Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Türkiye'nin ekonomisi tek kişinin yönetiminde
Haber Tarihi :01.04.2019
Genel Başkan Koçak;Hiçte onların dediği gibi değil. İnsanların evinde bırakın eti sebze bile almakta zorlanıyorlar.Günümüzde menemen yemeği bile lüks hale geldi. Bunlar durup dururken olan şeyler değildir. Türkiye'nin ekonomisine Türkiye'yi yönetenler işbirlikçi oldukları sürece dış Emperyalist Güçler kapitalist dünyanın ülkeleri müdahale edeceklerdir. Onların müdahaleleri sonucu,bugün Türkiye'de tarım bitirilmiş vaziyettedir.Hayvancılık bitmiştir.Tarım ürünleri dışarıdan ithal edilmektedir. Sağ partilerin yıllar içerisinde bunu başarması şaşılacak şey.Dolayısıyla biz bunların bugüne kadar yaptıklarının tersini yaparak Türkiye’nin sonuca ulaşması mümkündür. Tersine ulaşma sorunları çözme olanağı vardır. Bunun yanında Türkiye'de kutuplaştırıcı biri siyaset izleniyor.Toplumda çatışma söz konusu.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağuma  (Ankara)    

Yusufeli Haber Çoruhun Sesi Gazetesi olarak Türkiye genelinde ve Ankara'da röportajlarımız devam ediyor. Şimdi de Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Sayın Turgut Koçak ile beraberiz sayın başkan ile ilkdefa tanışıyoruz. Bizi kabul ettiğiniz kıymetli vaktinizi ayırdınız için çok teşekkür ederim. sayın başkan öncelikle Yusufe Haber Gazetemizi tanıtmak isterim. Yusufeli Haber Artvin Yusufeli ilçesinde tarafımdan kurulmuştur. Gazetemiz 18 yaşındadır. Bugüne kadar çıkmayan sayısı yoktur gazetemizin.Sayın Genel Başkan ben Allah’a inandığım gibi işimede öyle inanıyor ve güveniyorum gazeteciliği çok çok seviyorum.Gerçekten çok seviyorum.İşime aşığım.Sayın başkan Annemin 2012 yılındaki vefatı ile gazetemizin çıkış tarihi aynı güne denk gelmişti. Kurban Bayramı namaz vaktinde annem hayata gözlerini yumdu.Be kardeşlerimden ve aile büyüklerimizden müsade alarak dedimki banan 3 veya 4 saat müsade edin Yusufeli Haberi matbaada basıp çıkarayımda annemizi öyle definedelim.Benim bu isteğim ailemiz tarafından kabul gördü.Annemizin naaşini evde yatırdık bekledi.Gazeteyi basıp çıkardıktan sonra annemizi defnettik. Aile büyüklerimizden ve kardeşlerimden rica ettim üç dört saat içerisinde gazete mizi çıkardım ve annemin defin işlemlerini ondan sonra gerçekleştirdik. Hakikaten bu gazeteyi Yusufeli Haberi çok seviyorum.

     Yusufeli Haber Gazetesinin  bugüne kadar olan tüm sayılarınıciltlettirdim.Yusufeli Belediyesi ta-rafından ilçemizde açılan ’’ Adil Özder Kültür ve Tarih Araştırmaları merkezine verdim.Bir ciltinide hazır bekletiyorum sponsor bulduğumda Yusufeli Kütüpha nesine verecem.Diğer bir ciltide gazetemizin arşivide  olacak.  Yani Yusufeli Haber Gazetemizde çıkan haberler,röportajlar,reklamlar ve yayımlanan herşey kıyamete kadar tarihhin ve torunlarımızın elinde olacak. Yusufeli Haber'in 18 yıllık arşivini yarısını okuyan Doçentlik tezini hazırlar.Arşivin tamamını okuyan ise Profesörlük tezini hazırlar. Başka bir yerde kaynak aramasına araştırma yapmasına gerek yoktur.Bunun altını çizerek söylüyorum.Reklam falan yapmıyorum.Yusufeli Haber yerel olmasına rağmen böyle bir gazetedir. Gazetemiz ayrıca İSSN numaralıdır.Yani şu anlama geliyor Yusufeli Haberde çıkan bilgi belge her hangi bir mekala vb.kaynak olarak gösterilebilir.

