Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Hasan Ekinci;Benim Selamımla Artvinlinin Devlette İşi Görülürdü
Haber Tarihi :31.03.2019
Artvin’in duayen siyasetçisi eski milletvekili ve Orman Bakanı Hasan Ekinci ile Yusufeli Haber Gazetemize Röportaj yaptık.Ekinci,siyasi dönemine 14 bin Artvinliye çeşitli yerlerde iş ve aş kapısı oldu.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman (Ankara)

    Yusufeli Haber Çoruhun Sesi Gazetesi’nin kurucu imtiyaz sahibi Cevdet Ağduman  olarak her yıl düzenli olarak Türkiye genelinde bir çok illere ve ilçelere,yerleşim birimlerine giderek çeşitli haber, röportaj,kısa söyleşiler,vb.gibi temeli bilgi ve tecrübelere dayanan çalışmalrımızı sürdürüyoruz.  Tabi bu seyahat çerçevesinde birçok kişiler,siyasiler,gazeteciler, bürokratlar,sivil toplum kuruluşlarıyla vs.röportajlarımız olduğu için bunları zamana yayarak okuyucularımızla buluşturuyoruz.  

 Röportaj tarihlerimize bakıldı ğında sizlere çok zamanıda geçmiş gelebilir,çok süre olmuş ta diyebilirisiniz haklı olarak.Ama bu çalışmamızı ancak sırasıyla yazarak siz değerli okuyucularımıza ancak bu şekliyle ulaştırabiliyoruz.Anlayışınız için peşinen teşekkür ederim. Yusufeli Haber Gazetesi olarak,Ankara'da çeşitli kurumlarla,siyasilerle röportajla rımız devam ediyor.  Şimdi de Artvin'in duayeni,eski siyasetçisi dönemin Orman Bakanı Hasan Ekici'nin Ankara’da ofisindeyiz.Sayın Bakan bize kıymetli vaktinizi ayırt ettiğiniz için teşekkür ederim.Buradan Artvin’e,Yusufeli,Hopa,Borçka ya, Murgul a, Şavşat a,Ardanuç a, Arhavi’ye selamınızı götürmek istiyorum Türkiye'nin şartları malum üzülüyoruz çok da soru cevap şeklinde sormak istemiyorum. Artvin’e olan yüreğinizi, değerlendirmenizi,söylermisiniz?  

Artvin  eski Milletvekili ve  Orman Bakanı Hasan Ekinci: Dediğin gibi bu vesileyle Artvin ve Bursa'daki hemşerilerime selamlarımı sevgilerimi söyleyin Ben çeyrek asır milletvekilliği ve Bakan olarak Artvin'e hizmet ettim ve Türkiye'de 2 milletvekili çıkarıp da çeyrek asır seçilen kişi bir partide yoktur. Yeni seçilip de gelir gelmez bakan olan ve gelir gelmez de Adalet Partisi'nin Grup Sözcüsü olan 1- 2’ci adam Türkiye'de yoktur.Ben Artvinli ye ilkleri yaşattım Artvin'de bana ilkleri yaşattı çeyrek asır Parti farkı gözetmeden herkes oy verdi ve seçildik.Ben de bunun hakkınıArtvin’e genel hizmetle hakkını verdim.Bunun yanında ferdi olarak ta hizmetle hakkını verdim. Benim selamın ile Artvin ilinin devlette işi görülürdü. 1980  öncesinde Artvin'de işsizlik çok olduğu için ne yapmak lazım 3 tane Kereste fabrikası yaptım niçin istihdam olsun diye tamirhaneler açtım bütün iş makinelerini oraya döktüm.Artvin'de yolsuz,susuz, elektriksiz o kadar çok köy vardı ki işte oralara Yusufeli'nin dağ köylerine kadar iyi hizmet yapıldı.Sonra da Artvin meydanında 1991 yılında yasaklar kalktıktan sonra Seçim İşleri Başkanı idim,3 tane söz verdim.Biz iktidar olursak Artvin'i kalkınmada 1. derecede il yapacağız.

