Bugün 16 Haziran 2019, Pazar
Devlet Su İşleri,Yusufeli'nde Trajikomik Projeler Uyguluyor
Haber Tarihi :03.03.2019
Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman (Ankara) Artvin eski milletvekili Ertekin Çolak ile Yusufeli Haber Çoruhun Sesi Gazetesi olarak Ankara?da söyleşi yaptık.Ertekin Çolak: Ben buradan sizin aracılığınızla tekrar bütün hemşerilerime selam ve saygılarımı yolluyorum.Bugün devletimizin yetkililerine de yine sizin aracılığınızla şunu söylemek istiyorum.Yusufeli halkı tam 70 sene bu barajın mağduriyetini yaşadı. Barajların yapılması sırasında sadece Yusufeli halkı değil Borçka Muratlı?dan alın İspir?e kadar bu vadideki bütün insanlar inanılmaz sıkıntılar çekti.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman  (Ankara)

    23.dönem Artvin milletvekili Ertekin Çolak ile Yusufeli Haber olarak Ankara’da söyleşi yaptık.İşte o söyleşimiz; Artvin eski Milletvekili Ertekin Çolak;Biz 2007 yılında milletvekili olduk biz milletvekili olduktan sonra şahsen benim niyetim Yusufeli barajını bazı planlar yaparak merkezi kurtarabilir miyiz diye ciddi bir uğraş verdim.    Fakat zamanın ilgili bakanı ‘ böyle bir şey olmaz imkanı yok planlanan şekilde yapmadığımız taktirde diğer barajları etkileyecektir.Dolayısıyla senin dediğin mevzu on yıl önce olsaydı olurdu.Bu saatten sonra böyle bir şey yapma imkânımız yok. Çünkü aşağıdaki barajlar yapılmaya başlamış.‘Önce Türkiye sonra Artvin’ dedi sayın bakanımız.Bizde bunu başaramayacağımızı gördükten sonra vatandaşı daha fazla mağdur etmemek adına barajın bir an önce yapılmasına ikna olduk. Baraj çalışmaları 1950'lerden beri sürüyor ilçemizde. Bugün yapılacak yarın yapılacak denildiği için Yusufeli’ne yatırım yapılamadı.Çünkü suyun altında kalacak bir yere yatırım yapmak devlet içinde doğru gelmiyor takdir edersiniz ki.Biz de dedik ki bu insanlar 50 yıldır mağdur oluyor, bu mağduriyeti uzatmaya lım.  

     Çalışmalar başlayacaksa başlasın.Neticede baraj çalışmaları başladı.Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanımız başbakan olduğu dönemde de Cumhur başkanı olduğu dönemde de Yusufeli  ilçemize geldi ve halkımıza güzel bir ilçenin yapılacağına dair söz verdi. Fakat sosyal medyadan takip ettiğimizde de Yusufeli’nde gittiğimiz de vatandaşla konuştuğumuzda da yeni yerleşim yerine geldiğimizde de görüyoruz vatandaş yeni yapılan evlerden memnun değil.Onun farkındayız. Dairelerin istenilen kalitede olmadığı, yöreye uygun olmadığı, Yusufeli halkının arzu ve istekleri dahilinde yapılmadığı, işçiliğin kötü olduğuna dair vatandaşın şikayetleri var. Ben de 23. dönem Milletvekili olmamın yanı sıra Yusufeli'nin bir evladı olarak burada sizin gazeteniz aracılığıyla bu işin başında olan arkadaşlara hemşerilerimizin adına  bir kere de ben söylemek istiyorum. Vatandaşın şikayet ettiği bu konuları ciddiye alsınlar.En azından şu saatten sonra yapılan binaların gerek yapım sırasındaki malzeme kalitesinden gerekse plan ve projesini bölge insanının ihtiyaçlarına uygun olmasından  gerekse de kalite kontrollerinin iyi yapılarak vatandaşın Arzu ettiği boyuta yani ‘işte devlet böyle bina yapar’ diyecek bir noktaya getirilmesinde büyük fayda vardır diye düşünüyorum.Buna dikkat edilmesi lazım. Çünkü devlet bu masrafı, israfı yapıyor. Vatandaş da bunun sıkıntısını çekiyor ve mağdur oluyor.En azından yeni yerleşim yerindeki evlerinde rahat etsinler.

