Bugün 16 Haziran 2019, Pazar
AKYAZI;O SİLAHI TAMİR ETTİRDİM VE SAKLIYORUM
Haber Tarihi :14.03.2019
Naci Akyazı:Ben aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Federas yonu'nun da Yüksek Danışma Kurulu üyesi yim.O yüzden Türkiye'deki bütün yerel gazetelerin yapısını,ne şekilde olduğunu, sıkıntılarını çok yakından bilen bie insanım. Bütün yerel gazetelerin hepsi zarar ediyor.Birçoğu da kapanmak üzere.En son Karadeniz Ereğli sine gittik.Orada bir toplantımız oldu. Arkadaşların ne kadar sıkıntılı olduklarını gördük.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman  (Tekirdağ)  

Yusufeli Haber Çoruhun Sesi Gazetesi olarak Tekirdağ'daki röportajlarımız devam ediyor.  Bugün 28 Şubat 2019 Tekirdağ'da Trakya ve Avrupa Gazetesi imtiyaz sahibi Naci Akyazı bey ile birlikteyiz. Sağ olsun bizi kabul etti, kıymetli vaktini ayırdı. Bunun için kendisine çok teşekkür ederim.Bende Artvin'den geliyorum.Böyle sizin gibi kıymetli abiler, dostları ziyaet ediyorum.Röportaj yapıyorum,tanışıyorum.Bunları güncel haber yapmanın yanı sıra tarihe ve  torunlara da not düşüyorum. Ben öncelikle sizi tanımak istiyorum.Naciye Akyazı kimdir?

Naci Akyazı: Trakya ve Avrupa Gazetelerinin sahibiyim.Bize ziyarete gelişinizden dolayı size çok teşekkür ederim,Uzun konuşmayı da pek sevmem asıl mesleğim mühendislik.Mühendis insan da kestirmeden kendini ifade eder. Kimya mühendisiyim.Bu işe nasip oldu yıllar önce girdik ve devam ettiriyoruz burada.

Cevdet Ağduman: Gazete cilik le ilgili neler söylemek ister siniz? Trakya'da bu iş nasıl gidiyor? Negibi sıkıntılarınız var?

Naci Akyazı: Ben aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Federas yonu'nun da Yüksek Danışma Kurulu üyesiyim.O yüzden Türkiye'deki bütün yerel gazetelerin yapısını,ne şekilde olduğunu,sıkıntılarını çok yakından bilen bie  insanım.Bütün yerel gazetelerin hepsi zarar ediyor.Birçoğu da kapanmak üzere.En son Karadeniz Ereğli sine gittik.Orada bir toplantımız oldu.Arkadaşların ne kadar sıkıntılı olduklarını gördük.

Cevdet Ağduman: Matbaa ürünleri de genel olarak ithal olduğu için çok pahalı sayın başkan?

Naci Akyazı: Şimdi kağıt birazcık ucuzladı.Ama biz kağıdın topunu 34 liraya alıyorduk.Daha sonra 130 liraya kadar çıktı.Şimdi ise 80 liraya düştü.Tabii bu önemli bir şey. Neden? Çünkü sadece kağıt değil kalıp da pahalı.O bakımdan yerel gazeteler sıkıntı içinde.Buradaki yatırımlar için bize resmi ilan gönderiliyor.Biz o resmi ilanları yayınlıyoruz.Onlardan geçimimizi temin ediyorduk.Şu anda zarar yani.

Cevdet Ağduman: Tekirdağ'da kaç tane günlük gazete var?

Naci Akyazı: 6 Tane günlük gazete var.Bunların 2 tanesi benim,4 tane de ayrı arkadaş ların.11 tane ilçe var. İlçelerinde kendilerine ait gazeteleri var.

Cevdet Ağduman: Biz de 18 yıldır bu işi yapıyoruz ve işimizi seviyoruz.Tabii biz daha ufak bir yerde yapıyoruz.7000 nüfuslu yerde çıkarıyorum ve 2 gazeteyiz.Anadolu’nun yüreği büyük ama imkanları küçük sayın başkan.Meslekle ilgili bize neler söylemek, istersi niz,bize öneriniz ne olur?

Naci Akyazı: Bu internet ortamı çıktıktan sonra Türkiye çapında gazete satışları azaldı.Ben kurduğum zamanındaki gibi 25 kuruştan satıyorum.Maliyet aslında bir lirayı buluyor fakat bayilerden satın alınsın diye fiyatını arttırmadık.

Cevdet Ağduman: Şimdi eline bir kamera ve fotğraf makinası alan,bir haber sitesi kuran gazeteci oluyor, televizyoncu oluyor ama bu gazetecilik işi çok maliyetli. Yerel gazetenin ayda yaklaşık 4 bin lira sigortası var. Kağıdı, mürekkebi,işçiliği, sorumlu luğu,vs.Burada da bizim meslekte de  bir boşluk var.Bu boşluktan yararlanarak bu işi hiç bir bedel ödemeden yapanlar var.Hiç bir resmiyeti ve sorumluluğu  olmadan Gazeteci olarak geçinen ler var.Bunun da giderilmesi lazım.Bu haksızlığın ve usülsüzlüğün giderilmesi lazım. Bu bizim meslekte ciddi bir sıkıntı.Siz bu konuda ne düşünü yorsunuz sayın başkan?