    Sayın Genel başkan biz gazetemizi nacizhane tanıtmış olduk.Şimdide sizleri tanıyalım sayın Genel başkan?. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Turgut Koçak: Sayın Ağduman ben kendimi anlatırken daha çok siyasi yönlerimle anlatıyorum. Ben geçmişte sağlıkçı ve öğretmen olarak çalışmış bir insanım. Ama daha çok siyasi yönüyle öne çıktığım için kendimi o yönlerimle ifade ediyorum.Biz 1974 yılından önce bir grup arkadaşla birlikte Türkiye Sosyalist İşçi Partisi nin kuruluş çalışmalarını başlattık. Dolayısıyla 1974 yılında 15-16 Haziran işçi direnişinde işçi direnişine denk gelen bir tarihte Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’ni kurulduk. Bu partiyi kurarken dedik ki bu ülkenin üretimde yeri olan işçi emekçisi çalışan insanlar var. Bu insanların çok büyük sorunları var. Bu sorunlara ancak kalıcı çözümleri sosyalist bir düşünce ile hareket eden siyasi bir parti çözüm getirebilir dedik.   Türkiye Sosyalist İşçi Partisi 1974 tarihinde siyaset sahnesine çıktı. 1974 Tarihi Türkiye politik hareketi tarihinde çok önemli bir dönemi anlatır. Çünkü bu ülkenin insanları o dönemde büyük karmaşalar yaşamış çatışmalar olmuş insanlar canından olmuş dolayısıyla böyle bir karmaşada dış güçlerin de müdahalesiyle 12 Eylül 1980 darbesi gerçekleşmiş. Biz bu darbeyi ilk günden itibaren faşizm olarak değerlendirdik.

        Dolayısıyla faşist diktatörlük hiç kuşku yok ki bu ülkenin ilerici devrimci demok rat,sosyalist insanlarına yönelik büyük baskılar gerçekleştirildi. işkenceler oldu birçok insan idam sehpasına gitti.Tabii biz bunları hiçbir şekilde unutmayacağız. Hepimizin bildiği gibi 12 Eylül darbesini gerçekleştirenler için ABD darbeyi gerçekleştiren ler bizim uşaklarımız demiştir. Bu gerçekten alçaltıcı bir durumdur.Ne demek Türkiye ordusunun en tepedeki insanlarına bizim uşaklar diye hitap etmek ne demek.1980 darbesinden sonra tüm partiler gibi Türkiye Sosyalist İşçi Partisi de kapatıldı. Ancak bu partiyi kuranlar olarak bizler dedi ki.Bu partinin  üyelerin den yöneticilerine kadar yüreğinde ve beyninde kapatamayan insanlar var olduğu sürece bu partiyi hiçbir güç kapatamaz kapatmaya gücü yetmez.3 Ocak 1993 yılında 1.kongre ile Türkiye Sosyalist İşçi Partisi açık siyaset alanına taşınmıştır.Ben genel başkanlığı ilk kez o dönemde üstlendim. Partimizin Türkiye Sosyalist hareketi içerisinde çok önemli bir yeri vardır. Belki de Türkiye tarihinde ilk kez kendi sürekliliğini her koşulda devam ettirmiş bir partidir.  