    2.Üniversite şehri yapacağım. 3 barajlar şehri yapacağım,bizim Artvinli hemşerilerimde iş istiyor.Seçim süreci bitti bunların hepsi gerçekleşti iktidar olduk.Demirel Başbakan oldu, geldim Seçim İşleri Başkanıyım çıktım beyefendi dedim Artvin meydanında üç şey söz verdim dedim dedi ki Tamam kalkınmada  1 derece il yapalım ve planlama başkanı İlhan Kesici’yi aradı ve İlhan dedi ki Hopa Arhavi kalkınmış tır orayı çıkaralım Yukarıyı kalkınmada 1. Derecede il yapalım dedim ki sayın Başbakanım öyle yaparsak Derler ki Hasan Ekinci sahilden Yukarıyı ayırdı bunu istemem dedim.Ya hepsi ya hiç dedim. Peki dedi rahmetli.  

Cevdet Ağduman: Demirel ile 2011 14 Temmuz’da röportaj yaptım. Bana dedi ki,benden mülakat isteyenler çok var da vermiyorum. Beni yoruyorlar.Ben DSİ mühendisiken Artvinli,Yusufeli çok taş ustalarım vardı. Ben Artvin,Yusufeli insanını çok severimsize onun için mülakat verdim.Benide Yusufelili kabl edin olurmu demişti.Bende o röportajın başlığını ’’BENİDE YUSUFELİ KABUL EDİN’’ diye atmıştım.  Hasan Ekinci: Üniversite şehri olacak dedim üniversite şehri senin elinde dedi ver bir meclise dilekçe bir fakülte açtır önce dedi arkasından sıra ötekilere gelir dedi üçüncüsü barajlar Deriner barajını yapacağız dedi ki Hasan Deriner Barajı olmaz niye dedim önce İspirden başlayacak memba dan başlayacak dedi yukarıdan aşağı doğru gelecek öyle baraj olacak dedi.Dedim ki Beyefendi ben bu teknik detayı bilmiyorum söz verdim meydanda ben yalancı çıkarsam kusura bakma senin yardımcınım sen de yalancı çıkarsın.Demirel dedi ki;Hasan o zaman önce Artvin Barajı var yukarıda onu yapalım dedim ki Deriner diye telaffuz ettim,ben yanındayken DSİ Genel Müdürlüğü Doğan Altunbilek Bey'i aradı.Dediki Doğan Hasan'ı ikna edemiyorum Deriner Barajını yapalım diyor.

   O da diyor önce Yukarısı yapılacak su Tuta tuta gelecek.Demirel, bir de tersini yapalım dedi.Deriner Barajı’nın dosyasını indirin dedi.İşte o barajda öyle başladı.  Şimdi o barajların üstüne öyle bilezikler geçiyor dünyanın en güzel manzarası oldu ve geldi sıra Üniversiteye bir ramazan günüydü gittim meclise Orman Fakültesi kanununu teklif olarak getirdim. Ramazan ayı olduğu için milletvekili de az İftardan daha dönmemiş ler.Kanunu süratle çıkardım ve Orman Fakültesi 27 yıldır 6. mezununu veriyor.Ondan sonra yüksekokulları bilmem neleri yani, verdiğim sözleri Artvin'e yaptık.Ve 1980 yılında bakan olduğum zaman kabinenin en genç bakanıydım ve o zaman işsizliği önlemek için Artvin'den gelirdi hemşerilerim hayvanını bırakırdı işini aşını bırakırdı gelirdi akşam elinde memur belgesi ile giderdi.  

