Bugün 16 Haziran 2019, Pazar
ASRLAN YURT;YUSUFELİ ÇOK ZENGİN BİR KÜLTÜRE SAHİP
Haber Tarihi :14.03.2019
Kaymakam Arslan Yurt;Yusufeli çok zengin bir kültüre sahip. Yusufeli folkloru biz de çok derin bir iz bırakmıştır.Kendini geliştirmiş insanları var. İnsanlar bir defa yörelerine bağlılar.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduma  (Tekirdağ)    

    Yusufeli Haber Çoruhun Sesi Gazetesi’nin kurucu imtiyaz sahibi Cevdet Ağduman  olarak her yıl düzenli olarak Türkiye genelinde bir çok illlere ve ilçelere,yerleşim birimlerine giderek çeşitli haber, röportaj, kısa söyleşiler, vb.gibi temeli bilgi ve tecrübelere dayanan çalışmalrımızı sürdürüyoruz.  Tabi bu seyahat çerçevesinde birçok kişiler,siyasiler, gazeteciler, bürokratlar,sivil toplum kuruluşlarıyla vs.röportajlarımız olduğu için bunları zamana yayarak okuyucularımızla buluşturuyoruz.

     Röportaj tarihlerimize bakıldı ğında szilere çok zamanıda geçmiş çok süre olmuş ta diyebilirisiniz haklı olarak.Ama bu çalışmamızı ancak sırasıyla yazarak siz değerli okuyucularımıza bu şekliyle ulaştırabiliyoruz.Anlayışınız için peşinen teşekkür ederim. : Bugün 25 şubat 2019. Yusufeli Haber Çoruhun Sesi Gazetesi olarak gezilerimiz,röportajlarımız devam ediyor.Tekirdağ’dayız. Tekirdağ'da Yusufeli ilçemizde 2000-2002 yılları arasında görev yapan kaymakam Arslan Yurt'un makamındayız.Arslan Bey ileYusufeli’nde komşuduyduk.Aynı merdivenden iner çıkardık evlerimize.Ağabeyim olan ve Tekirdağ’da oturan,Arıcı yazar  emekli öğretmen Ahmet Ağduman ile kaymakam Asrlan Yurt’u makamında ziyaret ettik.  Kaymakam Bey ile Yusufeli Haber adına bir röportaj yapmak isti-yoruz.Kaymakam bey öncelikle bizi kabul ettiğiniz,kıymetli vaktinizi bize ayırdığınız için çok teşekkür ederim efendim. Öncelikle  Arslan Yurt kimdir? Bize kendinizi tanıtır mısınız? Tekirdağ-Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt: 1970 Çorum Alaca ilçesi doğumluyum. İlkokulu,ortaokulu,liseyi Çorum Alaca ilçesinde okuduktan sonra 1987 yılında memleketimizden ayrıldık.Üniversite okumak için Ankara'ya geldim.1987-91 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ya da namı diğer Mektebi Mülkiye de okuduktan sonra 91 yılında mezuniyet belgemizi aldık.Ve İçişleri Bakanlığında çalışmaya başladık. Kaymakam adaylığımızın başlangıcı Burdur Valiliği.Burdur valiliğinde kaymakam adaylığından sonra çeşitli ilçelerde kaymakam vekilliklerinde bulundum.Manisa Selendi ilçesi, Sivas Koyulhisar,  Diyarbakır Bismil ilçeleri.Daha sonra da Trabzon Tonya da ilk görev yerime atandım.

      1997-2000 yılları arasında ikinci olarak da Artvin Yusufeli ilçesine tayin edildim.2000 ve 2002 yılları arasında Yusufeli’nde görev yaptım. Yusufeli’nden sonra Mardin Vali yardımcılığı,Van Başkale Kayma kamlığı,Kastamonu Tosya, Bolu Gerede ve en son olarak da şu anda Tekirdağ Merkez ilçesi Süleymanpaşa da çalışıyorum. Evliyim, 3 tane çocuğum var.Eşim Neslihan Yurt’da ev hanımı olarak bize çocuklarıma hizmet ediyor. Tabii ki kendisine de teşekkür ediyoruz.