      Bu partinin genel başkanlığını yapan bir insan olarak diyorum ki gerçekler bundan ibarettir. Türkiye o günden bu güne az şeyler yaşamadı.Türkiye'yi bugüne kadar sol Demokrat ilerici diyebileceğimiz unsurlar yönetmiş değil.Buna rağmen bütün sağ iktidarlar sanki Türkiye'yi yönetenler sosyalistlermiş,solcularmış,ilericilermiş, devrimcilermiş gibi davranıp kendileri iktidar oldukları halde muhalefetlermiş gibi devrimcilere yönelik eleştiriler de bulundular. Oysa Türkiye'yi hiçbir dönemde sosyalistler, ilericiler yönetmedi. Türkiye'yi bugünkü geldiği noktaya da sosyalistler, ilericiler, devrimciler getirmedi. Bugün Türkiye'nin geldiği ekonomik yıkım ortamına baktığımız zaman, bu ortamda Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin ya da Türkiye sol hareketi içerisinde yer alan bütün diğer sol kesimlerin hiçbir rolü yok.    

    Bugün Türkiye ekonomik bir çıkmazın içerisinde. Döviz yükselmiş vatandaş temel gereksinimlerini karşılayamıyor. Üretim yok tarım ölmüş,sanayi durmuş,insanlar işsiz,çalışanlar ise işten atılmak tehdidi ile karşı karşıya.Erdoğan bir keresinde şöyle diyor. İnsanlar çok fazla et yedikleri için et fiyatları fazlasıyla artmış vaziyette. Arkasında Tarım Bakanı da aynı şekilde konuştu.Ama bizde bu ülkenin insanlarıyız.Bizde bu memleketin gerçek halini biliyoruz. İşçinin,emeklinin,dar gelirlisinin evinde neler pişiyor neler yeniyor iyi kötü biliyoruz. Hiçte onların dediği gibi değil. İnsanların evinde bırakın eti sebze bile almakta zorlanıyorlar. Günümüzde menemen yemeği bile lüks hale geldi.Bunlar durup dururken olan şeyler değildir. Türkiye'nin ekonomisine Türkiye'yi yönetenler işbirlikçi oldukları sürece dış Emperyalist Güçler kapitalist dünyanın ülkeleri müdahale edeceklerdir. Onların müdahaleleri sonucu,bugün Türkiye'de tarım bitirilmiş vaziyettedir.Hayvancılık bitmiştir.Tarım ürünleri dışarıdan ithal edilmektedir.  

     Sağ partilerin yıllar içerisinde bunu başarması şaşılacak şey.Dolayısıyla biz bunların bugüne kadar yaptıklarının tersini yaparak Türkiye’nin sonuca ulaşması mümkündür. Tersine ulaşma sorunları çözme olanağı vardır. Bunun yanında Türkiye'de kutup laştırıcı biri siyaset izleniyor. Toplumda çatışma söz konusu. Bunun sebebi sağ iktidarlar kendi düşünce sistemleri ile ülkeyi yönetememelerinden kaynaklanmaktadır.Toplumun gereksinimlerini karşılayamayan iktidar toplumu uyutma yoluna gitmişlerdir.Bugün pek çok insan iktidarın yönlendir mesi ile Parti taraftarlarının düşmanlık seviyesine indirgenmiştir. Bugün sağ iktidarlar suç örgütlerini bile kendilerinden sayacak kadar ileri gitmişlerdir.Örneğin bir mafya lideri olarak ismi duyulan kişi rahatlıkla meydanlara çıkabiliyor kan dökmekten söz edebiliyor silahlanma çağrısı yapabiliyor.

 Cevdet Ağduman: Birde burada Türkiye’mizde ben değişik illere gider röportaj yaparım geçen yılda ben Gaziantep’teydim Kilis’teydim hatta Afrin’e gidecektim gidemedim.Ülkemizdeki  4 milyon Suriyeli ve bunlara 35 milyar doların üzerinde para harcandı. Birde Suriyelinin Türk vatandaşından hastahanede,postahaned vs.öncelikli hakları var. Ayrıca 53 bin Suriyeli'nin oy kullanma hakkını nasıl değerlendiriyorsunuz.Bu doğru birşeymidir? Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Turgut Koçak: Bir ülke barış içerisinde yaşamak istiyorsa komşuları ile iyi geçinir.Bugün Ortadoğu'da oynanan bütün oyunların başında ABD ve diğer emperyalist ülkeler yer almaktadır.Ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte davranıp Suriye'nin iç işlerine karışmak orada ki terör örgütlerini sahaya salmak kentleri yıkmak insanları katlederek barış ve huzur ortadan kalktı.Bugün ülkemizde 4 milyon Suriyeli var hangi ülkeye giderseniz gidin bu kadar çok göçmeni yabancı ülkelerde bulamazsınız.Türkiye kendi vatandaşına yardım edemezken bu kadar göçmenin ihtiyacını nasıl karşılar.