 Cevdet Ağduman: Efendim bir de şimdi ilçede Halit Paşa Ortaokulu'nun olduğu bölgeden geçecek olan bir viyadük var. Zaten Yusufeli ilçesi barajdan dolayı yok oluyor. Biz orada yaşayan hem aile sakinleri,hem esnaf olarak yok oluşumuzu beklerken, bu yok oluşun içinde bir yok oluş da ortaya çıktı. O viyadüğünde seçimden sonra başlama ihtimali var. Bu da ilçemizin ekonomik,sosyal, kültürel yani her türlü yapısını bozacak.Bu konu üzerine ne söylemek istersiniz?  

Ertekin Çolak: Sonradan plan değişikliği yapıldı.Bizim milletvekili olduğumuz dönem böyle bir şey yoktu.Sonradan plana dahil edildi zannediyorum. Hangi ihtiyaçtan kaynaklandı ya da sebebi nedir? Bu konunun çok fazla detayını bilmiyorum. Teknik bir konu olduğu için sebebini ben de bilemiyorum. Zannediyorum ki Yusufeli’nde de o viyadüğün oradan geçmesini talep edenler var ki bu değişiklik yapıldı.

Cevdet Ağduman: Ama Efendim arkada  Dereiçi Köyü -Dutdere yolu var. Zaten baraj oraya çıkıyor. Yani Yusufeli'nin bağlantı yolu oradan da sağlanabilirdi. Aslında bu viyadüğe hiçte gerek yoktu.Yeni Yusufeli’ne 5-10 dakika geç gidebilirdi. Bu viyadük ayrı bir masraf oldu ben şahsen bu viyadük hiçte gerekmezdi diye düşünüyorum.Bu Viyadük çalışması bizim gerçekten ilçemizin her türli dengesini bozacak.Devlet Su İşleri Yusufeli’nde traji kpmik bir proje yürütüyor bu anlamak ve kabul etmek mümkündeğil.Bu yanlış uygulama sonlandırılarak gerekli hassasiyet gösterilerek proje üzerinde değişiklik yapılması kaçınılmaz bir durum değilmi sizce?

Ertekin Çolak: Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet çok şükür. Çoruh Vadisi üzerinde yapılan barajlar;ne sulama barajı ne de içme suyu barajı.Bunlar enerji barajları. Yani sadece Artvin halkı için yapılmıyor. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti için yapılan enerji barajları.Dolayısıyla ben burada nacizane şunu söylemek istiyorum. Burada Yusufeli halkı mağdur edilmesin ama devlet biraz kesenin ağzını açsın.Ben olaya bu şekilde bakıyorum. Ama tabii ki fuzuli yere de devletin imkanları israf edilmesin.

