Bugün 3 Aralık 2021, Cuma
Yusufeli Barajını Niçin Yapıyorsunuz?
Haber Tarihi :06.07.2017
Mazlum Çoruh olarak tanınan ve Kusursuz Enerji Kitabı?nı çıkaran Yusufelili hemşerimiz İnşaat Mühendisi Naci Özel ile 30.6.2017? de yaptığımız söyleşide Yusufeli Barayı ve yeni yerleşim yeri ile ilgili şu açıklamalaerda bulundu.Brajlar yapıldıktan sonra ortaya çıkacak tabloda değerli hemşerimiz Naci Özen?in ne kadar haklı ve yerinde bir değerlendirme yaptığını tarih ve torunlarımızın haklı bulacağına ve Yusufeli Barajında bekletilecek suyun olmadığna ve olmayacağına bu barajların çalışmayacağına bende inananlardan biriyim.
Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman
  Mazlum Çoruh olarak tanınan ve Kusursuz Enerji Kitabı’nı çıkaran Yusufelili hemşerimiz İnşaat Mühendisi Naci Özel ile  30.6.2017’de yaptığımız söyleşide Yusufeli Barayı ve yeni yerleşim yeri ile ilgili şu açıklamalaerda bulundu. 
  Barajlar yapıldıktan sonra ortaya çıkacak tabloda değerli hemşerimiz Naci Özen’in ne kadar haklı ve yerinde bir değerlendirme yaptığını tarih ve torunlarımızın haklı bulacağına ve Yusufeli Barajında bekletilecek suyun olmadığna ve olmayacağına bende inananlardan biriyim.
Cevdet Ağduman:Naci bey Yusufeli Barajının ve yeni yerleşim yerinin sürecini başından beri biliyorsun işin içindesin yazdınız,çizdiniz işin içinde bir dönem çalıştın kısacası konulara hakimsin.Yusufeli barajının akısında da son aldığımız duyumlara göre fayhattı çıkmış yeniden kazı çalışması yapılacakmış.Genel hatlarıyla Yusufeli Barajını ve yeni yerelşim yerini değerlendirir misiniz?
Naci Özen: Ne getireceğini söyleyeyim.Şimdi bir otel düşünün yedi yıldızlı, dünya kadar yeri işgal etmiş milyarlarca para harcamış sınız fakat içinde  yolcu kalmıyor. Peki bu otelin geliri olur mu ? Yusufeli Barajı’nın durumu da  öyledir. Barajlar su bekletme yapılarıdır ve aşırı gelen suları bekletmek içindir.Santral gelen suyu işleyemediği için  suyun bir kısmına denir ki sen şu barajın arkasında bekle, su azalınca seni kullanaca ğım.Elektrik üretiminde barajın görevi bu yani suyu bekletirsiniz barajda ve gelen  su santralin işleme kapasitesinin altına düştüğü zaman  o eksikliği beklettiğin sudan giderir sin, barajın  görevi budur.Taşkından korumak için nasıl kouma yapıyorsan baraj yine aynı işi yapar. Aşırı gelen su etrafa tahribat yapacağı için aşırı gelen  suya   dersin ki bekle kardeşim  etrafı yakıp yıkıyorsun şurada akıllı akıllı  ak dersin. İşte barajın  iki  görevi  vardır. Aynı zaman  da  içme suyu için de baraj suyunun  kullanılması da sulama  için  kullanılması da  bana sorarsa nız pek doğru değildir.
   Belki çok az ihtiyaç olabilir. Eğer barajın içinde bekletecek bir suyunuz varsa  o barajın gelirini konuşabiliriz. Eğer içinde bekleteceğiniz bir su yoksa o barağın geliri   konuşulmaz ki, fakat o barajın gideri konuşulabilir. Mühendisliğin temel bir bilgisi vardır bize ölmüşlerse   nur içinde yatsınlar hocalarımız şunu demişlerdir.’ Mühendis tabiata  müdahale için eğitim almış bir insandır.
   Ama bu müdahalenin bir koşulu vardır. Yarattığınız  fayda  sebep olduğunuz zarardan fazla  olması lazım ki sizinde müdahale hakkınız  olsun  bunun  hesabını  yapmadan bir mühendis  bir projeye bir plana bu yapılabilir diye  imza atmaz. Aklından geçirebilir aya köprü yapmayı da aklınızdan geçirebilirsiniz.  
    Buna bir sınır yoktur ama bunun altına mühendis olarak imza atacaksanız molla kasım diye biri çıkar kamu adına size bu köprüyü niye yaptın bu havaalanını niye yaptın hesabını ver der.Bu barajı niye yaptın hesabını ver der.Onun hakkıdır molla kasımı sormak hem hakkı hem vazifesidir.Namuslu ve şerefli bir iktisatçı ve mühendis de bu soruya alnı açık göğsü dik bir vaziyette cevap vermesi lazım ki namusunu kurtarsın.
  Tabi kamuyu yönetenlerde buna dahil.Hangi seviyede olursa olsun. Peki şimdi soruyorum.Ben şunu söylüyorum 2007’den beri bunu bağırarak söylüyorum.Barajlar Kralı Süleyman Demirel’ede aynı şeyi söyledim.Bizim mesleğe atıldığımız zaman saygı duyduğumuz biriydi.Ama ben barajlar konusunu öğrendikten sonra kendisiyle görüştükten sonra ona karşı duygularım 180 derece dönmüştür.  
