Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Bursa'da Artvinli olmak farklı bir durum
Haber Tarihi :01.04.2019
Yusufeli Haber Gazetesi olarak Türkiye seyhatımız devam ediyor.Bu çerçevede Bursa Dünya Artvinliler Fedaresyonu Başkanı Adil Yavuzarslan ile Av.Erdinç Torun ile 16.2.2019 Yusufeli Habere söyleşi yaptık.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman (Bursa)

   Bugün 16 Şubat 2019 Bursa dayız Yusufeli haber gazetesi olarak Ankara'da ki röportajlarımızı tamamladık akşam Bursa'daki Artvinliler Vakfı'na katılmak üzere Bursa'ya gelip burada toplantıya katıldık naçizane bir şiir okuduk Bir de konuşma yaptık Adil Yavuzarslan ile de  akşam tanıştık Bize kendinizi tanıtır mısınız? Dünya Artvinliler Federasyonu Başkanı Adil Yavuzarslan: Ben öncelikle bizleri ziyaret etmeniz den dolayı Yusufeli Haber Gazetesine teşekkür ediyorum Ben Artvin'de doğmuş tahsilimi İstanbul'da devam etmiş Bursa'da da yaklaşık 29 yıllık dernekçilik hayatım var akşamki gitmiş olduğunuz Artvin Vakfı'nı Kuran 12 kişiden biri benim ilk Bursa'da Çorumlular Kültür ve Dayanışma Derneğini kurdum.    

        Ardından Bursa düğün salonları Derneği'nin başkanlığını yaptım. Akabinde Bursa Emlakçılar Dernek başkanlığını yaptım.Şu anda hem Yıldırım Derneği'nin başkanlığını hem Dünya Artvinliler Federasyonu 'nun başkanlığını yapmaya devam etmekteyim.

 Cevdet Ağduman: Peki bu kadar sivil toplum kuruluşlarına başkanlık yaptınız,kuruculuk yaptınız nedir amacınız Ne yaptınız ne yapmayı düşünüyorsunuz şöyle bir özetlersek?  Adil Yavuzarslan: Az önce de belirttiğim gibi tahsil hayatım İstanbul da geçti.Biz Artvin'i her zaman özledik doğduğumuz yere verdiğimiz önemin aynısını doğduğumuz yere de vermek kaydıyla oradaki gelenek ve göreneklerimizi buradaki insanlarla paylaşmayı hedeflemiştik.Şu ana kadar da bunu başardık.Hedeflerimize ulaşmadıksa da ulaşmaya doğru gidiyoruz. Cevdet Ağduman: Federasyona bağlı kaç Dernek var?

 Adil Yavuzarslan: Bize bağlı 11 tane derneğimiz var.İnşallah bu artarak devam edecektir.

Cevdet Ağduman: Federasyon olarak ekonomik,sosyal anlamda neler yapıyorsunuz ne gibi sosyal faaliyetleriniz var Artvin niye nasıl yardımcı oluyorsunuz ekonomik ve sosyal anlamda neler yaptınız? Neler yapmayı düşünüyorsunuz onlardan da bahseder misiniz?

 Adil Yavuzaslan: Bursa'da şu anda 3 tane federasyon var.Amacımız bir Konfederasyon kurmak.Artvin Kafkas Federasyonu,Artvin Dernekleri Federasyonu ve Dünya Artvinliler Federasyonu.Şimdi Konfederasyonu kurmak için malzemelerimiz hazır ama karışımını yapamadık henüz. İnşallah bunu yapacağız faaliyetle rimizin içinde bugün 5’ni yapacağımız toplu sünnet şölenleri gerçekleştiriyoruz.Ne kadar gariban kişiler varsa onlara ulaşıyoruz ve onların sünnetlerini şölenle taçlandırıyoruz.Elimizden geldiği kadar.Dar gelirli insanlarımıza Ramazan'da gıda paketi yapıyoruz. İşsiz olan arkadaşlarımıza da Elimizden geldiği kadar iş temin etmeye çalışıyoruz. 3 Tane Federasyon olması nedeniyle de Artvin'in Kurtuluş gecesini Artvin Kafkas Federasyonu her yıl yürütmektedir iş bölümü yapmış bir şe kilde devam ediyoruz.Ayrıca kadınlarımıza çini kursu verdik saz kursu veriyoruz,hepsini hatırlayamadım bir dünya kurslarımız var. İnşallah bu şekilde devam edecek.