     Çünkü belediyeden kazandı belgesi getiriyorlardı 2700 kişiye 1980 öncesi devlete memur olarak atadım.İki defa Artvin’tamirhaneyi açtım.450 şer kişi 3 tane fabrika kurdum 1000 kişi ve darbe oldu. Ondan sonra ilk darbeyi de ben Öğrenmiş oldum.Bir Albay telefon etti bu gece darbe oluyor diye 1 hafta sonra beni konseyin atadığı bakan arıyor esyalarınızı masanızdan alabilirsiniz dedi.Bende dedim ki ben gelmem özel kalem müdürü mü göndereceğim o toplasın masamı. Hayır efendim dedi sizi görmek istiyorum tanımak istiyorum Hayır gelmem dedim gelmem deyince ben orman mühendisi değilim orman bakayım.Ben sizden yararlanacağım dedi ve kalktım gittim önce size özür borcum var dedi. Ben gelince önce kasayı açtırdım dedi. Biz temsil ödeneğine bakarız dedi 50 bin TL temsil ödeneğin var 5 binTL harcamışız bunu görünce dedi genel müdürü özel kalemi müsteşarı aradım çağırdım kızdım hakaret ettim dedi. ve sonra getirdiler ki sadece 5 bin lira harcanmış.  

   O da dedi bir dosya daha getirdiler siz burada yediğiniz yemeğin bile 2 lira 3 lira parasını öde misiniz dosyaya koymuşsunuz kaldığınız otelin parasını öde misiniz kurmuşsunuz.Ben sizden de özür diliyoru.Ondan sonra bakın dedi çok şikayet var nedir dedim Artvin için diyor ki ormanın dozerlerini karayoluna tahsis etmişiz Yusufeli yolu,Şavşat yolu orman dozerleri ile açıldı dedim ki orada ormanlar var orada üretim var Nakliyat olduğu için dedim.Biz de yararlanacağız oralardan dedim 2700 kişi kazandı belge ile alınmış bunların sahte olduğunu söylüyorlar dedi.Onun için bunları ihraç edeceğiz dedi.Dedim ki Bakın bu kamunun verdiği imtihan kağıdıdır bunları ihraç ederseniz hepsi dava açar geri döner dedim bunları Peki siz söyler misiniz imza atar mısınız dedi.Dedim ki gönder Teftiş Kurulu Başkanlığını dedim ve bana Teftiş Kurulu Başkanlığını gönderdi.Ben de yukarıdan aşağıya yazdığım şeylerin altına o tarihten o tarihe kadar bakanlık olarak yaptığım şeyler tarafımdan talimat verilmiştir Dolayısıyla 2700 kişi işten atılmadan kurtarmış oldum biz böyle çalıştık böyle siyaset yaptık. 1987'de Türkiye’deki siyasi yasaklar kalktı.Seçim işleri başkanı  yaptı Demirel beni.Mahalli seçimi kazandık. Arkasından 1991'de genel seçimi kazandık. Yine tekrar Orman Bakanı oldum.Artvin’de kapatılan tamirhaneye yeniden açtık,her şeyi yeniden yaptık.