Cevdet Ağduman: Efendim çok seri ve geniş bir özgeçmiş oldu. Teşekkür ediyorum. 2000-2002 yılları arasında Yusufeli’nde çalıştınız. Ben de Yusufeli Haber Gazetesi’ni ayda bir çıkarıyordum. İçimde bir ukte kaldı.Onu sorarak başlamak istiyorum.İlk gazeteyi çıkardım ve başta sizin resminiz ve haberiniz vardı.Haberein İçeriğini şu an tam toparla yamıyorum.Gazete götürü-yordum geliyordum ve komşuyduk.Orada bir laf oldu. Dediniz ki; Cevdet Ağduman bu gazeteyi İngilizce bile çıkarır. O içime oturdu. Acaba bunu kaymakam bey bir ciddiyet gördü de  benim bu işi yapabileceğimi gördüdemi bunu sözü söyledi yoksa  yoksa sen bu işi yapamazsın mı düşünerek diye mi böyle söyledi?  Buna bir açıklık getirir misiniz? Önce buradan başlayalım?Çünkü bu sözünüz hala akılmadan çıkmadı.

Arslan Yurt: Aradan bayağı zaman geçti ama maşallah sizin hafıza bayağı iyi.Siz bu işe başlamışsınız ve bu işi siz yapamayacaksınız gibi bir yaklaşım bize yakışmaz.Bir işi sevmezseniz o işi de işide,kendinizide geliştiremezsiniz diye düşünüyorum.Neticede bu iş için bir zaman ayırmak gerekiyor.Maddi imkan ayırmak gerekiyor.Bize böyle bir kimseyi teşvik etmek düşer. Büyük ihtimalle teşvik etme manasında söylemişimdir.Tabii ki yerel medya olarak da bir ihtiyaç vardı.

   Yusufeli'nde yerel  gazete yoktu o sıra bunu siz başlattınız,medya olarak çalışan başka arkadaşlarımız da vardı. Ama tabii ki  Yusufeli’ne yerel bir gazetenin olması zenginlik katması açısından da önemliydi. Yusufeli çok tanınan bir ilçeydi.Türkiye'de iyi bir tarihi, iyi bir namı var. Onun için Yusufeli’nden gönderdiğiniz haberler her anlamda ülke medyasında da yer buluyordu. Yusufeli'nde kendi gazetesine mutlaka ihtiyaç vardı.Sizin bu işe girişmeniz o anlamda tabii ki çok iyi bir gelişmedir.

Cevdet Ağ duman: Efendim teşekkür ederim.Peki konu Yusufeli iken Yusufeli hakkında duygularınızı ,yüreğinizi söyler misiniz?

Arslan Yurt: Öncelikle şunu söyleyebilirim;ben Trabzon Tonya ilçesinde görevimi bitirdikten sonra artık ilçe sınıfı olarak Yusufeli ayarında bir ilçeye gitmem gerekiyordu.Bunun için İçişler Bakanlığı’ na talepte bulunmamız gerekiyordu. Ben bir talepte bulunmadım.Şansımıza neresi çıkar, bakanlık nereye gönderirse oraya gideriz diye düşündüm.Telefonlar almaya başladım.Arkadaşlar ‘hayırlı olsun çok iyi bir yere gidiyorsun,aslında bizim istediğimiz yere sen gidiyorsun’ gibisinden konuştular.Meğer Yusufeli çok istenen bir yermiş.Bunu bilmiyordum. Ama Kaderimizde varmış.O dönem bizden önceki kaymakam arkadaşımız Aydın Memük’tü. Benim okuldan arkadaşımdı.Aradım sağ olsun hayırlı olsun dileklerini bize iletti. Yusufeli ile ilgili çok iyi intibalar edildiğini söyledi. İnsanların, dağların,ırmakların çok güzel olduğunu söyledi.Gittim ve gördüm ki Aydın Bey az bile söylemiş. Tayinimizin çıkması ve göreve başlama arasındaki sürede duyduğum güzel intibaların hepsinin fazlasıyla Yusufeli'nde var olduğunu gördüm.