   Üstelik onlara kendi ülkemizde bir takım öncelikler veriliyor sizinde bahsettiğiniz gibi.Ayrıca Türkiye' deki sinemaya grupları Kar etmek adına Suriyeli göçmenler çalıştırı yor sosyal güvenceleri de yok. Ayrıca Türkiye'nin bozulmuş olan siyasi ortamında,bir de Suriyeliler ri Yurttaş olarak alıp oy kullanır hale getirirseniz sistemi hepten bozmuş olursunuz.Bir zamanlar iktidar partisi meydanlara çıkıp Diyarbakır’ı 5 yıldızlı kent yapacağız ondan sonra ben BOP eş başkanıyım diyen kişi o bölgelerde olup bitenlerin dolaylı dolaysız aktördür.

       Bizim için dost bildiğimiz Libya artık tarihten silinmiştir.Bugün Libya halkına yaşa mış olduğun rezilliğin Türkiye’ye yansımaması düşünülemez.Ceyda Duman konuşuyor Sayın başkanım bir de başkanlık sistemine geçince koalisyonlardan kurtulunca tek başına yönetim olursa,tabiri caizse Türkiye'yi uçuracağız denildiği bu konuda neler söylemek istiyorsunuz adam konuşuyor şimdi bakın bir vatandaş haklı olduğu halde hakkını alamayacağını düşünüyorsa o ülkede hiçbir şey düzelmez.           

                              ’’Bugün Türkiye ekonomik bir çıkmazın içerisinde’’ 

   Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Turgut Koçak açıklamaları şöyle sürdürdü: Kahkahalarla on binlerce insan işinden olmuş.Bu insanlar başka yapacak iş bile bulamamak da.Türkiye'de öyle bir adalet mekanizması olur mu.İki tanesi şöyle dedi. Biz bir tane OHAL Komisyonu oluşturduk,bu insanları suçsuzsa,eğer tekrar görevlerine iade edilecekler.OHAL komisyo nu her iki buçuk dakikada bir kişi hakkında karar verme süresi var böyle bir şey olmaz. 2 Dakika içerisinde bir insan hakkında karar verilemez.Dolayısıyla,bu komisyonla, bu kafa ile haklı oldukları halde on binlerce insan mağdur etmiştir.Türkiye'nin sorunları bu şekilde daha karmaşık hale gelmektedir.

 Türkiye'nin ekonomisi tek kişinin yönetiminde.Türkiye tamam iyice batmaktadır,sosyal durumu sarsılmıştır.Kimsenin,kimseye güveni kalmamıştır.Türkiye'nin Beka sorunu varsa bunu 17 yıldır yönetimde olan kendileri yapmıştır. Bunlar iktidardan gittikleri zaman hesap vereceklerini bildikleri için Beka sorununu da kendileri yaratıyorlar. Sözün Özü Türkiye'deki sorunlarım nedeni Türkiye'deki kapitalist yönetimdir.Kapitalist sistemdir. Bunun yanına bir de Türkiye'yi yöneten iktidar anlayışını koyduğumuz zaman sıkıntılarımızın katmer leneceği kesindir.

Cevdet Ağduman: Sayın Genel Başkan Türk seçmenine neler söylemek istersiniz?

