Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Viyadük Yusufeli’nin Felaketi Olacak
Haber Tarihi :02.04.2019
Cumhuriyet Halk Partisi Yusufeli Belediye Başkan Adayı Av.Barış Demirci;Yusufeli’nin Yeni Yerleşim yerine taşınmadan önce ilçe merkezin de bir viyadük çalışması Yusufeli için büyük bir felaket olacağını ve seçimlerde başarı sağlayıp Belediye Başkanı olması taktirde böyle bir şeye asla izin vermeyeceğini vurguladı. Eğer bu viyadük çalışması o bölgede bulunan ilçemiz insanına ve esnafına mağduriyet yaratmayacaksa seçimden önce bu çalışmalara neden başlamıyorsunuz? Seçimlerin korkusu ve paniği sizin samimi olmadığınızın da bir göstergesidir.İnsanları yerinden,yurdundan edip çadır kentlerde yaşamasının Yusufeli halkına reva görülmeyecek bir durum olarak değerlendiriyorum.

  Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman  

Yusufeli İlçemizde baraj çalışmaları devam ederken bir yandan da 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra ilçenin ortasından geçecek olan Viya dük tehdidi insanlarımızın canını sıkmaya devam ediyor.Bekar insanların ev bulamama sorunundan dolayı düğünlerini ertelediği dönemde viyadük için yapılacak olan tahliyeden dolayı bu kadar insan nerede yaşayacak sorusu halen daha mantıklı bir cevap bulabilmiş değil.Viya dük çalışması başlamadan önce Dörtyol diye tabir ettiğimiz Hükümet binasından yukarı kalan bölüm kaldırılacak.Geçimini sağlamaya çalışan onlarca esnafımızın hali ne olacak? 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Yusufeli Belediye Başkan Adayı Av.Barış Demirci ilçe merkezinde yapılacak olan viyadük hakkında ki düşüncele rini şu şekliyle dile getirdi; Yusufeli’nin Yeni Yerleşim yerine taşınmadan önce ilçe merkezinde bir viyadük çalışması Yusufeli için büyük bir felaket olacağını ve seçimlerde başarı sağlayıp Belediye Başkanı olması taktirde böyle bir şeye asla izin vermeyeceğini vurguladı.Demirci açıklamalarını şöyle sürdürdü;31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler seçimlerinin ilçemiz adına hayırlı olmasını diliyorum.Yusufeli Barajı ve HES projesine bağlı olarak ilçemizde büyük sıkıntılarla karşı karşıyayız.En yakın tehdit olarak görmüş olduğumuz ilçe merkezinde yapılacak olan viyadük hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Konu Viyadük:  

     İlçe merkezinde Halitpaşa İlkokulunun üstünde yapılacak olup 200 metre yüksekliğinde 690 metre uzunluğunda yapılması planlanmıştır. Konu viya düğün yapımı ve inşaat çalışmaları devamı sırasında Çakaloğlu deresinin ve ilçemiz Dörtyol mevkisinde Ziraat Bankasının bitiminde ki alana kadar tahliye edilmeksizin bu viyadüğün yapılamasının imkânsız olduğunu öngörebili yoruz. Bu öngörü için mühendis olmaya gerek yok.Bu öngörü için bilirkişi olmaya gerek yok. Yetkililer sadece Halitpaşa okulundan Çakaloğu deresine kadar olan bölümün boşaltılacağını söylüyorlar.Ancak biz yetkilinlerin bu söylemlerini kabul etmiyoruz.Bir viyadük yapıldığı noktadan yukarı mesafeye kadar tahliye edilmesi söyleniliyorsa aynı mesafeden de diğer istikame tinde tahliyesi edilmesi zorunludur.Burada samimi olamıyorlar.

   Çünkü eğer bu alanın tamamen boşaltılacağını söylemeleri halinde halkın vereceği refleks ten endişe duyuyorlar.Çünkü halkın hep bir araya gelip toplu olarak bu duruma karşı çıkması halinde bu viyadü ğün yapılamayacağının farkındalar.Onun için kademe kademe olarak tahliyelerin olacağını söyleyerek bizleri yanıltmaya çalışıyorlar. Ben buradan kendilerine sesleni yorum bu halk sizin bu söylemlerinize inanmıyor. Konu viyadüğün yapımına başlanılması ile birlikte yapılacak inşaat sahası kapsamında az önce belirtmiş olduğum alanda onlarca konutumuz var,onlarca kurumumuz var,onlarca ticaret hanemiz var ve bu bölge Yusufeli’mizin kalbi diyebileceğimiz bir bölgedir.Kalbi olma yan bir insanın yaşamasını nasıl ki bekleyemezsek Yusufeli ilçemizin de kalbine vurulacak olan bu neşterin vurulmaması konu sunda birlikte samimi bir mücadele vermemiz gerekiyor.      