       Yusufeli insanları vatanını milletini seven gerçekten de düzgün insanlar.Tarih boyunca da adı çok güzel anılmış ülkemize de çok güzel nam yapmış,zorluklara göğüs geren,çalışkan insanları olan,milletimize güzel hizmetler vermiş, ürünler yetiştirmiş ve kendi çabasıyla kendi el emeğiyle o bölgeyi mamur etmiş.Gittiğimizde o dönemki vali Selahattin Akyurt Bey'i ziyaret etmiştik.Vali bey bana şunu söylemişti ‘Sen herhalde o ilçenin sondan iki ya da üç Kaymakamısın. Çünkü Yusufeli su altında kalacak. Siz de orada durumu idare edersiniz’ gibisinden tavsiyelerde bulunmuştur.    

   Ama herhalde aradan bir 10 kaymakam geçmiştir. Yusufeli hala yerinde duruyor.Neticede takdirat gittikçe yakınlaşıyor gibi. Baraj ülkemiz için ihtiyaç olan bir baraj. Araştırma yaptığım da Devlet Su İşleri'nin çok ciddi araştırmalar yaptığını gördüm. 1950'lerden beri ülkemizin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için o bölgenin değerlendirilmesi gerektiğini düşünmüş ve o yüzden uzun yıllar çalışmalar yapmış.Gittiğimizde bu çalışmalar yapılmaya devam ediyordu.

   Biten barajlar oldu,yollarda zahmetler oldu fakat Yusufeli dereleri,kelebekleri, bitki örtüsü ile son derece otantik bir bölge.Bizim gönlümüzde hep güzelliklerle alınacak.Hem benim hem ailem üzerinde çok olumlu etkisi oldu.İnsanları ile de güzel bir diyalog kurduğumuzu düşünüyorum.Oradan ayrıldıktan sonra da birkaç kere Yusufeli’ne gelip eski güzel günlerimizi yad etme fırsatım oldu.Yusufeli daha önceden de birçok kez yer değiştirdi. Neticede bir ilçenin bir yerden bir yere taşınması kolay bir hadise değil. Şimdi yeniden taşınmaya maruz kalacak. Ama şimdiye kadar başardıysa şimdiden sonra başaracağına da inanı-yorum. Belki bu zorluklar yeni fırsatlar da doğurur. Halkı ile Belediyesi ile kamusu ile el ele vererek inşallah Yusufelimizi tekrar hayalimizde olandan daha güzel yerlere gelecek.Bunu temenni ediyorum.

Cevdet Ağduman: Kaymakam bey Yusufeli’yi çok güzel özetleyiniz.Çok teşekkür ediyorum ama benim bunu şöyle tamamlamam lazım.Bu kadar Yusufelinin güzelliklerinden ve özelliklerinde konuşmasaydık bu şiiri okumayacaktım.Ben Yusufeli ile özdeşleşen ve birçok yerde okuduğum şiirimi burada da size okumak istiyorum.  

                                 GİDER YUSUFELİM GELMEZKİ GERİ

Yusufelim senin etrafın dağdır,

 Her mahsul yetişir sonunda Nardır,

Seni Kaybedenler ölüyle sağdır,

Gider Yusufelim gelmez ki geri

 

Eyledin perişan yandık gönülden

Gidiyoruz artık Artvin ilinden

Bozuldu yuvam Yusufelinden

Ozanım Cevdet düşmez dilinden  

Ah çeker ağlarım vatanım diye

Gider Yusufelim gelmez ki geri  

 

Barhalın çayı durmadan çağlar

Üretir balığı sulama sağlar

 Bu gidişine ağlıyor sağlar

Gider Yusufelim gelmez ki geri  

 

Çorbamı kaynattım işimi kurdum

Bu gidişinle bizi de vurdun  

Bozuldu yuvam kalmadı yurdum

Şiiri Reisicumhura sundum

Gider Yusufelim gelmezki geri  

 