Turgut Koçak: Gönlümüzün istediği şudur;Biz isterdik ki parti olarak dört başı mamur derler ya öyle bir seçenek sunalım.Bu seçeneği çeşitli nedenlerden dolayı suna bilmiş değiliz.Dolayısıyla biz ekonomik olarak yeterince örgütlenmiş olamadığımız için bunu üzülerek söylüyorum halkımızın karşısına tam anlamıyla çıkamıyoruz.Bununla birlikte elimizden geldiğince,hedef göstereceğimiz yerlerde bu ülkenin emekçisi ne diyoruz ki bilerek ve isteyerek yapıyoruz bağımsız aday gösteriyoruz diyoruz ki bu bağımsız adayı sosyalisttir belediye başkanı olduğu zaman yapacakları işler bizim aynamız dır. İstiyoruz ki Türkiye'nin her tarafında bu seçeneği sunalım.Eğer Türkiye'nin her tarafında böyle bir seçenek sunamıyor sak,o zaman bizim dışımızda kendisini demokrat olarak ifade eden hak ve özgürlükler yakın duran unsurlara oy verilmesini istiyoruz sözünü ettiğimiz bu unsurlar içerisinde iktidar partisi yok.MHP yok CHP'nin de bu süreçte yüzünü sola dönmesi gerekmektedir sağa dönmüş olması Türkiye'de büyük bir problemdir. Bu yüzden Türkiye'nin her tarafından CHP ‘yi verilecekoyların büyük bölümü büyük sorunları bulmaktadir.  

  Buna rağmen biz diyoruz ki Ankara'da CHP kazasın, İstanbul 'da CHP kazansın, İzmir'de CHP kazansın ama biz kendimizi ifade ettiğimiz yerde de Hedef olarak kendimizi gösteririz. Dediğim nedenlerden dolayı bir seçenek olarak kendi eksiğimizi dile getirdim tam seçenek olarak çıktığımız her yerde biz varız deriz.  

    Cevdet Ağduman: Sayın Genel başkan varsınız dediniz ama Türkiye'nin neresinde varsınız kaç ilde ilçede teşkilatınız var?

 Turgut Koçak: Bir Sosyalist Parti seçimlerde aldığı oy o partinin gerçek oyunu ifadee etmez.Neden etmez onu bir açıklığa kavuşturmak lazım.İnsanlar şöyle düşünüyor;Biz sizi seviyoruz ama size oy vereceğiz ama size versek oyumuz boşa gidecek. Dolayısıyla bizim oyumuza sanki engel koyuluyor.Bugün boşa gidiyor yarın boşa gidiyor sağ partilere ya da kendisi için kurtuluşu olmayan partililere insanların oy vermesi zaten oyunun boşa gitmesi anlamına gelir.   Bir kez de bu ülkenin işçileri,emekçileri,çalışanları,namuslu insanları deseler ki biz boşa gideceğini de düşünerek de oyumuzu Sosyalist partilere veriyoruz deseler gerçekten Türkiye'nin rengi değişecek Yarının da önemli değişiklikler olacak yani.Bizim seçimlere girdiğimiz yerde aldığımız oy gerçek anlamda bizim gücümüzü ifade etmiyor şunu da söyleyeyi.  

       Bu konuda Türkiye Sosyalist İşçi Partisi kaç ilde örgütlü dediniz Türkiye Sosyalist İşçi Partisi 7 ilde örgütlendi.Bir o kadar da ilçesinde örgütlüdür. Türkiye Sosyalist İşçi Partisine 2000 yılında operasyon çekildi.Bu operasyon bizimle hiçbir alakası olmadığı halde Parti basıldı.Biz ceza aldık düşünün ben 2000 yılında içeri girdim 6 ay sonra serbest  kaldım sonra mahkemeler devam etti.Ceza aldım 2007 yılında bitti.

Cevdet Ağduman: Ne kadar ceza aldınız efendim?

