Bugün 16 Haziran 2019, Pazar
Namık Kemal her şeyi ile Tekirdağ'a mal olmuş bir şahsiyet
Haber Tarihi :09.03.2019
Sezai Kurt:Namık Kemal Vatan ve Hürriyet şairimiz.Tekirdağ?a mal olmuş çok ünlü bir şairimizdir.Özellikle 2 Meşrutiyet sonrası Namık Kemal ile ilgili zamanın valisi bir takım hatıraları burada toplamaya başlamıştır.İlk olarak 1908 Meşrutiyet?inden hemen sonra Namık Kemal Anıtı'nı dikmişler.O anıtı Namık Kemal Evinin 50 metre yakınında görmemiz mümkün. Cumhuriyetle birlikte Namık Kemal adına birtakım caddelere,sokaklara, okullara Namık Kemal'in adı verilmiş.1949'da Namık Kemal'in şehirde bir heykeli de dikilmiş.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman  (Tekirdağ)  

Yusufeli Haber Çoruh'un Sesi  Gazetesi olarak çeşitli kurumlarda ve kurum müdürleriyle röportajlarımız devam ediyor. Bugün 25 Şubat 2019.Tekirdağ'da Namık Kemal'in Evinde Sezai Kurt ile birlikteyiz.Efendim iyi günler. Önce kendinizi bize tanıtır mısınız?

Sezai Kurt: Sezai Kurt Namık Kemal Derneği Başkanı aynı zamanda Namık Kemal Lisesi'nde edebiyat öğretmeniyim.; Namık Kemal Evini 1992-93 yıllarında kurduk.Kurucu başkanımızdan Mehmet beyden,Bayrağı biz devraldık Namık Kemal Evimizi müzemizi Yaşatmaya çalışıyoruz.

Cevdet Ağduman: Burada yapılan faaliyerler nelerdir?

Sezai Kurt: Olayı kısaca şöyle hikaye edersek;Namık Kemal 1840 yılında Tekirdağ'da doğuyor. 6 yaşına kadar Tekirdağ'da yaşıyor.Namık Kemal Vatan ve Hürriyet şairimiz.Tekirdağ’a mal olmuş çok ünlü bir şairimizdir. Özellikle 2 Meşrutiyet sonrası Namık Kemal ile ilgili zamanın valisi bir takım hatıraları burada toplamaya başlamıştır.İlk olarak 1908 Meşrutiyet’inden hemen sonra Namık Kemal Anıtı'nı dikmişler.O anıtı Namık Kemal Evinin 50 metre yakınında görmemiz mümkün.Cumhuriyetle birlikte Namık Kemal adına birtakım caddelere,sokaklara, okullara Namık Kemal'in adı verilmiş.1949'da Namık Kemal'in şehirde bir heykeli de dikilmiş. 1955'te Tekirdağ'ın ilk lisesi açılmış ve lise açıldığında da liseye Namık Kemal'in ismi verilmiş.Bu süreç 2006 yılına kadar devam ediyor. 2006 yılında Namık Kemal'in adı şehrimizde kurulan üniversiteye veriliyor.Yani Namık Kemal her şeyi ile Tekirdağ'a mal olmuş bir şahsiyet olarak karşınıza çıkıyor. Bunun yanında Namık Kemal Evi çok önemli bir kurum. Namık Kemal'in doğmuş olduğu ev ne yazık ki günümüze kadar gelemedi. Ama 1992 yılında Namık Kemal Derneği kurularak Namık Kemal'in hatıralarıyla içinde bulunduğumuz bu ev 1 yıl gibi kısa bir sürede yapıldı.    

  1993’ün 21 Aralığında bu evi müze olarak açtık.Bu evi gezdiniz gördünüz.Biz burada Namık Kemal'in hatırasını yaşatmaya çalışıyoruz.Öncelikle Namık Kemal'in kitapları, Namık Kemal ile ilgili bir takım dökümanlar,  fotoğrafları bu evde sergiliyoruz. Ama bu ev aynı zamanda 19 yüzyıl Tekirdağ ahşap evlerinin bir örneği. O dönemde kullanılan etnografik eşyaları da bu evde sergiliyoruz. Yani evimiz bir Namık Kemal Müzesi aynı zamanda bir Kent Müzesi konumunda.Bizim burada sosyal kültürel faaliyetlerimiz oluyor. Sergiler düzenliyoruz.Namık Kemal adına kitaplar,gazeteler çıkarıyoruz. Namık Kemal okuma günleri yapı yoruz.Yani burada yoğun bir kültürel faaliyetin olduğunu her zaman görebiliriz ve hatta bu kültürel faaliyetlerin her zaman içinde yer almanız da mümkün.