 Cevdet Ağduman: Sayın Başkan 3 tane Federasyon var dediniz bu üç Federasyonun karşısında yanı dışında kaç Dernek var biliyor musunuz?

 Adil Yavuzarslan: Şu an Bursa'da Artvin'e ait 63 tane derneğimiz var. Biz daha geç kurulduğumuz için ve adımızın Dünya Artvinliler Federasyonu olması nedeniyle Trabzon'daki Artvin değneği, Gölcük'teki Artvin Derneği, İstanbul'daki Artvin Derneği de bize bağlı. Allah nasip ederse bir tane Batum'da teşebbüsümüz olacak,bir tane Almanya'da teşebbüsümüz var.İnşallah onları da bitireceğiz adımıza layık bir şekilde Dünya Artvinliler Federasyonu olarak hizmet vereceğiz.

Cevdet Ağduman: Evet sayın avukat bey sizinlede ilkdefa tanışıyoruz sizi tanıyalım ofisinizde bize yer verip ayrıca zaman ayır dığınız,çok teşekkür ederim bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız ?

Av.Erdinç Torun: Artvin Şavşat doğumluyum 25 yıldır Bursa'dayım daha çok Dernek faaliyetlerine katılmak istiyorum.Hatta Şavşatlı lar Derneğinin kurucularındanım. Aslında amacım çoğunluğun gücünü toplama mantığıdır sayısal olarak burada Artvinli kültürlü ve insan sayısı çok.

 Cevdet Ağduman: Bursa'ya Burtvin diyorlar,tahminen ne kadar Artvinli var tahminen burada?

 Av.Erdinç Torun: Bu konuda ikiye ayırmak lazım 1877Savaşı'ndan sonra göçenler Bir de 1960 ve sonrasında gelen insanlar kültür olarak yakınlar ama  93 muharcirleri eğitim olarak bizden biraz geriler onları da eklediğimizde aslında çok iyi bir yerdeyiz.Kültürel olarak, insan olarak,hatta Artvinli olmayıp da Artvinliler tanıyan birçok insanın ben Artvinliyim diyebildiklerini görüyorum Artvinliler ekonomik olarak pek güçlü değiller kültürümüzde bile eksiklik var bunun kaynağı da muhtemelen Türkiye'nin doğu ucunda olmamız. Suriyeliler birliği ile o zaman ticaretin olmaması nedeniyle Sanayi ve Ticaret gelişmemiş olması,bir de memur kültürünün memur sayısından kaynaklanır.    

    Bursa'da yaklaşık 500 binin üzerinde Artvinli var bir ara 600 bin falan deniyordu bunu nüfus kayıt örneklerine bakarsan yok ama kendisini Artvinli hisseden yaklaşık 600 bin kişi vardır. Fakat ekonomik bazda bu nüfusa oranla gücümüz çok az siyasi olarak fena değil bir miktar birlikleri yapabiliyoruzAncak biraz da özgüvenden kaynaklı herkes kendi doğruların içerisinde koşan insanlarız bazen birliktelikleri zorluyor ama bu kadar kusurun olması da normaldir. Bursa'da Artvinli olmak farklı bir durum. Ben İzmir'de kaldım Üniversite eğitimini İzmir'de yaptım.İzmir Türkiye'nin en Avrupa'yı kentidir, kültürel olarak.Bursa'ya geldiğimde tabii biraz geri,eğitim standartları oldukça düşük ancak tanıdık bir camia vardır adresini bilmesem de birçok yere gidebiliyorum hatta kendi köylülerinden ziyade buradaki köylüleri mi daha çok görebiliyorum.Bir miktar feodal yapı faydalarını da görüyorum iyi tarafı olumlu mahalle baskısı oluşturuyor. Mahalle baskısının olumsuzu da var ama belli değerleri korumak zorunda hisseden insanlar korumuş oluyor,bozulmalar da oluşuyor.  