Mükemmel bir vatan isterim

Mezarı suda yatan gösterin

 Vatan aşkıyla yanar gözlerim

İyi istimlar güzel bir ilçe isterim

Gider Yusufelim gelmezki geri    

    05 Şubat 2000  Cevdet Ağduman               

ARSLAN YURT;YUSUFELİ ÇOK TANINAN BİR  İLÇE TÜRKİYE’DE İYİ BİR TARİHİ İYİ BİR NAMI VAR 

Cevdet Ağduman: Efendim çok da vaktinizi almak istemiyorum.Son olarak toparlamak adına benim sormayı unuttuğum sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Tekirdağ Merkez  İlçe Süleymanpaşa  Kaymakamı Arslan Yurt: Tabii ki insanın vatanından ayrılması kolay bir şey değil.Burada küçük bir anımı anlatayım.Çağatay Varalan diye bir lise müdürümüz vardı.Endüstri Meslek Lisesi müdürü.Kabiliyetli de bir arkadaşımızdı.Bir gün okulda bir sinevizyon gösterisi hazırlanmış.Bu sinevizyon esnasında Yusufeli'nin resmi çekilmiş.O meşhur Çoruh ve Barhal’ın birleştiği Yusufeli merkezinin olduğu görüntü.Orada birçok insan vardık ve Yusufeli baraj altında kalırsa ne olur diye simülasyon yapmışlar onu izledik. Evlerin, minarelerin yavaş yavaş su altında kaldığı simülasyonu izleyince insanlar duygulandı ve ağlamaya başladı.20 sene oldu ama mukadderat tabi.

   Olmadan olacağı kestirip insanlar üzüldüler.Bu gönül burkuntusunu anlamak lazım. Neticede kolay bir şey değil ama Yusufeli çok zengin bir kültüre sahip.Yusufeli folkloru biz de çok derin bir iz bırakmıştır.Kendini geliştirmiş insanları var. İnsanlar bir defa yörelerine bağlılar.Fakat devletimizde ülkenin ihtiyacı olan ve her geçen gün de ihtiyacı artan enerji ihtiyacını karşılamak için bu barajı yapıyor.Yoksa neticede dünya cenneti olan bir yer.Bizim en son dokunmamız gereken yer olurdu.Baraj nedeni ile yapılan çalışmalar var.Bunlar maliyeti yüksek çalışmalar fakat demek ki devletin bu enerjiye gerçekten ihtiyacı vardı ki bu kadar maliyeti göze alabildi. İnşallah karşılığını görür.Ben Yeni Yusufeli'nin de daha iyi olmasını tabii ki temenni ederim.

    Yusufeli insanın başarılı olacağını ve memleketinde sahipsiz bırakmayacağını düşünüyorum. Ben orada çalıştığım sürece Yusufeli'ni de çok sevdim,insanlarını çok sevdim,en ufak bir gönül dargınlığı olmadan oradan ayrıldım. Biraz da hizmet edebildiysem ne mutlu bize.

 Ahmet Ağduman:Siz de çok güzel ifade ettiniz.Yusufeli’yi çok güzel hafızanızda saklamışsınız. Çok teşekkür ederim Ben de şunu arz etmek istiyorum.Yusufelililer sizin de söylediğiniz gibi vatan ve millet uğruna sağlığında ölüm gününü bilerek yaşıyor.

Cevdet Ağduman: Efendim Yusufelili olmak referanstır.Banka Kredi kartlarının limiti vardır. Yusufelilili omanın limiti yoktur. Yusufeli kimliği kredi kartlarından daha çok geçerlidir. Burada görev sürenizi ne kadar oldu ve nekadar daha buradasınız emekli olmayı düşünüyormusunuz?

Aslan Yurt: Görev sürem 5 yıl. Burada 3. yılım. Henüz emeklili ğimiz gelmedi.Devletimiz uygun görürse çalışmaya devam etmek isteriz. Ben Yusufeli Haber Gazetesi olarak Cevdet Ağduman da bizleri burada yalnız bırakmadı.Yusufeli’nde beraber çalıştığımız tüm arkadaşlarımıza, Yusufeli halkına selamlarımı saygılarımı sunuyorum.Hepsini çok sevdiğimi özellikle söylemek istiyorum.Çok teşekkür ediyorum.