Cevdet Ağduman: Peki burada insanların ilgisi nasıl,ilgi gösteriyorlar mı?

Sezai Kurt: Şu anda Tekirdağ 'da onlarca dernek var ama benim görebildiğim kadarıyla bu dernekler içerisinde en faal derneklerden bir tanesi Namık Kemal Derneği.Biz kendimiz biraz daha kültür adamı, edebiyat öğretmeni olmamız nede niyle dergiler hazırlamaktayım, yazmaktayım.Dolayısıyla belli bir kültür çevremiz var.Bu kültür çevremizi de çok rahatlıkla buraya çekebiliyoruz. Yani her gün onlarca öğrenci,öğretmen arkadaşımız,esnaf arkada şımız bürokrasiden,akademisyenlerden,Türkiye'den,dünyadan gelmekteleri bizleri ziyaret etmekteler.Hem Tekirdağımızı hemde Namık Kemal'in fikir dünyasını,onun çalışmalarını,onun edebiyat dünyasını ziyaretçilerimize anlatmaktayız.

Cevdet Ağduman: Peki efendim toparlayacak olursak ziyaretçileriniz genel olarak hangi kesimden ve her hangi bir sıkıntınız varmı?

Sezai Kurt: Bizim ziyaretçilerimiz genellikle öğrenci.Halkımız da gel iyor.Açık konuşayım biz burada üç beş arkadaş fedakarlık yapıyoruz. Fedakarlıktan kastım şudur burası bir dernek çatısı altında kurulan bir ev.Maddi imkanlarımız son derece kısıtlı.Hatta kış sezonunda kaloriferimizi bile yakıt olmadığı için yakamıyoruz.Gördüğünüz gibi soba ile ısınıyoruz.Ama buna şükür.Biz her şart altında her türlü imkansızlıklara rağmen Tekirdağ’ımızı, Namık Kemal'imizi seve seve tanıtmaya devam ediyoruz.

        Bizim düşüncemiz şu;Keşke belediyeler bu konuda biraz daha hassasiyet gösterseler,biraz daha bize yardımcı olsalar.Çünkü diğer derneklerden çok farklı konumdayız.Tekirdağ’a mal olmuş,Tekirdağ'ın tanıtımında birinci derecede rol üstlenmiş önemli bir ismi yaşatmaya çalışıyoruz.Belediye mizin katkıları yok demiyoruz. Kitaplarımızı basıyorlar,dergimizi basıyorlar,sağ olsunlar.Ama mesela kaloriferlerimizin kış sezonunda yanması gerekiyor.Bir elemanımızın mutlaka belediye tarafından tahsis edilmesi gerekiyor.Bir çalışanımız var,o da İŞKUR'dan geliyor. 6- 7 ay İŞKUR'dan maaşını alıyor.Tabii ki biz maaş veremiyoruz.  

    Namık Kemal gerçekten gelecek nesillere her şeyi ile tanıtılması gerekiyor.

Cevdet Ağduman: Sayın başkan toparlayacak olursak,benim sormayı unuttuğum sizin söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Sezai Kurt: Son olarak şunu söylemek istiyorum. Atatürk'ümüzün güzel bir sözü var. Esin kaynağının Namık Kemal olduğunu belirtiyor:  Benim bedenimin babası Ali Rıza Efendi,benim duygularımın babası Namık Kemal,benim fikirlerimin babası Ziya Gökalp’dir. Namık Kemal ‘ler, Ziya Gökalp’ ler,Mehmet Akif’ler, Tevfik Fikret’ler ve gelmiş geçmiş Türk toplumuna mal olmuş bu insanları gelecek nesillere aktarmanız gerekiyor.Tanıtmanız gerekiyor.Biz üzerimize düşen görevi her şeye rağmen yapmaya çalışıyoruz. İnşallah gençlerimiz Namık Kemal'i tanırlar.Onun Vatan fikrini,Hürriyet aşkını hem kalplerinde hem gönüllerinde taşır gelecek nesillere aktarırlar. Teşekkür ederim.

Cevdet Ağduman: Ben de çok teşekkür ederim çok güzel ifade ettiniz

    

Bu haber 87 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 90.787 0,32%
  • DOLAR 5,8996 0,51%
  • EURO 6,6331 0,10%
  • ALTIN 254,00 0,31%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!