerimize hizmet veriyoruz.

Cevdet Ağduman: Peki efendim toparlayacak olursak bunların dışında söylemek istediğiniz başka şeylerde var mı?

Meral Bati: Biz size çok teşekkür ediyoruz.Bizi kırmayıp geldiğiniz için.Genel olarak güzel bir sezon diliyorum herkese, bütün meslektaşlarımıza,diğer pansiyon ve otel sahiplerine.Umarım bütün sorunlarımızı aşabileceğimiz bir mecra çıkar sorunlarımızı anlantık ama, anlatmak yetmiyor.Önemli olan inşallah sorunlarımızı çözebildiğimiz bir noktaya geliriz. Herşeyin hayırlısı olsun diyorum.

Cevdet Ağduman: Evet katılıyorum,sadece dile getirmek yetmiyor. Diyor ki; ’’severim tatlı sözü, muhabbeti de asıl olan icraattır’’ben icraata bakarım.Yani ilçemizde fazlasıyla turizm potansiyeli var ama ilçemizde bunları tanıtan düzgün bir levha dahi yok! Bu eksiklikleri inşalah hep beraber gidereceğiz.Bizde aynı şeylerden şikayetçiyiz.Her nedense “Komşu kızı çapaklı”olurmuş.Yani  sizler ve sizler gibi her alandaki değerlerimiz ve yatırımcılarımız sahiplenilmiyor.Kişilerle bir derdimiz yok ama bir iletişim  bir merhaba,neye ihtiyacın var  demek bile işletme sahabini mutlu ediyor.Morel ve destek veriyor.

Meral Bati: Yani mekan bizim gibi görünüyor ama aslında mekan tüm Yusufeli’nin… Yani benim söylemek istediğim Yusufeli’nin bir kazancı,dışarıdan ne kadar insan gelirse Yusufeli’de manavından, bakkalına kadar herkes nasiplenebilir.

Cevdet Ağduman: Tabi bu para buraya harcanıyor. Buraya geliyor insanlar ve sizde o para ile ilçeye inip ihtiyaçlarınızı alıyorsunuz.Bu para biz de yani İlçemizde kalıyor. Peki, Selim Bey sizler son olarak neler söylemek istersiniz?

Selim Bati: Ben son olarak Yusufeli halkına,Yusufeli esnafına,çok teşekkür ediyorum.Burayı kurduğumuz günden beri bize çok destek çıktılar, bizi beklediler. Biz burayı bir sermaye ile kurmadık.Zor şartlar altında başardık. Çok büyük paralar ile başlamadık bu işe, yavaş yavaş yaptık burayı ve Yusufeli esnafı gerçekten çok sahip çıktı, bize güvendiler.

   Bizde onları hiç mağdur bırakmadık.Sizlere ve Yusufeli halkına çok teşekkür ediyorum.

Cevdet Ağduman: Bu güzel duygu ve düşünceleriniz için, yapmış olduğunuz açıklamalar için ve bizi bu kadar güzel tesisinizde, bu kadar güzel aile üyelerinizle samimi ve sıcak karşıladığız için bizler de sizlere çok teşekkür ederiz. Amaç  Yusufeli, amaç Artvin amaç, Türkiye…Hepimizin kalbi, yüreği memleketimiz için atıyor.Bende bu geceyi güzelleştirmek için, sizlere bir moral ve motive olsun diye bende diyorum ki;

GİDER YUSUFELİM GELMEZ Kİ GERİ

Yusufelim senin etrafın dağdır

Her mahsül yetişir sonunda nardır

Seni kaybedenler ölüyle sağdır

Yeşildir Artvin’in Köylerin vardır

 Gider Yusufelim gelmez ki geri

 

Eyledin perişan yandık gönülden

Gidiyoruz artık Artvin ilinden

Bozuldu yuvam Yusufelinden

Ozanım Cevdet düşmez dilinden

Ah çeker ağlarım vatanım diye

Gider Yusufelim gelmez ki geri

 

  Barhalın çayı durmadan çağlar

Üretir balığı sulama sağlar

Yetişir meyveler yeşerir bağlar

Bu gidişine ağlıyor sağlar

Gider Yusufelim gelmez ki geri  

  Çorbamı kaynattım işimi kurdum

Bu gidişinle bizi de vurdun

Bozuldu yuvam kalmadı yurdum

Şiiri Reisicumhura sundum

Gider Yusufelim gelmez ki geri  

 

Mükemmel bir vatan isterim

Mezarı suda yatan gösterin

Vatan aşkıyla yanar gözlerim

İyi istimlak güzel bir ilçe isterim

5 Şubat 2000 Cevdet Ağduman

****************************

Sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

   Yusufeli’nde hem  tarihi hem doğal güzellikler var. Bunları insanlara ulaştırmamız çok önemli.Burda bize görev düştüğü gibi sizlere de görev düşüyor, medyaya da görev düşüyor.Bunları tanıtmak çok önemli.Gelen misafirimiz bilmiyorlar.Biz Ayder’e geldik, Rize’ye geldik oralar falan ama burası da çok güzelmiş, buranın doğası da çok güzelmiş bilmiyorduk diye geliyorlar ve çok mutlu ayrılıyorlar tabi bu da biz işletmeciler için çok keyif verici bir durum.

   

Bu haber 200 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6574 0,04%
  • EURO 6,3614 0,12%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!