Cevdet Ağduman: Kaymakam bey efendim Yusufeli ilçemizi bütün değerleiryle güzel anlatınız ve bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.Sağolun

Ahmet Ağduman: Bende Yusufeliliyim Tekirdağ'da yaşıyorum.Sayın kaymakam beyi de Yusufeli’nden tanıyorum.Oradaki hizmetlerini biliyorum.Kendisine teşekkür ediyorum.Şimdi kaymakam beyden de 2.Yusufeli için hizmet almak istiyorum.Herkese nasip olmaz bir ilçeye iki ayrı yerleşim yerinde kaymakamlık yapmak.Sayın kaymakam bey şu an Tekirdağ Süleymanpaşa da yaptığı görevinden de halk çok memnun. Şöyle bir umudum var. Bu hizmetlerin karşısında kaymakamlık kapısı valiliğe doğru açılır inşallah.

Cevdet Ağduman: Kaymakam bey Yusufeli kanadını kapattık.Çok teşekkür ediyorum.Ben bir de sizden Tekirdağ hakkında bir iki cümle almak isterim.Burası nasıl bir yer?.

Aslan Yurt: Tekirdağ Trakya Bölgesi'nin 3 vilayetinden bir tanesidir: Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ. Ve bu üç vilayet içerisin de denize sahili olan, limanı olan bir il. Tekirdağ bulunduğu konum olarak Osmanlı döneminde liman kenti idi.Büyük devletlerin konsoloslukları burada bulunurmuş. Geçmiş yıllarda hem Rumlar’a hem Ermeniler’e burada ev sahipliği yapmış. 4 millet burada barış içerisinde yaşamışlar.    

 Taki 1920'li yıllar dahil mücadele yıllarına kadar böyle devam etmiş. Tekirdağ arazi olarak çok zengin topraklara sahip.Geçmişte ürün çeşitleri daha fazla iken son zamanlarda buğday, ayçiçeği vb.ekimi yapılan zengin tarım alanlarına sahip.Aynı zamanda bir sanayi memleketi. Tekirdağ Merkez Süleymanpaşa ilçesi sanayiden çok nasibini almamış.Daha çok tarım ve ticaret var.Tekirdağ’ın 200 bin civarında nüfusu var. İstanbul'a 130 kilometre mesafede. Tekirdağ gelecek vadeden bir vilayet.Devlet yatırımları var.Bu yatırımlar sayesinde bölgenin biraz daha büyüyüp zenginleşeceğini ümit ediyoruz.İyi bir üniversitesi var. Namık Kemal Üniversitesi 30 bin öğrenci kapasitesine sahip.Her geçen gün yeni binalar yapılıyor. Yeni Fakülteler açılıyor.Eğitim, öğretim bakımından da iyi bir durumda.Söyleyeceklerim bundan ibaret.Yusufeli’nden gelecek arkadaşlar olursa ağırlamaya hazırız.

Cevdet Ağduman:Tekrar çok teşekkür ederiz, kıymetli vaktinizi ayırdınız.   

Sayın Ahmet Ağduman,siz benim ağabeyimsiniz.Yusufeli Barajı'ndan dolayı buraya yerleştiniz.Arıcılık yapıyorsunuz.Arıcılık konusunda bölgemizde ve Türkiye çapında büyük hizmetleriniz var.Sizin gibi arıdan anlayan dünyada tahmin ediyorum az olur.Mütevazi olmama gerek yok.

   Doğruyu söylemek haklının hakkını teslim etmekte eredemliktir.Bende bu erdemliği göstererek sizin hakkınızı teslim etmiş oluyorum.Siz bu işte gerçekten çok bilgili, tecrübeli, deneyimli ve dolu bir insansınız.Kaymakam beyin ziyaretine zaman ayırıp bize eşlik ettiğiniz için size teşekkür ederim.Biraz öncede bahsettik. Sizde aynı zamanda yaklaşık 45 yıldır, Arcılıkla uğraşıyorsunuz.Bu işin kitabınıda yazdınız.’’ KORKUSUZ ARICILIK’’ kitabını.Yusufeli Barajından dolayı sizde zorunlu göç ederek Tekirdağ’ da arazi alarak yerleştiniz.Sizin gibi bir dereği bizim bölgemiz kaybetti ama sizi Trakya bölgesi kazandı.Sizden Üniversitelerde istifade edemedi. Aynı zamanda eğitimcisiniz.Tekirdağ'ı ve arıcılığı Yusufeli Habere kısaca özetler misiniz?