   Artvin'de  14 bin insanı devlete koymuşuz. Şimdi iyi ki yapmışız yani Artvin'e Ferdi ve genel hizmeti çok şükür çok iyi yaptım bunu da Parti ayırmadan Sen şu partilisin sana iş yok demeden tarafsız bir göz ile yaptım.Şimdi telefon açıyorlar sayın Bakanım ekmeğini yiyoruz helal edin. Hepimiz elimizi açtık size dua ediyoruz diyorlar.Bu ne güzel bir şey.Yaptığınız eserler kalır. Cevdet Ağduman: Yusufeli’nde Çoruh Vadisi'nde toplam 20 milyar dolarlık devletin bir yatırımı var. Nedir bunlar; MuratlıBarajı, Borçka Barajı,Deriner Barajı,Artvin  Barajı,Yusufeli Barajı,Arkun (İsspir) Barajı,Ayvalı Barajı,Yollar,Tüneller,Viyadükler vs.  Yusufeli Vadisi'ndeki İnşaatları gördüğünde insan korkuyor bunlar yapılırken de DSİ’nin Yusufeli’ne uyguladığı projeler trajikomik.Ben orada 35 yıllık esnafım.       Aşpişen,Morkya Köylerinde deon yıllık çeşitli alanlarda iş yaptım. Yusufeli sınırlarında,45 yıllık esnaflık geçmişim var. Yani hayatın ve toplumun içindeyiz.Orada şimdi şu projeler uygulanıyor.Yusufeli yeni yerleşim yeri yapılıyor içme suyu gelmedi.İnşaat firması İspir çayından su alıp taşıma suyuyla evleri yapıyor.Ayrıca yeni hyerleşim yerinde bir taraftan arsa düzeltmesi yapıyorlar,dinamit atı yorlar,diğer bir yerde de yeni evlerin  inşaatını yapıyorlar.Biz aşağıda Yusufeli’nde patlatılan dinamitlerin etkisini sallanarak,hissediyoruz.  Yusufeli’nin Yeni Yerleşim yerinde yapılan evler,atılan yeni betonlar nasıl oluyor acaba ne kadar sağlıklı evler yapılıyor,bunun hesabını kim yapıyor?Ve kim verecek? Yine Yusufeli merkezde bulunan yaklaşık 7 yüzöğrencisi olan Halit Paşa Ortaokulu'nun oradan kaldırılarak viyadük yapılacak.  Seçimden sonra bu viyadük başlayacak ihale edildi.Biz bekliyoruz ki baraj olacak baraj bizi bitirecek dengemizi bozacak.Biz bu bitişin içinde bu viyadükten dolayı bir daha bitireceğiz.

                            Çok Sıkıntılar Var Yusufeli’nde

Bunları saymakla bitmez.Çok sıkıntılar var. DSİ’nin Yusufeline uyguladığı prjeler gerçekten trajikomik.Biz gerçekten Yusufeli halk olarak bunu kabul nede hak etmiyoruz. Ama bizim insan yapımızdan devlet ve DSİ istifa ediyor bunu Artvin köprü başından aşağı yapamaz,Çünkü; Artvinli, Borçkalı, Murgullu,Hopalı bu projeleri bu şekliyle yaptırmaz,bunu kabul etmez.Bizim Yusufelili oluşumuz dan  tekrar söylüyorum,Devlet baba istifa ediyor.    Aslında biz Yusufelili olarak Türkiye'de örnek insanlarız Yusufelili olmak bir referanstır Yusufeli’ne devletin sahip çıkması gerekir bizim böyle sıkıntılarımız var. Hatta ben Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla’ ya da gittim Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da randevu istedim.Dedim ki sorunları aktarayım orada bir gazeteciyim orada yatırımlar var benim çok rahat ulaşmam lazım,Cumhurbaşkanına,ama Alex futbolcuya zaman ayırt ediyorsun beni dinlemen lazım söyleyeceklerini alıp Yusufeli’ne götürmem lazım,kamuoyunu bilgilendirmem lazım şunu demek istiyorum,bir Yusufeli olarak çok sahipsiz kaldık yereldeki siyasiler,yetkililer sorunlarımızı yapılan yanlışları ve işleri buraya Ankara’ya aktarmıyorlar.Ben bunu gittiğim zaman da gazeteme manşet yazacağım göreve davet tarihimizi birlikte yazalımdiye.İlçedeki sivil toplum kuruluşları,siyasi Parti ilçe başkanları yan gelip yatıyor.Biz dönemin Cumhurbaşkanı rahmetli Demirel ile Yusufeli heyeti olarak görüştük Ankara'da 2005 Şubat’ta.Ben de vardım.O heyetin içinde.Demirel dedi ki alternatifi yok Yusufeli Barajı yapılacak.Bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz sayın bakan?