     Şöyle ki ilçemizde bir adet dahi kiralık daire bulunamamakta.İlçemize atanan memur arkadaşlar uzun bir zaman ev bulamayıp ya öğretmenevinde yada otellerde kalmak zorunda kalıyorlar.Hal böyleyken o bölgede tahliye edilecek olan insanlarımızı nereye göndereceğiz? Yeni yerleşim yeri yapılmadan o viyadük kapsamında tahliyelerin yapılması halkımızın açıkça sürgüne gönderilmesi anlamı nı taşımaktadır. Bu bölgede aynı zamanda küçük esnaflarımız bulunmakta ve yıllardır,Yusufeli’ye hizmet ederek geçimlerini sağlıyorlar. Müşterilerinin ayakları alışmıştır,şimdi ilçe merkezinde başka bir yere nakli olsa dahi para kazanmaları çocuğunu okutmaları mümkün görünmemektedir. Burada asıl sorun yeni yerleşim yerinde ki inşaatların gecikmesinden kaynaklanmaktadır. Devlet yeni yerleşim yerinde inşatları bitirip buradaki inşaatları başlatması gerekirken yeni yerleşim yerine en geç tarihte başlamış ve çok ciddi bir hata yapmıştır.Şimdi bürokrasinin yapmış olduğu hataların Yusufe li Halkına çektirilmesinin karşılığı ne olabilir ? kim ne hata yapmışsa bu onların kendi sorumluluklarında olacaktır.

      Şöyle ki Yusufeli barajı ve HES projesi tamamen bir ticari projedir.Evet Devleti mize enerji ve para lazım ve elinde ki kaynaklarını değerlendirmesi gerekiyor zaten Yusufeli halkının bu konu da itirazı da bulunmamakta.   Yalnız Yusufeli Halkı sadece var olan durumunun bozulmadan,değiştirilmeden refahının devamı konusunda talepleri bulunmakta. Tahinimizce yeni ilçeye geçişin sağlanabilmesi için en az 5 yıllık bir süreye ihtiyacımız var.Aldığımız  kesin bilgilere göre seçimden hemen sonra bu viyadük çalışmasına başlanılacak.Eğer bu viyadük çalışması mağduriyet yaratmayacaksa seçimden önce bu çalışmalara neden başlamıyorsunuz? Seçimlerin korkusu ve paniği sizin samimi olmadığınızın da bir göstergesidir.Bu viyadük yapımına karşı çıkılması halinde Devlet tarafından viyadüğün yapılmayacağını ve yeni yerleşim yerine güzergahın uzatılmasına sebep olacağının yalanını çeşitli ortamlardan duyuyoruz .İktidar partisinin belediye başkanının ve encümenlerinin bu tür söylemleri çok tehlikelidir. Bu söylemlerle biz bu ilçeye hizmet değil ihanet etmiş oluruz.  

    Bu ülkede seçilmiş bir başba kan dahi süresi dolmadan ortadan kaldırılabiliyorsa bu kadar gücü olan bir siyasi iktidar bizim bu viyadüğün ertelenmesi,yeni yerleşim yeri bittikten sonra yapılması hakkında ki taleplerimize aman böyle söylemeyelim.Devlet bunu komple iptal eder şeklinde değerlendir meye almaması gerekiyor. Bu konuda samimi olduklarını hiç düşünmüyorum.  

    İnsanları yerinden,yurdundan edip çadır kentlerde yaşamasının Yusufeli halkına reva görülmeyecek bir durum olarak değerlendiriyorum. Hepimiz hatırlıyoruz hatta Türkiye Cumhuriyeti tarihinde büyük bir iz bırakmış hain bir darbe girişi ile karşı karşıya kaldık.Bu darbe girişimi neden başarısız oldu? Çok net bunun cevabı halk bir araya geldi halk kenetlendi. Halkın yanında da belediyeler oldu.Belediyeler kamyonlarını,işmakinelerini tan ların önüne çekti ve o hain darbe girişimi başarılı olamadı. Şunun için ben bu örneği verdim;Biz Yusufeli’nde başımızda olan bir belediye başkanı ile beraber bu viyadü ğün ertelenmesi noktasında samimi bir mücadele verirsek bu sıkıntı ile baş başa kalmayacağız dedi.B.Demirci

Bu haber 602 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6433 -0,21%
  • EURO 6,3567 0,05%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!