Arıcı Yazar Emekli Öğretmen Ahmet Ağduman:

                                                       Tekirdağ'ın üstü bal altı yağdır.

   Tekirdağ'daki arıcılık üzerine değerleri açıklama fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.Sayın kaymakamımızın ifade ettiği gibi Tekirdağ'da şöyle bir şey var. Tekirdağ dediğiniz zaman Tekirdağ'ın üstü bal altı yağdır.Bunun açılımını yaparsak;Tekirdağ Türkiye'deki Ayçiçeği üretiminin yüzde 60'ını karşılıyor.Bu büyük bir rakamdır. Ay çiçeğinin üstündeki nektari baldır, altındaki de yağdır.Burada bir Belediye Başkanı var:Ekrem Ekşinat.Burada bir açılış vardı, Bağcılık Enstitüsü'nün.Orada da belediye başkanı ile görüştük.Ben buradaki değerlerin aktarılması hususunda naçizane olarak bir şeyler söyledim.Ben size izah ettiğim bu konuyu kendisine de söyledim.  Tekirdağ'ın üstü bal altı yağdır. Belediye Başkanı bunu yazıp kendisine vermemi söyledi.  Ben de kendisine bunun bir tablosunu yaptıracağımı onu taktım edeceğimi söyledim.    

    Sayın kaymakamımız çok zeki akıllı ve çalışkan biri.Çok devletçi bir adam.İlk geldiği zamanlarda bu kaymakamlığın telefonunun abonelik isi görüşülüyordu.Kaymakam bey dedi ki ‘En asgari ücretli telefondan olsun 19 liralık bağla.Ben devletin işlerini 19 liraya hallederim.Kendi şahsi işlerimi de cep telefonumdan yaparım.Bu benim çok ilgimi çekti.Tekirdağ'da arıcılıkta çok büyük bir potansiyel var.Benim burada bir hedefim var.  Hedefim de şu; Ayçiçeğinden kovan ortalaması olarak çok büyük miktarda bal alabilmek.

   Fakat Tekirdağ'daki bal alma oranı çok düşüktür.Sebebi de arıcılığın yönlendirilmesinde yapılan hizmetler eksiktir. Tekirdağ'da arı sayısı yeterli değil. Buraya dışarıdan arı geliyor.Fakat Tekirdağ'da şöyle bir durum var; polinasyon açısından Tekirdağ'ın her bölgesinde arı olması lazım.Fakat arıya karşı halk ilgisiz. Benim Tekirdağ'a gelmemdeki sebep şudur; ayçiçeği için çok uygun,millet ekecek onun yağını alacak, ben de balını alacağım.Ben buraya onun için geldim.Ben de bunu sistem olarak oturtturma taraftarıyım.Bir de şunu ilave edeyim.  

  Tekirdağ'da ekotip benim isimlendirdiğim bir Tekirdağ esmeri var.Kimsenin bilmediği arı ırkı. Bir de Akdeniz arısı var burada; sarı arı.Tekirdağ esmeri dediğim arı siyahtır ve ısırmaz az oğul verir, çok propolis taşır.Bunun mutlaka izlenmesi ve arttırılması lazım. Tekirdağ'da ayçiçeğinin kilosu 2 liradır, balın kilosu 10'un 10 katı 15 katı. 20-30 liradır. Altındaki yağı alıp üstündeki balı bırakmak akıl işi olmaz.Tekirdağ'da bal üretip Antep'te kardeş şehir yapacaksın.Antep'te tatlı uluslararası satılıyor.Orada organik bala çok ihtiyaç var.Antep esnafında da satacaksın. Tekirdağ’a dışarıdan çok arıcı geliyor. Tekirdağ bir, nimet bir hazine. Tekirdağ'ın şu sloganla pazarlanması gerekiyor ‘Tekirdağ üstü bal altı yağ.’Teşekkür ediyorum.

Cevdet Ağduman: Değerli hocam çok kısa ve anlamlı her değeri işaret ederek anlaşılır bir cevap verdiniz samimiyetimle teşekkür ederim.               

 

Bu haber 94 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 90.787 0,32%
  • DOLAR 5,8996 0,51%
  • EURO 6,6331 0,10%
  • ALTIN 254,00 0,31%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!