      Bu da iyi bir şey belli değerleri taşıyoruz.Oysa bu değerler yok olalı 20-30 sene oldu ama biz birbirimizin sözüne rahatlıkla güvenebiliriz. Armutlu hemşirelerden oluşuyor.Bu diğer bölgelerden de mutlaka vardır ama,biz de bunun çok olması bize gurur veriyor.

 Cevdet Ağduman: Benim ağabeyim Ahmet Ağduman Tekirdağ’a yerleşti emekli öğretmendir.Not tutarak arıcılık yapıyor.Arıdan onun gibi anlayan dünyada az olur. 30 Sene onunla birlikte çalıştım,45 yıldır aralıksız yazarak arıcılık yapıyor.Demin konuştuk da genel hayattan yaşamdan bahsetti de dedi ki ben buradaki Tekirdağ'da dostlarıma diyorum ki ,toprağı Tekir dağ'dan alacaksınız insanı da Artvin'den.

Av. Erdinç Torun: Her şehrin bir kültürü vardır.Bursa'da eski Bursa eski Bursa kültürü dejenere olmuş Artvinliler den kaynaklanmadığı bu dejenere diğer bazı illerden gelenlerin kültürel düzeyi çok düşük olduğu için o eski Bursa imajı yok oldu.Eski Bursalılar yok elimden geldiğince Artvinliler onların yerini dolduruyor doldura bildikleri kadar. Ben İzmir'de kalıyorum bir iş yerimiz vardı işyerimi bir tane genç kızımız geldi İzmirli gibi giyiniyor iş arıyordu nerelisin diye sordum İzmirliyim dedi ama İzmirli olmadığını anladım Muhtemelen de bir kürt asıllı aileden geliyor biraz daha kurcaladım ve inceledim ki 4 aydır Ağrı'dan İzmir'e geldiklerini öğrendim.Bu kız İzmirli olmaya çalışıyordu. Ama gel gör ki,Bursa 'da 60 yıldır yaşayan insanımıza soruyorum nerelisin diye Artvinliyim diyor.Bursa kent kültürlü dejenere olması ve Artvin kültüründen daha üstün durumda olmaması yüzünden insanlarımız Bursa'da değiller Artvin'in olmaya devam ediyorlar.

Cevdet Ağduman: Demin burada Artvin'in ekonomik sosyal ticari faaliyetinin söylediniz.Peki Artvinli siyasi olarak nerede Bursa'da yani orada seçmede seçilme de Bursa'da Artvinli ne yapıyor gücünü nasıl ortaya koyuyor?  Av.Erdinç Torun: Son döneme kadar güçlüydü.Hatta birçok yerden güçlüydü sayısal olarak Erzurum lularda,Muşlular da çok kalabalıktır.Ama bizim eğitim avantajına kaynaklı Belediye Başkanı bakan ve milletvekilleri ile faklı fazlamız vardı.Ama son seçimlerde partilerin artık Artvinliye ihtiyaç duymamalarından mı kaynaklanıyor bilmiyorum o potansiyelimizi kaybettik orada da birkaç neden var. Artvinlerin hem eğitimli hem eğitim siz kesimleri buraya gelmiş. Samsun'a giderseniz Samsun'da eğitimli kesimler orada birliktelik çok daha yüksek çünkü ortopedi yüksek insanlarda Bursa'da ise 2 kategori bir arada Bu da ortak Paydayı azaltıyor ve bunun için siyasi birliktelikler zorlaşıyor

Cevdet Ağduman: Sizin federasyondaki göreviniz nedir Onu da söyler misiniz?