   Siz bir yere bir proje bir plan yapıyorsanız.Ahlak,vicdan meslek namusu meslek etiği olarak bunun mutlaka fayda yarattığını ispat etmeniz lazım ve bunu vatandaşa anlatmanız lazım.Meşhur emevilerin ilk halifesi yezidin babası saray yaptırıyor Ebuzer’e soruyor nasıl buluyorsun sarayı diyorki bu sarayı kendi paranla yaptırdınsa yazıktır kendi parana yok milletin parasıyla yaptırdınsa da günahının altından kalkamazsın diyor.
   Şimdi bu barajları soruyorum sana Cevdet bey bu barajların içinde bekletilecek su yok kim yaptırdı bunları niye yaptırdı içinde bekletilmeye suyu olmayan barajları kim niye yaptırıyor.Bu barajın geliri yok.Niye yapıyoruz.
C. Ağduman: Peki niye yapıyoruz?.
Naci Özen: Güzel bir soru.Ben bunu 2007’de sordum.Herkese sordum ses çıkmayınca kendime sordum.Sence niye yapılıyor Naci dedim bu iş.Düşündüm düşündüm dedim ki,kimin amacına hizmet ediliyorsa onun için yapılıyor.
Peki kimin amacına hizmet ettiğini nasıl anlayacağız.Ne yaptığına bakarız.Zaten senin hayrına birisi bir şey yapıyor olsaydı onu on kere size söylerlerdi.Ama bunun hayırlı tarafı yok.Öğrendiler bilmeyenlerde öğrendiler.Ama şimdi biliyorlar artık bu barajlarında görev yapmadığını. Peki niye yapıyorlar, halen bu görev yapmayan barajları yapanlar bu işe devam ediyorlarsa bana göre şu ihtimaller var.Birisi bunların arkasına silah dayamıştır illa yapacaksınız diyor,canlarından korkup milletin malını mülkünü geleceğini karartmaktadırlar,birinci şart bu.İkincisi ne yaptıklarını bilmiyorlardı.O eskidendi şimdi değil.Şimdi biliyorlar çünkü birisi söylüyor devamlı.Birileri karşılarında dansöz oynatıyordu, gafletteydiler.
        Dansözün şarkıcının şarkılarına takılmışlardı.Ama şimdi öyle değil,şimdi birisi uyanın diyor.O dansözü size başka maksatla oynatıyorlar diyor.Artık onlar da seyrediyordum diyemezler. Şarkı dinliyordum diyemezler. Gaflet içinde olduklarını söyleyemezler. Cehalet içinde olduklarını da söyleyemezler.Korkaklık sayikiyle yaptıklarını da söyleyemezler. Çünkü kamuyu yöneten kişini korkaklık bahanesiyle böyle bir melanetin altına imza atma hakkı yoktur.Peki niye yapıyorlar bunu.Dördüncü ihtimal nedir sence menfaat ve ikbal meselesi olabilir mi diye soru sorarsınız.Peki bu üç ihtimale cevap bulamayanlar dördüncü ihtimal için kalkıp savunma yapmıyorlarsa ben vatandaş Naci Özen olarak nasıl düşünece ğim ya bu barajlar görev yapmıyor.Görev yapmadıkları ortada Muratlı ortada Borçka ortada Deriner ortada Artvin Barajı Santrali ortada bunların görev yapmadıkları ortada ve biz bunları 2007’den itibaren bar bar bağırdık.İşin acı tarafı bunlar iddaa edilen elektriğin üretilmesine de mani oluyorlar görev yapmadıkları için,o zaman ne yapıyorlar neden ısrarla bunlar yapılıyor.
Bunlar iki şey yapıyorlar birincisi temel olarak diz çöktürüyorlar. Borca batırıyorlar altından kalkamayacağın borca batırıyorlar ülke olarak.İkincisi coğrafyada bir hadise meydana geliyor. Coğrafyam yırtılıyor.     
Baraj göllerinin girdiği her coğrafyada coğrafya yırtılır.Bu nehir üzerindeki bu baraj gölleri peş peşe dizilmiş Muratlı sınıra 1 km mesafede bile değil oradan yukarıya Muratlı ile Borçka arasında boşluk yok,Borçka ile Deriner arasında boşluk yok,Deriner ile Artvin arasında boşluk yok, Artvin’le Yusufeli arasında hiç boşluk yok.Yusufeli ile Arkun arasında 40 metre kod farkından dolayı belki 1-2 kilometre boşluk var.Orasıda maden sahası demek ki oradaki boşlukta bilinçli olarak bırakılmış maden sahasını vatandaşa bırakıyorlarmı ki?Serbestsin üzerinde inek otlat diye,yok.Demek ki orasıda bir coğrafi yırtık.
Devamı Haftaya

Bu haber 4733 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.880 1,22%
  • DOLAR 13,7217 0,43%
  • EURO 15,5395 0,20%
  • ALTIN 777,22 2,09%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!