Artvin Eski Milletvekili ve Orman Bakanı Hasan Ekinci; Yusufeli Barajı konusunda,ben gittiğim zaman ihalenin ilk yapıldığı zaman bizim Yusufeli halkı baraja karşıydı.Ben de karşıydım,halkın karşı olduğu bir şeye temsilcisi de karşı olur.Ve orada ilçede kendilerini ipe bağlıyordu ve geldim.Burada her türlü şey yaptım.Yusufeline alternatif baraj  yapılacaktır dedim de bunu zorladık.Osıra ihale edilen  Yusufeli Barajının yapılacağını bu projeyi bozdum.İlgili firma hatta Yusufeli Barajını yapmak için suyun üzerindebiç kaçta köprü kurmuştu.Bunu bozdum. Neden bozdum? benim Yusufeli kalkarsa orada halkım göç eder diye.Eğer Yusufeli kalkarsa Artvin topal kalır il olarakve olmaz bu dedim.Sayın Demirel'e de bunları anlattım.Hatta Ecevit'e çıktım o zaman ona da anlattım.Allah'ı var O zaman o da dedi ki ilgili bakana sayın Ekinci ile görüşün o barajı görüşün bir alternatife görüşün bir alternatife yöneltin o şekilde bir alternatifi yönetmek için uğraştık Ama bunlar geldi devasa bir baraj bütünüyle yerle bir edecek büyük bir baraj.  

           Aslında aşağıdaki baraj birazcık yükselip Yusufeli'nin altına kadar gelerek o enerjiyi alıyordu veya Yusufelili bir profesör vardı.Onun bir alternatif projesi vardı yamaçtan götürecek Yusufeli kurtulacak idi Benim hedefim amacım Yusufeli Kurtarmak olduğu için bu yapılan rezaleti ben o zaman gördüm.  Ben oraya geldiğimde bana birisi kalktı dedi ki Hasan Bey biz yetim kaldık Neden öyle dedi çünkü benim herkese dokunmuşluğum vardı.Ve şunu söylemek istiyorum Yusufeli için Artvin'in ilçelerinin hepsi benim hepsi eşit ama Yusufeli halkı kadar vefalı benim Şavşat’ın değil benim Ardanuç um değil benim Yusuf elimin halkı çok vefalı bir halktır. Ötekileri biraz unutur ama Yusufelimin halkı unutmaz İyiyi de unutmaz kötüydü unutmaz. Yusufeli halkı budur.O yüzden Yusufeli halkını özellikle çok seve rim çok da değer veririm ve Yusufeli'nde bana,ferdi gelen hizmeti geriye göndermiş biri değilim.Ve yaklaşık Yusufeli’nden 1.400 kişi devlete yerleştirilmiştir Yusufeli'nin her köyüne her yerine çıkmışımdır. Yoluna da insanına da her şeyine dokunmuşumdur.

      Ben o barajın yapılmasına karşı idim alternatifin uygulanması için eski ihaleyi iptal ettirdim.Bir alternatife yol verelim diye. O da hazırlandı ama maalesef yerle bir oldu.Ve bir şey daha beğenmedim. Tataş'ın başına bir ilçe çıkarılır mı Yer mi yok.  Alternatif yerler çoktu buna rağmen bu güzelim tarihi,kültürü ve turizmi dünyaya mal olmuş olayı kaldırıyorsunuz.Bir siyasetçi olarak bu benim içimdedir,milletvekili, bakanlığı,genel başkanlık yardımcılığı,yani yarım asırlık görev yapmış biri olarak bu bende yaradır. Keşke alternatif şeyler yapılsaydı. O tarihi coğrafya başka bir yerde yoktur.  Ve bir de Yusufeli halkanın bir özelliği de şudur toprağına bağlı, babasının mezarına,ailesinin mezarına bağlı böyle bir yapıyı kaldırmak beni çok büyük üzmüştür.  

Cevdet  Ağduman: Sayın bakan Artvin medyasını nasıl bulyorsunuz?  

Hasan Ekinci: Artvin medyası çok zayıf belki de televizyon olmayan tek il ve ben size şunu söylüyorum Artvin dediğiniz gibi Türkiye'de büyük iş adamlarının,holdinglerin 10 tanesinin 5'i Artvin lidir.Bakın Artvin'e yakışmıyor bir televizyonu bir medyası yok.  Siz çok önemli bir değer yapıyorsunuz zor şartlar içerisinde ısrarla inatla.Bu işi zor şartlar içerisinde ısrarla inatla bu işi yapıyorsunuz.