Cevdet Ağduman: Sayın Çolak müsaade ederseniz araya girmek istiyorum,efendim; Ben Yusufeli’nde 35 yıllık esnaf, 20 yıllık da nacizane gazeteciyim. Yani orada yaşayan havasını suyunu tenefüs eden bir vatandaşım.Ben  DSİ’nin Yusufeli ilçemizde uyguladığı Projeye baktığım zaman çok üzülüyorum, trajikomik projeler.Böyle DSİ ve Devlet projeleri olmaz. Bunu bir yurttaş olarak kabul etmiyorum ve reddediyorum. Çok da teknik mühendis, mimar olmaya gerek yok. Vatandaş gözüyle biz bu uygulanan yanlışı görüyoruz ve kabul de etmiyoruz.Örneğin daha yeni yerleşim yeri yapılmadan ilçe halkı ve esnafı taşınmadan  ilçenin ortasından viyadük geçiyor. Orada ki okul ve 20’ye yakın esnaf ve bir çok konut  kalkıyor.Zaten Yusufeli'nde yer,arazi,saha yok.O okulu nereye taşınacak,o öğrenciler nereye gidecek bu ne  olacak? Yeni Yusufeli yapılsaydı insanlar oraya taşınsaydı bu durumlar, bu sıkıntılar olmayacaktı.Bir plansızlık, bir düzensizlik var. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.Mesela yeni Yusufeli'nde 2600-3000 konut yapılıyor ama içme suyu hala daha gelmedi.Müteahhit firma Çoruh Nehri'nden su alıyor orada inşaat yapıyor ve bunu da alacağımız eve maliyet olarak koyuyor.Burada taşıma suyuyla bir ilçe kurulurmu?Toki nin yaptığı bu evler Yapı Denetimine tabi değil kontrolsuz bir bina yapılarak ilçe kuruluyor. Kullanılan malzemeler başta kum olmak üzere çok çürük ve adi,basit malzemeler.Bunun yanında Batum'dan veya bşka bir ilden,yerden gelip Yusufeli' nde oturan insanlar var. Onlara yeni yerleşim yerinde ev çıktı Fakat benim ilçemin insanı bekar olduğu için hak sahibi olamıyor bu örnekleri çoğaltabiliriz.Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ertekin Çolak: Ben daha çarpıcı bir şey söyleyeyim.Bunu da ilk defa söylüyorum,siz gündeme getirdiğiniz madem.Beni biliyorsun Yusufeliliyim.Ailem orada. Yusufeli İlçe Tarım Müdürlüğü yaptım.Orada memurluk yaptım. İİmam Hatibin orta bölümünü orada okudum.Yusufeli yeni yerleşim yeri İskan Kanunu Meclisten geçiren milletvekiliyim. Orada yıllar önce sizle birlikte  çift daire üzerine beş katlı binada yaptık.Bu garibinın orada bir dairesi var fakat ben de yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamadım.Bunu söylerken sitem etmiyorum.Lakin yazan,çizen arkadaşların ‘bu garibin burada oturması gerekiyor’ demesi gerekiyordu.Bu çarpıcı bir örnektir. Cevdet Ağduman: Sayın milletvekili sizin değerli vaktinizi daha fazla almamak adına toparlayalım isterseniz.Son olarak benim soramadığım, veya sormayı unuttuğum.Sizin söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ertekin Çolak: Ben  buradan sizin aracılığınızla tekrar bütün hemşerilerime selam ve saygılarımı yolluyorum.Bugün devletimizin yetkililerine de yine sizin aracılığınızla şunu söylemek istiyorum.Yusufeli halkı tam 70 sene bu barajın mağduriyetini yaşadı. Barajların yapılması sırasında sadece Yusufeli halkı değil Borçka Muratlı’dan alın İspir’e kadar bu vadideki bütün insanlar inanılmaz sıkıntılar çekti.Mademki bu insanlar milleti için devleti için her türlü sıkıntı çekti ve her türlü zorluğa göğüs gerdi  bunun karşılığında devletimiz yapmış olduğu  israflara, masraflara dikkat etmeli  ve Yusufeli halkına doğru düzgün binalar doğru düzgün bir ilçe teslim etmelidir.Buradan bu insanları daha fazla mağdur etmemelerini rica ediyorum . Hem yeni yılın hem de yerel seçimlerin milletimize,ülkemize, Artvinimize,ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyor saygılar sunuyorum.

Yusufeli halkına doğru düzgün binalar, doğru düzgün bir ilçe teslim edilmelidir

Cevdet Ağduman: Biz de Artvin eski milletvekili siz sayın Ertekin Çolak'a bize ayırmış olduğunuz zamana ve verdiğiniz bu kıymet li bilgilere teşekkür ediyoruz. Ağzınıza,yüreğinize sağlık, teşekkür ediyorum sayın milletvekili.

Bu haber 103 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 90.787 0,32%
  • DOLAR 5,8996 0,51%
  • EURO 6,6331 0,10%
  • ALTIN 254,00 0,31%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!