Bugün 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli Artvi'e Nasıl Yapıldı
Haber Tarihi :15.03.2019
Artvin'e yapılan Türkiye'nin ve Dünya'nın en büyük Atatürk Heykeli nasıl yapıldığını Artvin eski 23.dönem milletvekili Ertekin Çolak Yusufeli Habere anlattı.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman (Ankara)

   Artvin’e yapılan Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük Atatürk Heykelinin nasıl yapıldığını Artvin eski 23.dönem milletve-kili Ertekin Çolak  ile Yusufeli Haber’e konuştuk.

Ertekin Çolak: Sıtkı Kahveci-oğlu Artvin'imizin yetiştirmiş olduğu hukukçulardan birisidir. Biliyorsunuz ki geçmişte uzun süre noterlik yapmıştır.Ben de yeni milletvekili olmuştum.Bir gün karşılaştık.‘Sayın milletvekilim ben size, valiye,AK Parti'ye küsüm’ dedi.'Hayırdır, neden küstün?’dedim.Şu andaki  Artvin’de Ata Tepe'nin olduğu yeri tarif ederek dedi ki ‘Ben kendi imkanlarımla,kendi paramla Türkiye'nin en büyük  Atatürk heykelini yapacaktım.’O zamanlar da Artvin'de bir atış poligonu talebi vardı.Sıtkı beyin planı buydu. Birde lokanta açacaktı.Üzerine de Atatürk heykeli yapmak istiyordu.Fakat bürokrasiyi aşamadığı için projeyi hayata geçiremediğini söyledi.Ben de dedim ki sizden bir talebim var. Eğer bu talebimi yerine getirir-seniz ben de size yardımcı olacağım.Artvin ilimizin yurda ihtiyacı var. Artvin merkezde bir yurt yapıp Milli Eğitime bağışlamanızı istiyorum.Maliyetini görüşeceğini söyle-yerek müsaade istedi.  

 10-15 gün sonra beni aradı. Dedi ki ‘Ben yurdu yapacağım, Milli Eğitim'e de bağışlayacağım.Siz de benim projeme yardımcı olacaksın.İskebe de bir arsa gösterdik.Annesinin ismine şu anda öğrencilerimize hizmet veren modern bir yurt yapıldı.Parasını tamamen kendi imkanları ile karşıladı ve Milli Eğitim'e de bağışladı.Birlikte dönemin Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu Bey'i ziyaret ettik.Cengiz Bey’i de alarak şu anda Atatürk heykelinin bulunduğu alana gittik. Zamanın bürokratlarını da yanımıza aldık ve  bürokrasideki engelleri yerine getirerek, aşarak Atatürk heykelinin oraya yapılmasına yardımcı olduk.Böyle başladı.

     O dönemde bununla ilgili bir takım eleştiriler aldıysak da bugün Artvin'e dışarıdan gelen vatandaşlarımızı muhakkak uğradığı bir yer oldu.Aynı zamanda Artvin'e Seyir Tepesi gibi oldu. Belediye başkanı  Mehmet Bey de oraya sahip çıktı.Artvin'in marka bir yeri haline geldi.

Cevdet Ağduman: Efendim çok kıymetli bir hizmette bulunmuşsunuz.Bu gayretinizi bizde basın olarak kamuoyuna duyurmuş olacağız.Çok teşekkür ederim sayın milletvekili.

Bu haber 168 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 101.849 0,28%
  • DOLAR 5,6636 0,15%
  • EURO 6,3584 0,08%
  • ALTIN 259,04 -0,85%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!