Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Sanatçımız Zafer Tekgümüş ile Söyleşi Yaptık
Haber Tarihi :02.04.2019
Artvinli sanatçımız Zafer Tekgümüş ile Yusufeli Haber Gazetesi olarak Ankara’ da röportaj yaptık.Sanatçımız yelerde yapılan çeşitli etkinliklere Artvinli değilde genelde dışardan getirilen sanatçıl arın ilimiz ve kültürüm adına doğru olmadığını vurgulayarak etkinliklere davet edilmesini istedi.

Yusufeli Haber: Cevdet Ağduman (Ankara)  

Bugün 4 Şubat 2019 Artvin’imizin kıymetli değerli sesi,yüreği,kültürü her platform da anlatan söyleyen çok kıymetli benimde dostum Artvin’imizin sanatçısı Zafer Tekgümüş ile Ankara’da Leçi Kafe de beraberiz. Tabi çay sohbeti yaptık hal hatır sorduk, güzel bir hasret giderdik.Ama ben dedim ki Zafer beye birde sizinle Yusufeli Haber Gazetesi olarak röportaj yapalım sizi ölümsüzleştirelim çünkü Yusufeli Haber Gazetesi sıradan bir gazete değildir.Kendine münhasır değerleri vardır.Zafer bey önce gazetem hakkında bilgi vermek isterim Gazetemiz 18 yaşındadır.Bu güne kadar çıkmayan sayısı yoktur.Birde Yusufeli Haber gazetesini ciltlettirmişimdir Yusufeli Haber Gazetesinde çıkan her röportaj bilgi belge resim kıyamete kadar tarihin ve torunun elindedir.

       Bunu Yusufeli Belediyesi Adil Özdel Kültür ve tarih araştırmaları merkezi diye bir yer koydu.Oraya bir cildini verdim. Bir ciltte bendedir onu da Yusufeli kütüphanesine v ermeyi düşünüyorum. Diğeri de benim arşivimde kalacak. Yani toparlayacak olursam Yusufeli Haber kutuda,,oşette kolide kalan bir gazete değil.Gazete ile ilgili çok söyleyeceklerim var ama hikayeyi fazla uzatmadan söyleşi yapalım evet Zafer bey zaman ayırdınız röportaj davetimizi kabul ettiniz canı gönülden samimiyetimizle teşekkür ederiz.Bize kendinizi tanıtarak neler söyleyeceksiniz?

Zafer Tekgümüş kimdir.

Zafer Tekümüş: Sizde Ankara’ ya hoş geldiniz.1965 Artvin Şavşat doğumluyum ilk ve Orta tahsilimizi memlekette liseyi Rize de Üniversiteyi de Karadeniz Teknik Üniversitesinde bitirdik.Aynı zamanda öğretmenlik yapıyoruz.1999-2000 yıllarından itibaren de profesyonel anlamda yöresel ses sanatçılığı yapıyoruz.    

      Albüm yaptık,ilk Güzel Artvin’im diye bir eserle ortaya çıktık.Yöremizin türkülerini, folklorünü tanıtmaya çalıştık. Festivaller yapılmaya başlayınca ben bu eksikliği hissettim. Baktım bizim yöre türkülerini dışarıdan gelen sanatçılar doğru dürüst icra edemiyor eksik kalıyor.Dedim ki burada bir eksiklik var.Biz bu işe girelim zaten eğitimimizi de almışız sesimize de güveniyoruz.Böyle bir çalışma yaptık.Bizi de teşvik ettiler sağ olsunlar hemşerilerimiz.

Bu haber 130 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6574 0,04%
  • EURO 6,3610 0,12%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!