Av.Erdinç Torun: Ben Dünya Artvinliler Federasyonundagörev e sorumluluklarımız var.

Cevdet Ağduman: Benim soramadığım,sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı toparlayacak olursak? Av Erdinç Torun: Biz öncelikle eğitim konusunda bir yerde  olmak için gayret sarf etmeliyiz.Eğitimin ürünlerini de zaten daha sonra görürüz burada vakfın potansiyel  gücü var.Ancak potansiyeli harekete geçirecek insanımızda maya yok.Bizim de kültürümüz memur kültürü.O yüzden bazı şeyleri aşamıyoruz.

        Ama zamanla aşağı çağımıza inanıyorum birlikten aslında çok büyük kuvvetler doğar bu kesin.Hatta bu konuda şöyle bir düşüncem var en fakir bir ülke bile birlik olursa dünyada en büyükler ile rekabet edebilecek düzeye 40 yılda gelebilir.Bunun örneklerinden bir tanesini Atatürk yapmıştır 15 yılda bölgenin en büyük gücü haline gelmiştir ölmeseydi keşke.

Cevdet Ağduman: Efendim ben çok teşekkür ederim Çok güzel şeyler söylediniz Sayın Adil başkan sizden de son cümlelerinizi alacak olursak neler söylemek istersiniz?

Adil Yavuzarslan: Çok kısa iki noktaya değinmek istiyorum birisi burada faaliyetleri yaparken gençlerimize kötü alışkanlıklardan kurtarmak için otür alışkanlıklara yönlendirmemek için tiyatro faaliyetlerimiz vardır federasyonumuz adına Bir de siyasi konuda sayın avukatımın da dediği gibi önceden çok aktif olmamızdan rahatsız olan bazı kurum ve kuruluşlar Artvinli leri tamamen azınlık duruma düşürmek için büyük bir çaba harcama içerisindeler.  

   Biz biliyoruz ki Artvinliler Bursa'da nüfus olarak 1.sıradadır. Ancak valiliğin yapmış olduğu istatistiklere göre bizi 5.sırada.Hatta ve hatta Samsun nüfusunun da altında gösterilmiştir.Bu tamamen siyasidir neden gösterilmiştir daha önce de dediğimiz gibi daha önceki Siyasette aktif olmamızdan kaynaklanmaktadır.Yıldırım Belediye başkanı Artvinli idi Büyükşehir Belediye Başkanı Artvinli idi emniyet müdürümüz Artvinli idi ve şu an bunların hiçbiri Artvin'in olmadığı gibi bizi de 5.sıraya koyup baypas ettiler. Dolayısıyla siyasi partiler geliyor.O istatistiklere göre karar veriyorlar.Oysa Sayın avukatım bir noktaya daha da inmişti 4 ay içinde İzmir'li olmaya çalışan bir insanımızın karşısında 100 yıl geçmiş olmasına rağmen hala Artvinliyim diyebilen bir topluluğuz var,bu istatistik nasıl yapılıyor.    

     Mesela benim kaydım Artvin'de hanımın kaydı Artvin'de üç çocu ğun Bursa'da yani Benim üç çocuğum da Bursalı olarak gösterilmiş ama benim çocuğum Artvinli ben onu Artvinli gibi yetiştirdim. Bunun baz alınması gerekir bundan sonraki çalışmalarımızda,bu doğrul tuda yoğunlaştırırsak inanıyorum ki bundan sonraki seçimlerde de eski yerimize geleceğiz diye düşünüyorum Ben tekrar bu röportajı için sizlere teşekkür ediyorum işlerinizde başarılar diliyorum.

Cevdet Ağduman: Efendim bize kıymetli vaktinizi ayırdığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.

Bu haber 150 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6637 0,15%
  • EURO 6,3583 0,07%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!