Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kışla;Yusufeli Halkına Devlet olarak,millet olarak şükran borçluyuz
Haber Tarihi :02.04.2019
İsrafil Kışla; Yusufeli o noktada ülkenin geleceği için ülkenin enerji ihtiyacı için bir ilçe kalkmasına rağmen bir barajın temelini güle oynaya karşıladı.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman  (Ankara)

    Yusufeli Haber Çoruhun Sesi Gazetesi olarak her yıl düzenli olarak Türkiye genelinde bir çok illere ve ilçelere,yerleşim birimlerine giderek çeşitli haber, röportaj,kısa söyleşiler,vb.gibi temeli bilgi ve tecrübelere dayanan çalışmalrımızı sürdürüyoruz.Tabi bu seyahat çerçevesinde birçok kişiler,siyasiler,gazeteciler, bürokratlar,sivil toplum kuruluşlarıyla vs.röportajlarımız olduğu için bunları zamana yayarak okuyucularımızla buluşturuyoruz.   Röportaj tarihlerimize bakıldı ğın da sizlere geç kalmış gelebilir,çok süre olmuş ta diyebilirisiniz haklı olarak.Ama bu röprtajlarımız çok sayıda olunca ancak sırasıyla yazarak siz değerli okuyucularımıza bu şekliyle ulaştırabiliyoruz. Anlayışınız için teşekkür ede rim.

      Bugün 11 Şubat 2019 Yusufeli Haber Çoruh'un Sesi gazetesi olarak Ankara'da çeşitli ziyaretlerimiz, röportajlarımız devam ediyor. Şimdi de Artvin ilimizin kıymetli değerlerinden Artvin’nin 3 dönem milletvekilliğini yapan Doktorİsrafil Kışla ile beraberiz. Kendisi de çok sevdiğim, şahsına saygı duyduğum, frekansımın tuttuğu, elektrik alıp verdiğim bir şahsiyet. Bize kıymetli vaktini ayırdığınız için teşekkür ederim. Bu konuşmayı biz gazetemizde de yazacağız. Güncel haber olmanın yanı sıra da tarihe toruna not düşeceğiz. Bir söyleyiş yapmak istiyorum Yusufeli’liyi tanıyorsunuz. Artvin'i tanıyorsunuz,bizleri tanıyorsunuz,çok da soru cevap şeklinde değil de bir söyleşi yapmak istiyoruz.Öncelikle sizi tanıyalım.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr.İsrafil Kışla: Artvin'in bir evladı,1958 Şavşat Meydancık doğumluyum.İlahiyat Fakültesi' ni bitirdikten sonra İstanbul'da yüksek lisans doktora yaptım. 3 dönemde Artvin'i temsil etme, Artvin'e milletvekili olma lütfü nasip oldu.Büyüklerimizin,hem şerilerimizin takdiri ile bu dönem aday olmadık. Cumhurbaşkanımız böyle bir takdirde bulundu.Allah kendisinden razı olsun.Şimdi de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapmaya devam ediyoruz.

Cevdet Ağduman: Hayırlı uğurlu olsun ve aynı zamanda tebrik ediyoruz başarılar diliyoruz.Efendim bildiğiniz gibi Yusufeli'nde baraj yapılıyor. Tabi ülkemiz için bu çok önemli bir saat elektrikler olmasa dengemiz bozuluyor ne bilgisayar çalışıyor,ne diğer cihazlar, yaşam duruyor.Ancak bu barajda bizi etkiliyor.İlçemizde bazı sıkıntılarımız var. Bunları ben sizinle paylaşmak istiyorum.Mesela,Yusufeli ilçemizde  bu Halitpaşa Ortaokulu'nun orada bir viyadük var.Bu viyadük ilçemizi bölüp parçalıyor.Biz baraj olduğu zaman zaten yok olacağız ama o barajı da beklemeden viyadük sürecinde bir kez daha yok olacağız.Bu viyadük başlarsa bu konudaki görüşünüz, tasarrufunuz,yaptırımınız ne olur? Yani şunu söylemek istiyorum. Yusufeli'nde DSİ nin uygulamış olduğu projeler,trajikomik projeler bunun altını çizerek söylemek istiyorum.Ben ilçede 35 yıldır esnafım ve aynı zamanda gazeteciyim.Yani oranın havasını günlük soluyan halkın, toplumun içinde biriyim.Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

İsrafil Kışla: Evet teşekkür ediyorum.Yusufeli tarihi günler  ve tarihi yıllar yaşıyoruz.Bir ilçenin kamulaştırılması yeni bir ilçenin inşası dünyanın en büyük barajlarından birisi Yusufeli'nde yapılıyor.Tabi burada takdir edersiniz ki Yusufeli gerçekten büyük bir fedakarlık yaptı.  