Naci Akyazı: Aklına her gelen bir gazete çıkarıyor.Benim derneğimde gerçek vasıflı gazeteciler var.Elimizden geldiği kadar diğer arkadaşlara yani gerçek gazeteci olan arkadaşlara faydalı olmaya çalışıyoruz kendi çapımızda.Asıl sıkıntı dediğiniz gibi elini makine alan gazeteci oluyor.Biz şu an 6 tane insan mecbur çalıştırıyoruz.Asgari ücretten de olsa 2000 küsür liradan bir kişinin sigortası ile beraber 3000 lira maliyeti var.Düşünün 13 kişi çalıştırma mecburiye timiz var.

 Daha eskiden daha fazla çalıştırıyorduk.Basın İlan Kurulu karar verdiler.Asgari kadromuz 6'ya düştü.Sayfa en az 10 sayfaydı.Onu da 8’ e düşürdüler.Ama bunlar büyük kar sağlayan şey değil.Kesin çözüm değil yani.Yerel basın Türkiye çapında çok sıkıntı içinde.

Cevdet Ağduman: Sayın başkan aslında sorularım var ama çok soruya boğmak,fazla zamanınızı da  almak istemem.Bizimle paylaşmak istediğiniz bir mesleki hatırınız var mı? Bize rehberlik edecek,ders alacağımız bir anınızı anlatırmısınız?

Naci Akyazı: Gazeteciliğe nasıl başladığımı anlatayım o zaman. Benim Ankara'da Cin Deresi'nde bir kömür ocağım vardı.Bizim çavuşun tüfeğinde bir arıza olmuş.Polisler geldi,o tüfeği aldılar.Benim de o zamanlar ruhsatlı pompalı bir tüfeğim de vardı.O gece emniyette kaldık.Canım çok sıkıldı.Dedim ki ‘Ben ne yapmışım ki? Suçum ne?’ ondan sonra düşündüm ve dedim ki ben bir gazete çıkarayım.Bu arkadaşların eksikleri varsa onları takip edeyim. Yanıma da bir kişi aldım.Önce makine aldım bir arabayla çıktık.Belli bir süre onları takip ettik.Tabii ki haberleri eksiklikleri ile beraber yaptık.

  Tabii bunlar zamanla sıkıntıya girdiler.Kimisi görevden oldu.Sonunda Asayiş Şube Müdürü geldi dedi ki ‘Naci Bey Artık barışalım.Müdür Bey beni gönderdi, bu böyle gitmez. ’Barıştıktan sonra da bu gaze-teye devam etmek zorunda kaldım.Meşhur bir alimin sözü var ‘dağ başında bir gül olsan dahi o güller arasında en iyisi olursan dikkat çekersin.’ Ben de gazeteciliğe girdikten sonra gerek matbaa olarak gerekse gazete olarak buradaki gazeteler için de en iyisi olmaya çalıştım. İlk önce Trakya Gazetesini kurmuştum.Daha sonra Avrupa Gazetesinide kurdum.Sonra Trakya Türk Televizyonunu satın aldım.Böylece buranın basın alanında en geniş ağını meydana getirdik. Bütün bu hikayenin başındaki o silahı tamir ettirdim ve saklıyorum. Çünkü gazeteciliğe başlamama vesile oldu.

Cevdet Ağduman: Sayın başkan biz taşrada yaşıyoruz.Tabiri caizse zurnanın son deliğinde yiz.Bizde her şey kısıtlı.Şirket yok,holding yok,gideceğimiz kapı yok, ilan,reklam alacağımız bir  kurum ve kuruluşlar yok.Ben Allah'a inandığım gibi işime de çok inanıyorum ve çok seviyorum.Bize  zamanınızı ayırdınız.  Bize de bir ağabey olarak, mesleki duayenimiz  olarak önerilerinizi almak isterim.Neler söylemek istersiniz?

Naci Akyazı: Bu kadar yıldır gazetecilik yapmışsınız.Ne eksik ne fazla siz de bilirsiniz. Benim burada tavsiye edeceğim şey; işinize önem vermeniz.Ama görüyor ve anlıyorum ki işinizi çok seviyor ve önem veriyorsunuz,her işine önem veren insan o konuda başarılı olur. Söyleyeceğim bu.İşinize ne kadar önem verirseniz o kadar başarılı olursunuz.Bu her iş için geçerlidir.

Cevdet Ağduman: Bize zamanı nızı ayırdığınız için size bir kez daha teşekkür ediyorum. Size işiniz de  başarılar diliyoruz. Birçok kişiye de iş ve aş kapısı olmuşsunuz.Sizi de bu konuda kutluyorum. Allah sizi varetsin. Çok teşekkür ediyorum.

Bu haber 65 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 90.787 0,32%
  • DOLAR 5,8996 0,51%
  • EURO 6,6331 0,10%
  • ALTIN 254,00 0,31%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!