Cevdet Ağduman: Efendim bunu anlamanız çok güzel söylemeniz daha bir başka güzel bunu söylemekte erdemliktir.Çok teşekkür ediyorum sağolun.  

Hasan Ekinci: Ben 30- 40 yılda medya ile çalıştım,partimin söz  sözcüsü idim.Medya beni çok iyi tanır.Senin Artvin’ e ve Yusufeli’ne yaptığın basınla ilgili hizmetlerin tarihe geçer .

 Cevdet Ağduman: Sayın Bakan Yusufeli Haberin arşivinin yarısını okuyan doçentlik tezini hazırlar tamamını okuyan  ise profesörlük tezini hazırlar.Her hangi bir yerde araştırma yapmasına gerek yoktur.Ben gazeteyi reklam yapmıyorum gerçek olarak söylüyorum.Çünkü ben çok farklı haberler,röportajlar vs.yapım.

Hasan Ekinci: Bu arada da kendini çok güzel yetiştirdin.

Cevdet Ağduman: Teşekkür ederim sayın bakn. Atatürk ne demiş ’’basın başlı başına bir kuvvet bir mektep,aynı zamanda da bir rehberdir.’’  Bunlar da bizişiartmıyor bilakis daha çok sorumluluk yüklüyor.Benim meslekle ilgili birde sözüm var’’:Diyorum ki gazetecilik saygınlığı kadar sorumluluk da gerektirir’’ Ne yazık ki bu meslek ayak altına düştü.  

Hasan Ekinci: Benim bildiklerim bugünkü Türk basını nasıl bu hale geldiğini bilenlerden biriyim bunu yapanlar konuşuyor ki devlet de biliyor bunu ve maalesef Medya Peki imtihan vermiyor.Bu konuda sizin gibi düzgün,dürüst halkına gerçekleri yansıtmıyor.  

Cevdet Ağduman: Sayın bakan burada  yazmış olduğum bir şiirimi okuyarak toparlıyorum.

GİDER YUSUFELİM GELMEZ Kİ GERİ.

Yusufelim senin etrafın dağdır /

Her mahsul yetişir sonunda nardır

Seni kaybedenler ölüyle sağdır /

Yeşildir Artvin’in köylerin vardır/

Gider Yusufelim gelmez ki geri/

 

Eyledin perişan yandık gönülden / 

Gidiyoruz artık Artvin ilinden/

Bozuldu yuvam Yusufeli’n  den /

Ozanım Cevdet düşmez dilinden/

Ah çeker ağlarım vatanım diye/

 

Çorbamı kaynattım işimi kurdum /

Bu gidişinle bizi de vurdun /

Bozuldu yuvam kalmadı yurdum /

Şiiri reisicumhura sundum/

Gider Yusufelim gelmez ki geri/

 

Barhal’ın suyu durmadan çağlar /

Üretir balığı sulama sağlar /

Yetişir meyveler yeşerir bağlar/

Bu gidişine ağlıyor sağlar/

Gider Yusufelim gelmez ki geri/

 

Mükemmel bir vatan isterim /

Mezarı suda yatan gösterin/

Vatan aşkıyla yanar gözlerim/

 İyi istimlak güzel bir ilçe isterim.

Cevdet Ağduman 5 Şubat 2000

****************************************

 Hasan Ekinci: Şiiriniz güzelmiş  beni de üzdün,duygulandırdın.

Cevdet Ağduman: Efendim bize erken saatte vaktinizi ayırt edip kabül ettiğiniz için samimiyetimle teşekkür ederim.

Hasan Ekinci: Çok memnun oldum bu vesileyle hemşerilerime selamlarımı söylüyorum.Sen de çok dertliymisin anladımki dertli Yusufelili gelmiş.Seni kutluyorum teşekkür ediyorum.

    

Bu haber 303 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6489 -0,11%
  • EURO 6,3600 0,10%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!