    Yusufeli o noktada ülkenin geleceği için ülkenin enerji ihtiyacı için bir ilçe kalkmasına rağmen bir barajın temelini güle oynaya karşıladı.Yıllarca konuşulmuş belki 70 yıllık hikayesi olan bir barajın temeli de AK Parti hükümeti dönemine nasip oldu.Tabi ki bu süreç kolay bir süreç değil sona doğru gidiliyor,gidecek de. Sıkıntılar devam eder yani kamulaştırmadadır.Hak sahipliğindedir, ister istemez yeni yerleşim yerindeki yatırımlardır. Yollarıdır,köy yollarıdır, yani burada her gün bir problemi çözüyoruz.Yarın da bir başka problem ile karşılaşırsınız.Bir taraftan da birçok kamu kurumunun müşterek çalışmasını gerektiren bir proje yani sadece bir kurumla yapılacak iş değil. Yine de Yusufeli'nin en az hasar göreceği bir şekilde bu projenin tamamlanmasını ve insanların mutlu bir şekilde yeni yerlerine taşınmaları,orada hiçbir zararı olmaz dememiz mümkün değil. Her yatırımın o çevreye,o insanlara bir zararı vardır. Ama bunu ülkenin menfaatlerini göz önüne alınca da tabi ki de insanların fedakarlık yapması gerekiyor.      

      Yusufeli’de bunu yaptı.Onun için Yusufeli halkına devlet olarak, millet olarak şükran borçluyuz.Bizim vazifemiz de gerek AK Parti hükümetinden, Yusufeli halkının beklentisi var.Cumhurbaşkanımızın Yusufeli’ ye karşı farklı bir sevgisi, Yusufeli’yi sahiplenmesi var ve orada da en güzel ilçeyi kurma noktasında da hep söylemlerinde dile getirmiştir.İnşallah bunlar gerçekleşir.Hem bir taraftan gördüğünüz gibi çok yoğun bir çalışma devam ediyor Çünkü 2020'de barajın bitmesi söz konusu bir taraftan baraj yapımı devam ediyor bir taraftan kamulaştırmalar devam ediyor yolların tamamının ihalesi yapıldı. Tabi ki çok maliyetli, orada 64 kilometre yol yapılıyor.

     Bunun 50 küsür kilometresi 39 tane tünel. O bakımdan çok zor bir coğraf ya her proje orada ki insanların mevcut devam eden hayatlarını etkileyecek şimdi.Kazahora Mahallesi'ndeki kamulaştırmalar devam ediyor.Kamulaştırılan evler kamulaşan,insanlar nerede oturacak şehrin içerisinden geçen bir viyadük var onun etki alanının en aza indirilmesi ayaklarının biri bitip daha sonra diğerine başlanacak şekilde yani kamulaştırılacak alanı ne kadar küçültülürse o kadar iyidir diye TOKİ desteği ile karayolları, müteahhit firma çalıştılar. Bildiğim kadarıyla bayağı asga riye indirildi.Önceden daha büyük alanlar düşünülüyordu. Ama bir noktada viyadüğe başlamadan yeni yerleşim yerine ulaşımı da sağlamadan bir şey yapamazsınız mecbur ya viyadüğünde yapılması gerekiyor.  

      Bu defa oradaki insanlar oradaki mağduriyetlerini kamulaştırılan insanların dükkanlarının veyahut konut kaldırılı yorsa onların oturacak yerlerini çözme onların zararlarına destek olmak, karşılıklı olarak Kayma kamlık’tır.Belediye’dir oradaki bizim teşkilatlarımız kamu kurumlarımız,yerel yönetimlerdir.Bugüne kadar bütün sıkıntıyı birlikte çalıştık, birlikte götürdük. Şimdi de yeni Milletvekilimiz Yusufeli’li kardeşimiz Hukukçu Erkan Balta Bey İl Başkanlığı yaptı.  

      Tabi o noktada güncel Yusufeli'nin sorunlarını yakınen takip etmek lazım,hem halkı bilgilendirmek lazım.Oradaki sivil toplum kuruluşları,oradaki yerel yöneticiler,kamu kurumlarının yetkilileri ile koordineli Yusufeli halkının en az zarar göreceği şekilde bunu sahiplenip götürmek lazım. Tabi biz yedi yıl bunu gerçekten her meselesiyle ilgilenmeye çalıştık.Şimdi de bulunduğumuz konum itibariyle bize düşen bir görev olursa da elimizden geldiği kadar yine Yusufeli’ne sahip çıkmaya gayret edicez inşallah.