 Turgut Koçak: 3 yıl 9 ay ceza evinde kaldım.şimdi Parti hakkında 2 tane dava açıldı.O iki tane kapatılma davası yüzünde partimizin Kurulu birçok örgütünü kapatma durumunda kaldık Bunu anlayacak şimdiden Anayasa Mahkemesinde Türkiye Sosyalist İşçi Partisi nin kapatılması ile ilgili davada savunma görevi yaptım.Orada da partinin kesin kapatılacağını düşündüm orada da beni ilk kez şaşıran bir şey oldu .Ben daha önce pekçok devlet güvenlik mahkemeleri nde sıkıyönetim mahkemeleri nde yargılanmış insanım kavga ede ede dövüşe dövüşe söylüyorsunuz Söyleye ceklerini ve o mah kemelerde anayasa mahkemesinde Türkiye Sosyalist İşçi Partisi savunurken bir kez sözüm kesilmedi.Sadece dinlendi.Ben oy vemeyi düşünüyorsam onu söyledim o mahkemenin öyle bir özelliğine tanık oldum ve öyle bir özelliğe Tanık olduğum için tarihi geçsin diye şu sözleri de söyledim.  

     Dedim ki Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'ni Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığın kapatılması gereken bir örgüt suç odağı haline gelmiş bir örgüt olarak gösteriyor Türkiye Sosyalist İşçi Partisi ve sosyalistler ri genel leyrek söyledim ve sosyalistler bu ülkenin vicdanıdır dedimkLapatıldığında aynı zamanda bu ülkenin vicdanının üzerine de bir perde indirilecektir dedim.   Ama madem ki biz bir suç odağı olarak tanımlanmıştır. Ben bu şekilde tanımlanmamış doğru değildir dedim,ama size suç O da onun ne olduğunu açıklayayım dedim yine sözümü hiç kesen olmadığı için dedim ki Kuzey Irak'ta 12 tane askerin kafasına çuval geçirildiğinde o zaman Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı askerini savunacak yerde bu çuvalların hesabını soracağız bu Münferit bir olaydır.

   ABD'nin çuval geçirme eylemini bir Genelkurmay Başkanı savundu ben dedim ki Suç odaklı mı arıyorsunuz Hilmi Özkök tarafındaki kişilerdir suç ortağı bir insanın hakkında dolandırıcılık hırsızlık yolsuzluk davası açıldı buna deriz ki aslında bir rastlantı  ama 52 tane yolsuzluk vesaire nedeniyle dava açılan bir insan hakkında ne düşünürsünüz o insan bir dönem İBB Başkanlığı yapmış sonra Başbakanlık yapmış. 52 tane yargılandığı dosya var suç odağı mı arıyorsunuz 52 tane yolsuzluk davasından yargılanan adamdır suç odağı ve Türkiye Sosyalist İşçi Partisi kapatılmadı.  

Cevdet Ağduman: Sayın  Genel Başkan toparlayacak olursak son sözlerinizi alabilir miyi ?

Turgut Koçak: Sonuç olarak söyleyeceklerimi zaten konuşmamın çeşitli yerlerinde söyledim. Dünyada ve Türkiye'de artık Kapitalizm bitmiştir öyle bitmiştir ki dünyanın bütün mazlum haklarını artık kapitalist Emperyalist sistem tehdit eder hale gelmiştir. Düşünün Venezuela diye bir ülke var ABD silahlı güçleri ile ihlal etmekten söz ediyor seçilme miş Bir adamı seni diyor geçici başkanı ilan ettim senin tahmin ettiğin adamları şu ülkelere atacağım.

    Venezuela'nın gelirlerini de sana devrediyorum istediğin gibi harcaya bilirsin.Şimdi Emperyalist kapitalist Dünya Mazlum bütün dünya ülkelerin iyi böyle tehdit eder ve mazlum ülkeler de böyle bir durumla karşı karşıya iken onların Kurtuluş seçeneği sosyalizm dir Türkiye Sosyalist İşçi Partisinin de varlık nedeni sosyalizmi gerçekleşmesidir teşekkür ediyorum.  Cevdet Ağduman: Efendim bize kıymetli vaktinizi ayırdınız çokteşekkür ederim.Sağolun.      

             

Bu haber 112 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6574 0,04%
  • EURO 6,3610 0,12%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!