Cevdet Ağduman:Efendim bir sorum daha olacak.Yeni yerleşim yerinde yapılan evler projeler Yusufeli insanın yaşam tarzına uygun değil sanki, Google'den indirilmiş afet projesi ile ev yapılıyor.Örneğin; balkonlar çok küçük, camlar dipten başa.Onlar bizim kültürümüze uygun değil. Tuvalet, banyo iç içe,odalar karanlık vs. Yusufeli’ye has bir mimarı olarak yapılmıyor. Birkaç tane örnek ev yapılsaydı, ortaya koyulsaydı... Deselerdi ki, Yusufeli halkı gelin bakın buraya,bu evlerin hangisi sizin yaşantınıza uygun, bunların hangisini yapalım.Böyle bir şey yapılmadı.Biraz öncede söylediim gibi Google'den indirilen proje ile, dijital ortamda dönen proje ile veya kağıt üzerindeki proje ile yapılıyor.  

     Bu kağıt üzerindeki projeleri, sanal ortamda dönen bu evlerin halini,durumunu  kaç kişi anlaya bilir. Haksızlık oldu,yapılan 330 konut var şu anda, bu konutlardan halk memnun değil.Geri kalan projeyi değiştirerek yöresel mimariye insanımızın yapısına,fıtratına uygun,bir projede yapılmasını istiyoruz halk olarak.Bizde meslki görev ve sorumluluğumuz nedeniyle de halkın sesiyiz ben sadece, Cevdet Ağduman olarak söylemiyorum.Bunu Yusufeli adına söylüyorum ve soruyorum bu konuda görüşleriniz nedir?

Cumhurbaşkanı Başdanış manı Dr.İsrafil Kışla açıklamalarını şöyle sürüdürdü: Aslında proje sırasında birkaç proje ortaya konmuştu o dönemde.Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Bey de sanıyorum oradaki halkımızda o projeleri Yerel Yönetim olarak paylaşmıştı ama ince detayları biz de kaçırmışız..Orada imalat başlayınca, onların küçüklüğünü görünce bizde onun yanlış olduğunu anladık ve mutlaka değiştirmek gerektiğini farkına vardık.Eyüp Bey ile geçen bir ziyaretinde görüştüğümüzde yeni projelerde şuanki görülen aksaklıkların giderilmesini söyledi.

 Açıklamalarını şöyle sürdürdü; Biraz da binalar küçük düşünülürdü,yükseklik olarak 3 kat falan ama oradaki yer sıkıntısından dolayı ve bir de talep çok oldu.İlçe sakinlerinin sanki yarısı Yusufeli ilçesinden gider,burada yer istemez diye bir beklenti vardı,ama hiç öyle  de olmadı.Öyle olmayınca, daha fazla talep olunca yine 5 kat atılıp yükseltilmek zorunda kalındı. Küçük bir mimari, yatay bir mimari maalesef işin hak sahipliği boyutundaki ihtiyacı karşılıyor. Ancak biraz binaların katları yükseltildi daha sonra bizim genel başkan yardımcımız Çevre Şehircilik den sorumlu Çiğdem Hanım bizzat Yusufeli’ne gelerek yerinde araziyi yerinde gezdi. Bir taraftan da proje firmaları ile yaptığı görüşmelerde gerek Kamu binalarında gerekse de konutlardaki cephe çalışmalardaki daha iyi oraya uygun bir yer yapıya dönüştürülmesi noktasında çalışmalar yapılıyordu.

Cevdet Ağduman: Efendim dış görünüş çok güzel on numara dış görünüş de sıkıntı yok iç mimari fiziki ortamlarda ve balkonlarda kullanılan malzemelerde sıkıntı var,buduruma bir çözüm getirilmeyecekmi?

İsrafil Kışla: Şu anda fiili durumlarda ortaya çıkınca tabii iç mimaride de eksiklikler yanlışlıklar kullanışsız mekanlar varsa yeni projelerde onlar değiştirilir sanırım. Eyüp bey ile halkın talepleri doğrultusunda Milletvekilimiz de proje firmaları ile görüşüp TOKİ ile görüşüp milletin daha memnun olacağı şekilde yeni yatırımları planlarlar bir sıkıntı yaşanmaz inşallah.  

Cevdet Ağduman: Yusufeli ilçemizde bekar esnafımız ve vatandaşlarımız var.Ama bunlar bekar olduğu için hak sahibi değil efendim nedir bu hak sahipliği yeni yerleşim yerinde ev çıkmadı dükkan çıkmadı arsa çıkmadı hak sahibi değil bu konu nasıl çözülecek? İsrafil Kışla: Bekarlıktan hak sahibi olamayan bir iki kişi vardı sanırım.  Cevdet Ağduman: Hayır çok var hak sahibi olamayansa insanımız.

  İsrafil Kışla: Benim bildiğim birkaç kişi vardı.Onların problemi de çözüldü esas oradaki sıkıntı 60 70 civarında daire Menkulü olduğu halde hak sahibi olamayan arkadaşlar var onların sıkıntısını çözmek lazım o konuda bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Milletvekilimiz o konuyla da ilgileniyor belediye başkanımız da konuyu biliyor. Orada mutlaka çözülmesini arzu ettiğiniz,benim de milletvekilliği döneminde hem dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel beyin mutlaka çözülmesi gerekir dediği ve Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak bir yasal düzenleme olarak başlattığımız bir çalışma vardı,o çalışmanın sonuçlanması gerçekleşirse hak sahipliği sıkıntısı ortadan kalkmış olur.  

Cevdet Ağduman: Biz Yusufeli esnafı olarak gariban esnaflarız herkesin sıkıntıları var.Ben geçen yıle Yusufeli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı ile raportaj yaptım da dedi ki 20 milyon para verdim Yusufeli esnafına sadece kooperatif olarak. Yusufeli esnafı ve halkı sıkıntılı esnaf yukarı yeni yerleşim yerine taşınırken,dükkanı değişecek, rafı değişecek,fiziki ortamı değişecek,müşteri profili değişecek bu konuda esnafa taşınma parası adı altında üç beş kuruş katkı olmasını istiyoruz.Bu konuda Yusufeli’ne bu konuda balış açınız,yaklaşımınız ne olur?  

İsrafil Kışla: Her gün bir problem le illaki karşılaşacağız.Bu problemi vatandaşın lehine nasıl çözeriz gayreti içerisinde olacağız,hak ve adalet ölçüsü içerisinde bu taşıma sürecinde Elbette ki bunlar söz konusu olacak daireleri alacakları zaman dairenin konumu iyi yerde olanla dairenin konumu kötü yerde olanın aynı bedeli ödemesi haksızlık olur. Ona da bir çözüm gerekecek. Otel sahibi diyelim binasını kamu ulaştıracak sınız içindeki demirbaş'ı ne olacak bu tarzda her gün yeni bir problem çıkacak oturacağız muhattap larla bu iş nasıl çözülür diye konuşacağız taşınma süreci başladığında,bunlar olacak yani otel yapacak insan için arsa sorunu karşınıza çıkacak ev kiralamak isteyenler için ev sorunu ortaya çıkacak bunlara çözüm bulunacak kendine ev yapmak isteyenler için arsa üretmek lazım o bakımdan yeni rezerve alanlarına ihtiyaç olacak orada. Tarım yapılacak alanlara ihtiyaç olacak,tarım alanlarını devreye sokmak lazım.  

     Hiç derdimiz yok, sıkıntımız yok diyemeyiz. Tabii bunlar büyük bir proje orada. Devletimiz de büyük bir devlet ama şansımız şudur AK Parti iktidarı olmasaydı,ne o temeller atılabilir di ne de o yatırımlar yapılabilirdi.Malum özel de bir kanun çıkarttık Yusufeli ile ilgili hak sahipliği konusunda bu kanunun çıkması mümkün değil yine de hükümetimize güveniyoruz.Eğer hükümetimiz devam ederde bu verdiği sözleri tutar sa yoksa yarın Allah korusun başka hükümet gelse işler değişir.O bakımdan Allah milletimize,devletimize zeval vermesin.

 Cevdet Ağduman: Yusufelili olmak Türkiye'de önemli bir referanstır kredi kartının limiti vardır,Yusufelili olmanın limiti yoktur.Bu kredi her kapıyı açar bunu mirası bize,atalarımız, dedelerizim bırakmış. Biz bunu yaşıyoruz sizde Artvinli siniz aslında bu durum ülkeizin önemli değerlerinden biri.Burada bu insan yapısı devletimiz tarafından korunmalı,bu kültür bu yapı bozulmamalı.Yusufeli insanının durumu konumu ve bu kıymetli statüsü, kültürü özel korunmalı.Burada da Kültür Bakanlığı'na  da önemli görev ve sorumluluk düşmektedir.Bize daha farklı sahip olunması gerekmiyor mu? Çünkü bu ülkemizin değeri.Ben Yusuf elliyim diye konuşmuyorum bunları ne dersiniz?  İsrafil Kışla: Müze konusunda ve bir hasret turizmi konusunda Yusufeli'nin geçmişini yaşatma konusunda pek çok yönüyle çalışmalar olacak inşallah.

Cevdet Ağduman:Efendim bize kıymetli vaktinizi ayırdınız teşekkür ederim.

 

 

Bu haber 245 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6607 0,10%
  • EURO 6,3605 0,11%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!